Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юлиан Войнов: Ако отчетеният от НСИ спад на инфлацията се задълбочи, през 2025 г. можем да приемем еврото

| Интервю
Юлиан Войнов
Снимка: Георги Налбантов

Ако тенденцията на спад на инфлацията, отчетена от НСИ, се задълбочи, имаме всички основания да смятаме, че през 2025 г. можем да влезем в еврозоната - ако не в началото, в средата на годината, и само политическо решение може да наложи да изчакаме 1-ви януари 2026 г., защото няма държава, която да е приела еврото в средата на годината. 

Тази прогноза направи пред БНР икономистът и финансов експерт Юлиан Войнов.

"Последните данни показват, че се движим с доста ускорени темпове за намаляване на инфлацията. По последните данни за април на НСИ инфлационният индекс спада на месечна база и имаме месечна дефлация от 0,3% и годишната инфлация е 2,4%. ... За да изпълним критериите за еврозоната, този спад ни приближава в много сериозна степен. За момента още не изпълняваме този критерий. Ако тенденцията на спад на инфлацията, която видяхме през април, се задълбочи, а аз не виждам причини да не се задълбочи, следващите 3-4 месеца най-вероятно ще изпълним този критерий", обясни той.

Според него за конвергентният доклад, който ще излезе пред юни, вероятно няма да сме покрили изискванията за влизане в еврозоната, но ако бъде поискан допълнителен доклад до края на годината, шансовете са големи.

Българската народна банка и банковият сектор ще бъдат напълно готови до края на годината за въвеждане на еврото, но това не е достатъчно в чисто технически и логистичен план, каза вчера на конференция за въвеждане на еврото управителят на БНБ Димитър Радев и обясни: 

"Има редица, преди всичко информационни счетоводни системи, под контрола на изпълнителната власт и общините, които трябва да се адаптират за работа в условията на еврозоната". 

В предаването "12+3" Юлиан Войнов изказа съгласие с констатациите, изтъкнати от гуверньора на БНБ и коментира:

"Банките в България се готвят 2 години за приемане на еврото и почти всички са готови. ... Финансовият сектор - застрахователните дружества, пенсионните фондове и т.н. Там липсва информация. Комисията за финансов надзор не е много активна и няма публична информация дали се правят някакви промени, за да могат да оперират с еврото, защото става дума за големи финансови трансакции. ... Другата голяма тема са държавните институции и общините, тъй като това е първият досег на хората до държавното управление и ако там има някакъв проблем, примерно с изплащането на пенсии, би могло да предизвика сериозен катаклизъм".

Финансов експерт Юлиан Войнов коментира, че при приемането на България в еврозоната лихвите по външните дългове на държавата, общините и фирми ще се понижат сериозно, но:

"Странният случай е, че всички лихвени проценти на банките се увеличават, а единствено за ипотечните кредити трендът е обратен - те намаляват. Имаме банки в България, които са с майки в ЕС, при условие, че минималната лихва в еврозоната е 4%, ние даваме ипотечни кредити в България на лихва 2,5 - 3%. Ясно е, че когато влезем в еврозоната и България бъде принудена да провежда паричната политика на ЕЦБ, тези лихви не могат да останат по този начин. Въпросът е защо българските банки поддържат толкова ниски лихви по ипотечните кредити. И отговорът е, защото в България няма други пазари, които са достатъчно ликвидни и развити, където хората да си държат парите, а хората имат средства, които искат да инвестират някъде, единственият ликвиден пазар е имотният. Цените на имотите са много високи". 

Той предупреди, че политиката на търговските банки по отношение на ипотечното кредитиране ще се промени при влизане в еврозоната и хората трябва да се предпазливи в своите финансови решения.

Войнов беше категоричен, че когато България излъчва сигнали, че е стабилна и няма да промени евроатлантическата си ориентация, много по-лесно се разговаря с партньорите в ЕС и НАТО:

"Политическата стабилност трябва да бъде в посока евроатлантическо правителство, което да защитава стабилно тези ценности". 

Интервюто на Георги Налбантов с Юлиан Войнов  в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Напрежение при приемането на протоколите и в Русе

Всички секционни комисии в Русенска област са приключили навреме изборния ден и само в единични секции гласуването е продължило 15 мин след 20 часа, съобщиха от Районната избирателна комисия. Голямото напрежение е в спортната зала при приемането на протоколите. "От 2 без 15 сме тука. Тази колона не мърда някъде от 2 часа. До три часа няма да..

публикувано на 10.06.24 в 09:54
Димитър Аврамов

Димитър Аврамов: На Пеевски му трябва успех, а той минава през участие във властта

"Политическата безидейност е стигнала такова ниво, че няма изразни средства за политика. Всички са за България. Ние използваме политически символи от предмодерната епоха." Този прочит на приключилите избори прави в интервю за БНР политологът Димитър Аврамов. У нас логистиката на нарушаване на закона е законосъобразна . Тези, които..

публикувано на 10.06.24 в 09:49
Стефан Георгиев

Стефан Георгиев: Ниският вот прави непредвидими резултатите

" Задълбочава се кризата на представителната демокрация. От една страна имаме все по-голям брой българи, които отказват да отидат до урните, в същото време не малка част от тези, които го правят, всъщност подкрепят малки партии, които няма да прекрачат прага".  Това коментира пред БНР социологът Стефан Георгиев. Първан Симеонов: Посланието от..

публикувано на 10.06.24 в 09:44

Приемането на книжата в 25 РИК - София се бави заради грешки в протоколите

До обяд или в ранния следобед се очаква да бъдат приети изборните книжа от всички 509 секционни комисии в 25-та Районна избирателна комисия в София. Процесът по приемането върви бавно, поради обема на информация в протоколите и отстраняването на допуснатите грешки, каза председателят на комисията Виолета Темелкова - Петрова: "Много голяма част..

публикувано на 10.06.24 в 09:18

Изборният ден зад граница приключи в 6 часа българско време

Изборният ден зад граница приключи днес в 6.00 часа българско време. Последни упражниха правото си на глас сънародниците ни в Лос Анджелис, съобщават от пресцентъра на МВнР. По информация на дипломатическите и консулските ни представителства всички избирателни секции по света вече успешно са приключили работа и са предали своите изборни..

публикувано на 10.06.24 в 09:10

Вече има официални резултати от евровота в 26 държави членки на ЕС

След края на гласуването за Европейски парламент до момента има официални резултати от 26 държави членки на ЕС - всички без Република Ирландия. Последни затвориха изборните секции в Италия, където според първите частични резултати в Европарламента влизат шест партии. Формацията на министър-председателката Джорджа Мелони "Италиански братя" води с над..

публикувано на 10.06.24 в 09:05

В област Велико Търново 2/3 от СИК-овете вече предадоха протоколите в РИК, има много грешки

В област Велико Търново две трети от секционните комисии вече предадоха протоколите и изборните си книжа в Районната избирателна комисия. Протоколите без грешки са малко. Секционните комисии чакат средно по 5-6 часа, за да влязат в залата, където екипите на РИК и Информационно обслужване обработват резултатите. Това отнема поне още един час...

публикувано на 10.06.24 в 09:02