Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Протестът на 20 май е предупредителен"

Проф. Миглена Темелкова, Съвет на ректорите: Обсъждахме и незапочване на следващата учебна година

"Няма опасност да бъдат отложени изпитните сесии"

| Интервю
Миглена Темелкова
Снимка: Личен архив

"Протестът на 20 май е предупредителен. Ако не бъдем чути от държавата, ще има стъпаловидни протести. Обсъждахме и незапочване на следващата учебна година". Това заяви пред БНР проф. Миглена Темелкова, председател на Съвета на ректорите на висшите училища в България.
Работещите в сферата на висшето образование излизат на протест на 20 май. Той ще се проведе от 11.00 часа пред Министерството на финансите, съобщиха от Националния синдикат "Висше образование и наука". 
Няма опасност да бъдат отложени изпитните сесии, успокои проф. Темелкова.
"Няма да има студент, който да не завърши семестъра, ако е положил необходимите усилия, нито дипломант, който не се е дипломирал заради тези протестни действия".

Искаме държавата - в лицето на Министерски съвет и министерство на финансите, да изпълни записаното в Закона за висшето образование, заяви тя.

"Българската академична общност стига до крайност, защото през последните три години секторът беше пренебрегван непрекъснато. Възнагражденията не бяха актуализирани по устойчив модел. 

Към днешна дата има неактуализирани възнаграждения от 2023 година. Администрацията в университетите получава такива, които са близки до минималната работна заплата. Това са експерти с магистърска степен, изследователи, работещи в библиотеки, в лаборатории. Възнагражденията им са по-ниски от тези на касиер в голяма търговска верига.

По тази пиричина няма устойчивост в захранването на университетите с млади кадри". 

Проф. Темелкова припомни в предаването "12+3", че в бюджета за 2024 година са предвидени 39 милиона за увеличение на заплатите в сферата на висшето образование, но те не са получени. 

"Не знам къде е причината. Бяха предвидени за увеличаване на възнагражденията от първи януари до 31 март. От първи април трябваше да влезе в сила нормата на Закона за висше образование, която визира 125% от средната брутна заплата за страната за асистентска длъжност и средна заплата в сектора в размер на 180% от средната брутна заплата през последните 12 месеца. Нямаме гаранция, че и тази норма за закона ще бъде спазена".

Председателят на Съвета на ректорите  посочи, че когато служебният кабинет е встъпил в длъжност, е пусната писмена заявка за среща с министъра на финансите, но до момента няма отговор.

"Не съм имала комуникация с министерството на финансите. Имам комуникация с Комисията по образование и наука, с министъра на образованието и разбирам, че нямаме обезпеченост на тези средства".

Тя направи предложение:

"По спешност бяха намерени 150 милиона, за да се компенсират таксите, когато изведнъж правителството беше решило да отпаднат във висшите училища. Това не мина в НС, така че тези пари би трябвало да са свободни". 

Исканията касаят и служителите на БАН, както и на Националния институт по метеорология и хидрология.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Награди "Златен век" за 36 дейци, допринесли за развитието на културата и духовността

Министърът на културата Мариан Бачев ще връчи традиционните награди на ведомството "Златен век", които се присъждат по случай 1 ноември, Деня на народните будители. Церемония ще е в галерия "Средец". Отличия ще получат 36 изтъкнати творци, артисти, читалищни и научни дейци от различни области на изкуствата, за техния принос в развитието на..

публикувано на 30.10.25 в 07:49

Жители на столичния кв. "Люлин" на протест заради кризата с боклука

Жители на столичния квартал "Люлин" се очаква да излязат на протест днес от 17:30 ч. като е възможно да блокират движението на кръстовището на бул. "Царица Йоана" и бул. "Петър Дертлиев". Това става ясно от съобщение, публикувано във фейсбук групата "Люлин", под което все повече недоволни граждани изразяват одобрение и съпричастност.  Турска фирма..

публикувано на 30.10.25 в 07:46

Два законопроекта за модернизацията на армията приема НС

Парламентът ще приеме два законопроекта за модернизацията на Българската армия, подобряване на подготовката и статута на военнослужещите и гарантиране на ефективното изпълнение на международните ангажименти на страната в рамките на съюзническите структури за отбрана.  Пленарният ден започва с приемане на Процедурни правила за условията и реда за..

публикувано на 30.10.25 в 07:42
Ивицата Газа

Израел възобнови прилагането на примирието в Ивицата Газа

 Израелската армия възобнови прилагането на примирието в Ивицата Газа след въздушните удари в анклава, които отнеха живота на повече от 100 души.  Расте броят на жертвите на новите удари в Ивицата Газа Атаките бяха наредени от премиера Бенямин Нетаняху в отговор на нарушения от страна на "Хамас". Тел Авив обвини групировката, че нейни бойци са..

публикувано на 30.10.25 в 07:38

Тръмп поиска от Пентагона незабавни изпитания на ядрените оръжия на САЩ

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че е инструктирал Пентагона да започне незабавни изпитания на ядрените оръжия на страната, така че да бъде постигната реципрочност с другите ядрени сили.  Новината беше публикувана от самия Доналд Тръмп в социалната му мрежа "Трут Сошъл", минути преди срещата му с китайския президент Си Дзинпин в Южна..

публикувано на 30.10.25 в 07:35
ВМЗ Сопот

"Възраждане" на протест преди заседанието на Общинския съвет в Карлово

1 млрд. евро ще бъдат инвестирани в изграждането на новия завод у нас за производство на барут и 155-милиметрови артилерийски снаряди. Това стана ясно при подписването на договора във вторник между германския оръжеен концерн "Райнметал" и ВМЗ-Сопот. Проектът ще бъде осъществен през съвместно дружество, като "Райнметал" притежава 51%,..

публикувано на 30.10.25 в 07:08

Изложение "Да! на ямболските продукти!"

Фермерско-занаятчийското изложение "Да! на ямболските продукти!" отбелязва три години. Всеки последен четвъртък от месеца в центъра на Ямбол десетки местни производители предлагат своята  продукция на жителите и гостите на града. Днес за 36-и път до сградата на безистена на площад  "Освобождение" ще бъдат разположени щандовете на..

публикувано на 30.10.25 в 05:22