Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Семинар - беседа за родители: Как да разбираме по-добре децата до 7 г.?

| Интервю

Практически семинар - беседа за родители, баби, дядовци, учители и помощник-възпитатели ще се проведе тази вечер в Плевен. Той ще се състои от 18.00 часа в арт залата на хотел "Ростов".

Основен лектор е Монтесори педагогът Мила Томова–Прусийска, която има амбицията да го превърне в пътуващо за страната събитие. Тя ще предостави на възрастните стратегии за по-добро разбиране на децата между 2 и 7 години.

Има три основни причини децата в тази възраст "да не ни слушат", една от които е физиологична – те са жадни, гладни, недоспали или натрупали напрежение и тъй като нямат механизмите по социално приемлив начин да изкажат нужните си, прехвърлят това върху нас, пояснява Прусийска. Втората причина е, че не умеят толкова добре това, което изискваме от тях, например да си вържат връзките на обувките. Друг фактор е настъпването на момента, в който децата усещат, че вече имат право на глас, допълва Монтесори педагогът.  

Снимка: Личен архив

Тя съветва в подобни ситуации на детето да се дава приемлив избор – не дали ще свърши нещо, а как.

Добре е да се поставят граници и да се дава пример за следване, препоръчва още Мила Томова–Прусийска.

"Да му покажете, че сте справедливи и сте опората в трудни моменти. Че винаги може да разчита на вас. Това ще му помогне да ви възприема като лидер и да се вслушва повече във вас."

Третата причина тя формулира така: когато детето чувства някаква несправедливост. "В тези моменти е важно да обръщаме внимание на двете страни на конфликта."

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Заместник-кметът на София Надежда Бобчева

Надежда Бобчева: Ситуацията със сметосъбирането в столичния район "Люлин" върви към трайно подобряване

Ситуацията със събирането на отпадъци в столичния район "Люлин" върви към трайно подобряване, няма места, които да не са били обслужени през последните два дни. В район "Красно село" към момента не са почистени кварталите "Борово" и "Белите брези", но там сметосъбирането ще бъде извършено през нощта. Това съобщи заместник-кметът по екология Надежда..

публикувано на 30.10.25 в 19:20

В Ловеч ОбС отмени решението си за нова наредба за определяне на местните такси и цени на услугите

В Ловеч общинският съвет отмени собственото си решение, с което в началото на този месец беше приета новата наредба за определяне и администриране на местните такси и цени на услугите. По-високи местни такси и цени на услугите в общината за ловчанлии Новата наредба за определяне и администриране на местните такси и цени на услугите в..

публикувано на 30.10.25 в 19:19

Жители на столичния квартал "Люлин" протестират заради кризата с извозването на боклука

Жители на столичния квартал "Люлин" блокираха за около час тази вечер кръстовището на булевардите "Царица Йоанна" и "Петър Дертлиев". Те протестират заради кризата с извозването на боклука от квартала. Жители на столичния кв. "Люлин" на протест заради кризата с боклука През последните два дни се чистят 9 от десетте микрорайона на..

публикувано на 30.10.25 в 19:00

ЕС се отказва от спорната мярка за достъп до лични чатове

Европейският съюз ще се откаже от един от най-критикуваните текстове в Регламентa за предотвратяване и борба със сексуалното насилие над деца - този, който предвиждаше възможност за проследяване на лични кореспонденции, предаде АФП. Европейската комисия представи през 2022 г. законопроект, целящ да ограничи разпространението на изображения и..

публикувано на 30.10.25 в 18:36
Разрушен жилищен блок в селище край Покровск

Украйна опроверга съобщенията, че военните ѝ подразделения в Покровск са обкръжени

Руските сили увеличават драматично активността си в района на Покровск в Донецка област, но въпреки численото им превъзходство украинските подразделения по никакъв начин не са обкръжени. Това заяви главнокомандващият въоръжените сили на Украйна генерал Олександър Сирски след като се е срещнал с командирите на подразделенията, които бранят Покровск...

публикувано на 30.10.25 в 18:31
Камен Калев

Режисьорът Камен Калев се отказва от наградата "Златен век" на Министерството на културата

Режисьорът Камен Калев се отказва от наградата "Златен век", с която бе удостоен от Министерството на културата (МК) по случай Деня на народните будители - 1 ноември. От Министерството на културата съобщиха за БТА, че днес в ранния следобед в деловодството на МК е постъпила декларация, в която режисьорът заявява, че отказва да получи отличието. Днес..

публикувано на 30.10.25 в 18:26
Любена Павлова

СГС разпита Любена Павлова по делото срещу бившия следовател Петьо Петров-Еврото

Бившата съпруга на Петьо Петров-Еврото - Любена Павлова,  разказа пред Софийския градски съд, че част от златото, собственост на семейството на Илия и Явор Златанови, е отишло при бившия главен прокурор Иван Гешев.  Павлова даде показания по делото за документна измама в особено големи размери, в което задочно подсъдим е намиращият се в..

публикувано на 30.10.25 в 18:18