Държавата дълги години използваше детското здравеопазване като нещо, което съществува, но не в най-добрата му форма и с годините имаме по-малко лекари педиатри, по-малко лекари в детски специалности като кардиология, неврология, както и по-малко сестри. И всички тези недъзи са допуснати от държавата, и тя се пуска по инерция и чака решение. А то ще дойде пак от публично частните интереси, разбира се, ако се разберат, коментира адвокат Мария Петрова в интервю пред БНР.
В предаването "Преди всички" юристът, който е и лекар, ясно посочи разминаванията между държавата, с нейните отговорности, и частните инвеститори – за строежа Националната детска болница.
След скандала с детската болница "Мама и аз" и след 3 години и обжалване в съда, Търговска лига обнови проекта си за гигантска болница в софийското село Казичене и отново получи "зелена светлина" за строежа.
"Защото сега инвеститорът има възможност отново да пробие. Паралелно са разгледани двете опции - за Казичене и "Мама и аз". Спретна се скандал под полемиката дали да е частна болница, какво прави държавата и защо не създава истинска национална болница", коментира адв. Петрова.
Тя обясни, че процедурата не е сложна, но е въпрос на възможности. Министерският съвет одобрява на базата на експертна оценка, в която има становище за необходимостта от ново лечебно заведение, но тези данни могат да се манипулират, можем да получим и противоречиви становища.
"Ключов е въпросът на какви данни се формират тези оценки. Защото ние си спомняме скандала с Националната здравна карта, която сама по себе си е прекрасна идея, но лошо изпълнена. Факт е, че когато се открива болница, за мен лично е недопустимо, но законът го допуска, да има болница, в която няма Спешна помощ, без Педиатрия и инфекциозни болести, да няма адекватна реанимация и в същото време да създаваме бутикови, лечебни заведения, които сключват договори с касата за скъпоструващи клинични пътеки и далеч не подобряват комплексното здравословно състояние на своите пациенти и обществото, защото са създадени да ползват публичния ресурс на здравната каса", обясни адвокат Мария Петрова.
Според нея строежът на Национална детска болница се превръща в сагата с магистралите – Хемус, Тракия и Струма.
"Проблемът е, че държавата бездейства. Създаде Здравна инвестиционна компания, в която наля 100 млн. лв. и назначи хора, които незнайно как управляват. Проблемът с НДБ е над 30 години. Тези хора получават заплати, но не знаем какво правят. Създаден беше и Обществен съвет и не виждам тяхната функция и полза, гравитират около проблема, без да намерят решение и дават публичност на проблема. Това е абдикиране на държавата от националния интерес и майчиното и детско здравеопазване, които в Конституцията са приоритет", допълни юристът.
Адв. Петров смята, че сигналът и разследването от ДАНС е "прах в очите на гражданите", за да се създаде усещането, че някой предприема нещо:
"По фрапиращо е, че настоящият здравен министър откри нарушения в одитните доклади на Инвестиционната компания за разрушаването на старата сграда, срокове, оспорвания, похарчени пари за правни услуги без аргументация. Трудно ще ме убедят, че Здравна инвестиционна компания със 100 млн. лв. има нужда от Обществен съвет и консултанти. Ако не може да се справи, защо изобщо съществува"?
"Като майка ми се иска да не е така, но като юрист и адвокат виждам проблема с НДБ удобно употребен от настоящи и бъдещи политици. В условията на избори, два пъти годишно, е удобна политическа дъвка и болезнена за обществото тема, удобна за всички, които се явяват като месии и спасители. Това са хора, които не решават, а подклаждат проблема, за да се чувстват значими и да бъдат избирани", категорична бе адв. Петрова.37-годишният Даниел Нобоа положи клетва за пълен мандат като президент на Еквадор. Той беше избран през 2023 година, за да довърши мандата на предшественика си, като стана най-младият държавен глава в историята на Еквадор. Спечели гласуването през април с неочаквано голяма преднина. На церемония в Националното събрание обеща да намали..
Американският президент Доналд Тръмп разкритикува остро политиките на САЩ за многообразие и приобщаване и изтъкна, че той е допринесъл за укрепването на американската армия. Той направи това в реч, издържана в стила на речите му от предизборната му кампания, която той произнесе днес в престижната военна академия "Уест Пойнт". Откакто встъпи в..
В местността "Костина" край тетевенското село Рибарица с възпоменателен митинг ще бъде отбелязана 149-тата годишнина от Априлското въстание. Ще бъде почетена и паметта на неговия водач Георги Бенковски, убит на това място. Възпоменателният митинг ще започне в 11.00 ч. В него ще участват и курсанти от ВВВУ "Георги Бенковски" и ученици от..
Русия и Украйна атакуваха с дронове столиците Киев и Москва на фона на най-голямата размяна на военнопленници от началото на войната. Трима души са загинали и 10 са били ранени в Киевска област тази нощ, съобщи областният управител Микола Калашник. 11 души са пострадали при атаките в Киев, според местните власти. Нанесени са щети на..
Националната асоциация на зърнопроизводителите реагира остро на решението на Европейския парламент да увеличи митата върху торовете от Русия и Беларус. Според българските земеделци това ще доведе до драстичен скок в цените на торовете, както и до масови фалити. Европейският парламент прие да увеличи поетапно митата върху вноса на..
Над 50 работници без трудов договор в селското стопанство са установили от Главната инспекция по труда за първите четири месеца на годината, както и над 200 в сектор "Хотелиерство и ресторантьорство". Сред рисковите сектори по отношение на недекларирана заетост е и строителството, а проверките са засилени. От началото на годината..
Остава в сила разпореденият от премиера Росен Желязков засилен полицейски контрол по пътя Телиш - Радомирци, където вчера камион се удари в бензиностанция, близо до мястото, където в края на март загина 12-годишната Сияна. От МВР отчетоха, че само за пет дни, поставените в района камери за контрол на скороста са засекли 950 нарушения от..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..
" Няма политическо решение за локалите, което да се приложи от днес за утре , защото каквото виждаш като дете вкъщи, това правиш и навън, каквото виждаш,..
Колегите в Симфоничния оркестър на БНР заслужават голяма обществена подкрепа, заяви в интервю пред БНР Нели Трошева, диригент и основател на..