Светият синод има голям интерес да избере нов Сливенски митрополит, той е много важен на коя страна ще се наклонят везните при избора на патриарх.
Това мнение изказа пред БНР журналистът и историк Горан Благоев и коментира:
"Опасявам се, че този нов митрополит, в зависимост от това накъде ще се наклонят везните, ще премине към едно от двете лобита за избор на нов патриарх. Той е много важен на коя страна ще се наклонят везните. Дали това ще е кандидатът, подозирам, че става дума за Варненския митрополит Йоан, който да е един от тримата кандидати за патриарх, или ще бъде Николай Пловдивски, или негов фаворит, ако приемем хипотезата, че Николай Пловдивски наистина се е отказал от състезанието за патриарх. ... Николай може да се е отказал, но в един момент да каже "Глас народен - глас Божи", аз влизам в състезателната тройка".
Благоев подчерта, че ако новият Сливенски митрополит е Герасим, няма да бъде от лобито на Пловдивския митрополит Николай, ако обаче е Арсений - ще бъде от лобито на Николай Пловдивски.
"Нещата ще са на кантар, много е важно как ще гласуват Американският и Австралийски митрополит Йосиф, както и Русенският митрополит Наум, един много качествен български митрополит. Важно е те кого ще подкрепят".
Според него Сливенска епархия е била разделена от решението на Светия синод да касира първите избори за Сливенски владика.
"Митрополитът трябва да може да си стопанисва епархията, да си обединява свещениците, да е в диалог с тях. Най-вече - да може да си посещава всички населени места в епархията, църквата трябва да полага грижи за всички".
Горан Благоев изказа опасение, че може да има хипотеза, при която, ако не бъде избран Сливенски митрополит, Светият синод да постави въпрос за отлагане на избора на нов патриарх:
"Това може да е предупреждение към петимата епархийски избиратели, които с особено мнение са подписали протокола от избора, да внимават, защото, ако подадат жалба, могат да объркат нещата с избора на патриарх".
По думите му изборът на патриарх е на кантар и гласът на новия Сливенски митрополит ще наклони везните, затова интересът на Варненския митрополит Йоан е да не бъде касиран изборът в Сливен.
"Както имаме една овладяна и пробита откъм мафията и олигархията държава, същото може да се каже и за Българската православна църква", коментира още журналистът.
Интервюто на Георги Налбантов с Горан Благоев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
В Лондон започна срещата на върха на "Коалицията на желаeщите" за Украйна, в която влизат повече от 30 страни. В разговорите участва и украинският президент Володимир Зеленски. Програмата на Зеленски днес изглежда най-натоварена. Той се срещна най-напред с крал Чарлз Трети в замъка "Уиндзор". Зеленски участва в среща на "Коалицията на..
Дискусията "Европа и света между войната и мира" мина на много високо ниво Много дълбока дискусия направихме и за съжаление разкри мрачна истина, че Европа е наистина между мира и войната и шансовете да има война в Европа никак не са за подценяване , затова има икономически и финансови предпоставки, каза в интервю пред БНР Захари Желязков,..
Специалният представител на руския президент по инвестиционното и икономическото сътрудничество с чуждестранните партньори Кирил Дмитриев е на посещение в Съединените щати. Това предаде РИА Новости, като се позова на свой източник. По-рано и CNN съобщи, че Дмитриев е пристигнал в Съединените щати, за да продължи диалога за руско-американските..
За десетки ранени цивилни от украинска и от руска страна се съобщава след най-новата размяна на въздушни удари между двете воюващи страни. 19 селища в централната Кировоградска област останаха сутринта без ток след поредния въздушен удар на руснаците по енергийната система. Руските дронове бяха насочени срещу железопътните превози в тази и..
От партия "Възраждане" лансираха от парламентарната трибуна идеята за свикване на Велико Народно събрание, приемане на нова Конституция и въвеждане на полупрезидентска република. По време на дебата за промените в Закона за насърчаване на инвестициите депутатът Йордан Тодоров мотивира идеята така: "Видимо е, че задкулисието изцяло..
Правителството на Германия потърси контакт с администрацията на президента Тръмп, за да издейства изключване на германските филиали на "Роснефт" от санкциите на Вашингтон, съобщи "Файненшъл Таймс". Германските власти взеха под контрол рафинерията в Швет, която е основен доставчик на преработено гориво в източната част на страната и..
Унгарските власти и енергийната компания MOL работят върху това как да заобиколят санкциите, обявени от САЩ срещу руските "Роснефт" и "Лукойл". Това в прав текст заяви премиерът Виктор Орбан по унгарското обществено радио, предаде Ройтерс. Решението на американския президент Доналд Тръмп - близък политически съюзник на Орбан - да заплаши с..
Не бих се учудил да се стигне и до това Доналд Тръмп да даде ракети "Томахоук" на Украйна , след толкова неща, които САЩ нямаше да дават, а накрая..
Българските управляващи са имали предварителна информация за евентуални санкции върху руските петролни компании и конкретно към "Лукойл" и затова,..
Очевидно президентът е в най-изгодна позиция от тримата – Румен Радев, Бойко Борисов и Делян Пеевски, защото не само противниците му не се справят с..