Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обществено обсъждане в Каварна на проект за добив на газ в румънската зона на Черно море

Обществено обсъждане се проведе днес в Каварна във връзка с проект за добив на природен газ в Черно море в Румъния. В публичните консултации участие взеха представители на Министерствата на околната среда и водите в България и Румъния, експерти от фирмата, изготвила доклада за оценката на въздействието върху околната среда, както и представители на фирмата инвеститор.
Проектът предвижда изграждането на два сондажа в Черно море, намиращи се на 165 км от българската сухопътна граница и на 144 км до българските териториални води. На общественото обсъждане присъстваха и членове на "Грийнпийс" на двете страни.
По време на публичното обсъждане стана ясно, че откритото находище е в размер на 100 милиарда куб. м газ, чийто добив се очаква да започне през 2027 г. Прогнозната стойност на проекта възлиза на 3,8 – 4 милиарда евро.

Предвижда се изграждането на тръбопровод с дължина от 160 км.

От фирмата инвеститор информираха обществеността, че на платформата в Черно море няма да има персонал и тя ще се управлява дистанционно.

От агенцията, изготвила доклада за въздействието върху околната среда посочиха, че по отношение на всички изследвани показатели – вредни емисии във въздуха, подводен шум, случаен разлив и други, рискът е минимален.

Мая Гаджева, представител на Министерството на околната среда и водите, заяви, че от българска страна са били изпратени допълнителни въпроси с искане за допълване на доклада:

 през април получихме становище, обединихме всички становища и приехме, от страна на България нямахме забележки към допълнения доклад по ОВОС."
 
От "Грийнпийс" България и Румъния поставиха поредица от въпроси, свързани с проекта и неговата безопасност. По думите на Меглена Андонова, директор на организацията в България, не е станало ясно какъв ще е ефектът върху климата от този проект.

о сме свидетели на все по-задълбочаващи се ефекти от климатичните промени, не можем да си затворим очите за тепърва стартиране на чисто нов проект в Задния двор на Европа, която се стремим към климатична неутралност до средата на века", коментира Андонова.

Румънските ѝ колеги посочиха, че са изискали чрез съда достъп до доклад за химически анализ на субстанциите, използвани при отделянето на газа от водата.

Следващо обществено обсъждане по проекта за дълбоководен добив на природен газ в Румъния няма да бъде организирано, посочиха още от МОСВ.
По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
В цяла Гърция имаше масови протести на втората годишнина от жп катастрофата, при която загинаха 57 души

Протести обхванаха Гърция

Гърция е обхваната днес от протести - ученици, родители и учители настояват за наказания за виновните за жп катастрофата, станала през 2023 г. Междувременно фермерите планират блокади по пътищата през уикенда. По решение на националния съвет на родителите на учениците в средното образование започна голяма протестна демонстрация в Атина...

публикувано на 07.02.25 в 10:50

България очаква още два медицински хеликоптера до края на март

До края на март България очаква пристигането на още два медицински хеликоптера, съобщи в парламента вицепремиерът Гроздан Караджов. Първата машина трябва да пристигне в периода 17-25 февруари.   По график втората трябва да бъде доставена в рамките на следващите 4-5 седмици. След пристигането на новите два хеликоптера, ползваният в..

публикувано на 07.02.25 в 10:37

Кипър очаква силен сезон за морския туризъм

Кипър е пред силен сезон за морския туризъм, като с 30% ще се увеличи броят на пристигащите на острова круизни кораби, съобщиха от правителството в страната. Очаква се намаляването на геополитическото напрежение в региона с примирието в Газа да даде значителен тласък за възстановяването на сектора. 139 круизни кораби ще акостират в Лимасол,..

публикувано на 07.02.25 в 10:15
Британският крал Чарлз III

Крал Чарлз ще посети Италия и Ватикана

Крал Чарлз Трети и кралица Камила ще направят държавни посещения в Италия и Ватикана, потвърдиха от Бъкингамския дворец.  Голямата пролетна обиколка ще се проведе в началото на април и е посветена на "силните двустранни отношения между Италия и Обединеното кралство", както посочиха от Бъкингамския дворец. Тъй като кралските задгранични пътувания винаги..

публикувано на 07.02.25 в 10:15

Малък самолет "Чесна" с 10 души на борда изчезна в Аляска

Малък търговски самолет "Чесна" с 10 души на борда е в неизвестност в американския щат Аляска, съобщават световните агенции. Той е трябвало да пристигне в град Ноум от град Уналаклийт, който се намира на 235 километра. "Спасителни екипи работят, за да установят последните известни координати на полета", се казва в изявление на властите...

публикувано на 07.02.25 в 10:15
Болницата в Кюстендил

Заради неприетия държавен бюджет се бави закупуването на ЯМР за кюстендилската болница

Неприетият държавен бюджет бави закупуването и доставянето на ядрено-магнитен резонанс за кюстендилската болница, въпреки че процедурите по доставката са финализирани, съобщи управителят на здравното заведение Димитър Стоилов. Доставянето на скъпата апаратура, финансирана от здравното министерство, трябваше да стане по Нова година. От..

публикувано на 07.02.25 в 10:08

Близо 36 000 чужденци са получили правото да работят у нас през 2024 г.

Близо 36 000 чужди граждани от общо 79 държави са получили право да работят в България чрез различни видове разрешителни режими през 2024 година. Те са с 10 000 души повече в сравнение с 2023 година. Това съобщи в интервю за БНР Атанаска Тодорова - главен експерт "Пазар на труда, миграция и мобилност" в КНСБ. Тя допълни, че най-много..

публикувано на 07.02.25 в 10:07