Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Ходещо" оръжие на бъдещето

| Репортаж
Снимка: Добромир Видев

Дронове в небето, а вече и роботизирани кучета на земята за военни употреби има. Те охраняват стартовата космическа площадка на НАСА. Американската армия вече има тестови модели. Дори Китай ги разработва. В България също има млади умове, които се занимават с това как тези военни средства да стане по-сигурна, без това да нарани човека

"Ходещо" оръжие на бъдещето

Дистанционните оръжия вече навлизат в тестова фаза в редица армии. През май, подобният на куче-робот дрон, но със закачена системи за стрелково оръжие, започна своите тестове сред военните от Командването за специални операции на Корпуса на морската пехота на САЩ. Американските военни даже имали две такива стрелкови системи, които даже работели с изкуствен интелект. Така "ходещото" оръжие можело да проследява хора, безпилотни самолети, опасни коли. А оператор може дистанционно да го командва или ИИ да взема самостоятелно решение. От компанията даже пуснали видео в социалните мрежи. 

Интернет справката показва, че още от миналата година на румънско изложение за оръжия същата американска компания е представила на потенциални купувачи робота. А преди три месеца стана ясно, че и Китай е започнал да прави подобни опити. Като студенти от Университета за наука и технологии в Нанджин са сложили 7,62-милиметрова картечница на гърба на куче-робот. А при стрелба на 100 метра отклонението е било 5 см. 

И в България студентът по индустриални технологии от Техническия университет - Калин Крумов - се е сетил, че може да модифицира подобна системаЗа нея той разказва докато демонстрира способностите на друго подобно робокуче по време на Софийския фестивал на науката. Системата на Калин ползва за основа пак робокуче, но на нея не е закачил оръжие, а копие на еърсофт система.

Калин Крумов и доц. Радослав Милчев

Калин Крумов и доцент Радослав Милчев, зам.-декан на Факултета по индустриални технологии в Техническия университет, ръководител на лабораторията по ИИ на София Тех парк, наблягат на това, че разработката им е чисто изследователска и не е насочена към това ИИ да стреля с оръжие от дистанционно куче-робот. А е свързана с възможността на ИИ да бъде обучен да бъде етично използван. 

Публикации свидетелстват, че Космическите сили на САЩ искат да използват подобни охранители на ракетните площадки на "Кейп Канаверал". Това е същата американска фирма, която е показала и на военните творението си. Засега доцент Радослав Милчев се надява с разработката си Калин да стане докторант в Техническия университет.

Репортаж на Добромир Видев в предаването ''Нещо повече'' можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екатерина Ангелова за тревожността: Ако не се потърси помощ, нещата се задълбочават

" Когато преживееш нещо лично, след това искаш по всякакъв начин да измъкнеш хората, които в момента преживяват това, защото си разбирал болката, трудността и начина, по който те се чувстват ".  Това обясни пред БНР Екатерина Ангелова, която създаде платформата "Поговори с мен", насочена към хора с множествена склероза и депресия. Самата тя е с..

публикувано на 27.12.24 в 11:49

Стоян Ганчев: Ако не използваме изкуствен интелект, само изоставаме пред другите

Само с изкуствен интелект иска да се занимава Стоян Ганчев от математическата гимназия в Пловдив. Последна година той ще учи у нас, а после иска да отиде в чужбина. Знанията си за изкуствения интелект обаче момчето ще върне в България.  Интересът към роботиката и това, че е добър по математика провокирало дванайсетокласникът в математическата..

публикувано на 27.12.24 в 07:45
арх. Слава Савова

Арх. Слава Савова за казуса "Сините камъни": Има риск публична държавна собственост да се превърне в частна

С около 12 декара може да намалее площта на Природния парк "Сините камъни". Това ще се случи, ако имот край Алпийския дом – навремето резиденция на Тодор Живков, бъде изваден от границите на парка. В средата на декември в Областната администрация на Сливен се състоя обсъждане, организирано от МОСВ съвместно с РИОСВ – Стара Загора. Това..

публикувано на 26.12.24 в 13:01
д-р Владимир Сотиров

Д-р Владимир Сотиров: Няма анализ на психиатричното здраве на нацията

В отворено писмо психиатри алармират за недоимъка в болничното психиатрично лечение. В него се настоява да се отпускат средства, които да обезпечат достоен начин на работа. От над 7000 днес у нас са останали близо 2700 психиатри . Голяма част от тях са практикуващи в амбулаторната психиатрична помощ, казва  доц. д-р Мая Стоименова, която има..

публикувано на 26.12.24 в 10:06
Рилски манастир (24 декември 2024) Бъдни вечер в храма „Рождество Христово” в Рилската света обител

Димитър Митев: Вярата е неотделима от чудото, а то е като бъг в системата

" Рождество е дълго чакан отговор от човечеството докога ще бъде в това страдание, в което се е поставило с първородния грях. Смъртта вече няма жило , защото идва Онзи, който ще я унищожи. На този ден се ражда Спасителят на света." Това казва пред БНР Димитър Митев, автор на книгата "Как станах свещеник", в която разказва различни истории..

публикувано на 25.12.24 в 08:42
Георги Милтиядов

Георги Милтиядов: "Българската Коледа" е кауза, укрепваща хуманните ни ценности

"Българската Коледа" не е само концерт, не е само благотворителна кампания, а е общественозначима кауза , която сплотява обществото ни и укрепва нашите хуманни ценности.  "Българската Коледа" е инвестиция в най-важния капитал на нацията - нашите деца". Това каза пред БНР диригентът Георги Милтиядов, като сподели щастието, благодарността и..

публикувано на 24.12.24 в 19:15
Папа Франциск - 5 май 2024 г.

Папа Франциск открива Всеобщия юбилей на Католическата църква

Във Ватикана Папа Франциск ще открие Всеобщия юбилей на Католическата църква. Той ще приключи на 6-и януари 2026-а година. В Рим за целия период на събитието се очакват над 30 милиона души, Началото на Всеобщия юбилей на Католическата църква  ще започне с внушителен ритуал с отварянето на Светата врата на базиликата „Св. Петър“ в Рим, след..

публикувано на 24.12.24 в 03:41