Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Комисията за регулиране на съобщенията започва строеж на лаборатория за електромагнитна съвместимост

Вреден ли е телефонът? През есента се очаква да заработи лаборатория, която да изследва това

Иван Димитров: Целта е да се създаде ясна представа за използваните в телекомуникациите съоръжения, компоненти и елементи

| Интервю
Председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров
Снимка: crc.bg

Комисията за регулиране на съобщенията започва строеж на лаборатория за електромагнитна съвместимост.

"Това е едно сериозно средство и организация на технически възможности. Целта е да се създаде ясна представа за използваните в телекомуникациите съоръжения, компоненти и елементи", обясни пред БНР Иван Димитров, председател на Комисията за регулиране на съобщенията.

Телекомуникационните оператори изграждат своята мрежа с различни компоненти, посочи той.

"Това са съоръжения, които се влияят от електромагнитните вълни. Създават такива и всеки от нас е добре да бъде информиран за това, което ползва и доколко то представлява заплаха за здравето. 

Целта ни е да подпомогнем контролната дейност на Комисията за регулиране на съобщенията. Смятаме, че тази лаборатория ще има достатъчно работа. В нея могат да се измерят параметрите на определен телефон и начина, по който те влияят на човешкия организъм".

Изграждането е на етап строеж и въвеждане на технически средства, разясни Иван Димитров в предаването "Хоризонт до обед". 

"През 2025 година се предвижда да приключи пълното изграждане на лабораторията, но едно такова съоръжение е отворено за надграждане. ЕК подкрепя такива дейности".

Изграждането й ще отнеме около година и два месеца, но се очаква тя да започне да дава резултати по-рано, каза Димитров.

"По различно време ще се появяват различни съоръжения в нея. Надяваме се през късната есен на тази година да може да покажем първите си резултати". 

Работещите в тази индустрия са фокусирани върху изграждането и развитието на мрежата от пето поколение, обясни още той.

"Да добавят тази част, която е ориентирана към индустриалните ползватели. Трябва да се използват максимално ефективно инвестициите, които направиха телекомите. Комисията за регулиране на съобщенията също участва в изграждането на 5G мрежата в България. На мобилните предприятия е предоставен ресурс, който дава възможност да разгърнат добри, модерни и ефективно работещи мрежи. Българските потребители имат в ръцете си една качествена инфраструктура".

Той коментира тема за допускането на виртуални мобилни оператори.

"Мобилният оператор, който предоставя услуги, изгражда своята инфраструктура. Виртуалният оператор не разполага с  такава. 

В последните години виртуалният мобилен оператор е нишово ориентиран.

Комисията за регулиране на съобщенията не е получавала сигнал, който да разгледа и да наложи необходимата регулаторна рамка. Но в България съществува такава законова възможност".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започна текущ ремонт на екопътеката, водеща до Скакавишкия водопад

Община Кюстендил започна текущ ремонт на екопътеката, която води до Скакавишкия водопад  край село Полска Скакавица, съобщиха от администрацията. Посетители на обекта, обявен за природна забележителност, коментират, че трябва да се прави нещо и за чистотата на района. Екопътеката към Скакавишкия водопад - трети в страната с пад на водата 71 м.,..

публикувано на 24.06.25 в 10:43

Еньовден събра стотици на Самоводската чаршия във Велико Търново

Денят на лятното слънцестоене, лечебните билки и древните магически обреди събраха стотици деца и възрастни на Самоводската чаршия във Велико Търново.   Според народните вярвания за всяка болка има билка и за това на Еньовден се плете венец от 77 билки и половина, под който се минава за здраве. Традицията за поредна година беше спазена на..

публикувано на 24.06.25 в 10:39

Зачестяват опитите за измами от името на НЗОК

Зачестяват опитите за измами от името на Здравната каса, предупреждават от ведомството. Получени са много сигнали от граждани за фалшиви електронни писма от името на институцията, най-често от потребители на една от популярните платформи за имейл услуги. Пиратските съобщения обикновено изискват действие на потребителя, при което се задейства..

публикувано на 24.06.25 в 10:26
Светла Христова, експерт в РУО - Ловеч

В Ловеч започнаха 19-ите Национални педагогически четения

В Ловеч започнаха 19-ите Национални педагогически четения, организирани от Министерството на образованието и науката и Регионалното управление на образованието, заедно с Център "Хуманна педагогика". Тази година националните педагогически четения са под надслов "Да запазим усмивките в училище".  Ще бъдат представени 62 доклада на 79..

публикувано на 24.06.25 в 10:13
Илияна Йотова

Илияна Йотова е гост лектор в Ягелонския университет в Краков

На 24 и 25 юни вицепрезидентът Илияна Йотова ще бъде в Краков, Република Полша, по покана на Ягелонския университет – един от най-старите университети в Европа, създаден през 1364 г. Вицепрезидентът ще бъде гост на церемония по случай 50 години от удостояването с докторска степен на проф. Александер Наумов, съобщиха от пресцентъра на..

публикувано на 24.06.25 в 09:56

Израел се е съгласил с предложението на Тръмп за примирие с Иран

Израел се е съгласил с предложението на президента на Съединените щати Доналд Тръмп за прекратяване на огъня с Иран. Това се казва в изявление на израелския министър-председател Бенямин Нетаняху.  Причината да се съгласи е "постигната цел за премахване на ядрената и балистична ракетна заплаха от Техеран", се казва в изявлението.   "Ще реагираме..

публикувано на 24.06.25 в 09:48
Веселин Стойнев

Веселин Стойнев: Политическият трус в ПП-ДБ е сериозен. Разкритията предстоят

След като реши да използва саботирането на еврото като катапулт за собствена политическа кариера, президентът няма друг изход, освен да продължава да свири същата партитура докрай . Вероятно ще продължи до края на февруари – до самото въвеждане на еврото и първите сериозни трусове. Това мнение изрази пред БНР журналистът Веселин Стойнев...

публикувано на 24.06.25 в 08:59