Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Избрани са двамата кандидати за митрополити на Сливенската епархия

Снимка: БГНЕС

Знеполският епископ Арсений и Мелнишкият епископ Герасим са избраните от епархийските избиратели за надпреварата за митрополит на Сливенска епархия. За Арсений са гласували 26 души, а за Герасий - 25, обяви наместникът на сливенския митрополит и председател на изборната комисия Варненския митрополит Йоан.

Петима души са подписали протокола от избора с особено мнение, а повод за това е отбелязването на имената на кандидатите. 

В пет бюлетини били заградени само номерата на кандидатите, а не цялото име. Една от тях е била обявена за невалидна, защото е задраскано името на кандидата, обяви след изборите Варненският владика Йоан.

"Но, честно казано двама от кандидатите са определени. За мен това е несериозен акт. Имаме ясно определено гласуване – 26 гласа за Знеполския епископ Арсений, 25 гласа за Мелнишкия епископ Герасим".

Отец Стоян Кралев от Малкотърновска духовна околия сподели защо е подписал протокола с особено мнение.

"След като една от тях е обявена за недействителна, следва да се обявят и другите".

Според отец Евгений Янакиев не е имало никакви проблеми в изборния процес и изборите са протекли нормално:

"Имаше невероятна дисциплина, всички я спазваха. Прекрасно мина избора".

След края на изборния ден дядо Йоан обяви, че който и от двамата епископи да бъде избран за владика, няма да му бъде никак лесно в управлението на Сливенската епархия:

"Който дойде, тежко му и горко, на новия митрополит. Защото има тежки ситуации, които трябва да преодолява. Разделение между духовенството, много - така - не леки въпроси".  

От утре тече тридневния срок за обжалване на резултатите, след което предстои заседание на Светия синод. 

Ако изборът бъде признат за легитимен, то следващата неделя трябва да има избран митрополит на Сливенската епархия.


По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Прокуратурата ще преквалифицира обвинението срещу шофьора на АТВ-то в Слънчев бряг

Окръжната прокуратура в Бургас ще преквалифицира обвинението срещу Никола Бургазлиев, който на 14-и август в Слънчев бряг премаза с електрическо АТВ петима души.  В Бургас, Пловдив и София протестират в подкрепа на ранените от АТВ-то в Слънчев бряг Това каза преди днешното съдебно заседание по случая говорителят на Окръжната прокуратура Христо..

публикувано на 22.08.25 в 14:01
Борислав Гуцанов

Борислав Гуцанов: Фирмата, предлагаща парасейлинг в Несебър, не е била проверявана

Фирмата, предлагаща парасейлинг, при който в Несебър загина 8-годишно момче, не е била проверявана от Инспекцията по труда, но такава проверка предстои. Това каза министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов в Слънчев бряг, където започнаха проверки дали работодателите спазват трудовото законодателство. Медицинската..

публикувано на 22.08.25 в 13:52
Корнелия Нинова

Корнелия Нинова: Има наредба за водните атракции, но по случая в Несебър май се прикрива нещо

Има специална наредба за водноатракционни услуги , приета през 2009 г и е актуализирана през 2012 г. По случая със загиналото дете в Несебър възниква съмнението, че се прикрива нещо. Това каза пред БНР Корнелия Нинова, бивш председател на БСП, а сега лидер на "Непокорна България", която по-рано написа в профила си във фейсбук :..

публикувано на 22.08.25 в 13:51
Заседание на Общински съвет в Земен

Насрочено е извънредно общо събрание за смяна на управителя на "ВиК- Перник"

Насрочено е извънредно общо събрание за смяна на управителя на "ВиК- Перник", стана ясно на проведеното днес заседание на Общинския съвет в Земен. Заседанието е насрочено за 28 август.  В поканата до съдружниците, в лицето на общините, не се посочват мотивите за предстоящата рокада. Досегашният управител Борислав Иванов беше начело на..

публикувано на 22.08.25 в 13:50

ГДБОП разкри първа измама, свързана превалутирането заради еврото

ГДБОП разкри първа измама, свързана с въвеждането на еврото. По информация на БНР жена е подала сигнал, че е била измамена в онлайн платформа, че средствата ѝ ще бъдат превалутирани и е изгубила пари. Очаква се в 15 часа от главната дирекция да дадат повече подробности.

публикувано на 22.08.25 в 13:50

Христо Христов: Трябва да има двойно осигуряване и проверка на екипировката при атракционите

За да се избегне човешка грешка при тези екстремни дейности трябва да има дублиране при проверката - един инструктор закачва, осигурява, а втори да проверява. И на половин или час да бъде сменен с колега, каза в интервю пред БНР Христо Христов от клуб “Еделвайс”. В предаването "Хоризонт за вас" той коментира "правилата" за високорискови..

публикувано на 22.08.25 в 13:44
Борислав Сарафов

От "Ангели на пътя" обезпокоени от зачестилите смъртни случаи при катастрофи

В отворено писмо до изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов, от сдружението "Ангели на пътя" изразяват безпокойство от зачестилите смъртни случаи на пътя, предизвикани по особено агресивен и дързък начин. В него са припомнени 4 инцидента. Първият - от началото на юли, когато 19-годишен водач се блъсна в заведение и трима души..

публикувано на 22.08.25 в 13:22