Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Ходещо" оръжие на бъдещето

| Репортаж
Снимка: Добромир Видев

Дронове в небето, а вече и роботизирани кучета на земята за военни употреби има. Те охраняват стартовата космическа площадка на НАСА. Американската армия вече има тестови модели. Дори Китай ги разработва. В България също има млади умове, които се занимават с това как тези военни средства да стане по-сигурна, без това да нарани човека

"Ходещо" оръжие на бъдещето

Дистанционните оръжия вече навлизат в тестова фаза в редица армии. През май, подобният на куче-робот дрон, но със закачена системи за стрелково оръжие, започна своите тестове сред военните от Командването за специални операции на Корпуса на морската пехота на САЩ. Американските военни даже имали две такива стрелкови системи, които даже работели с изкуствен интелект. Така "ходещото" оръжие можело да проследява хора, безпилотни самолети, опасни коли. А оператор може дистанционно да го командва или ИИ да взема самостоятелно решение. От компанията даже пуснали видео в социалните мрежи. 

Интернет справката показва, че още от миналата година на румънско изложение за оръжия същата американска компания е представила на потенциални купувачи робота. А преди три месеца стана ясно, че и Китай е започнал да прави подобни опити. Като студенти от Университета за наука и технологии в Нанджин са сложили 7,62-милиметрова картечница на гърба на куче-робот. А при стрелба на 100 метра отклонението е било 5 см. 

И в България студентът по индустриални технологии от Техническия университет - Калин Крумов - се е сетил, че може да модифицира подобна системаЗа нея той разказва докато демонстрира способностите на друго подобно робокуче по време на Софийския фестивал на науката. Системата на Калин ползва за основа пак робокуче, но на нея не е закачил оръжие, а копие на еърсофт система.

Калин Крумов и доц. Радослав Милчев

Калин Крумов и доцент Радослав Милчев, зам.-декан на Факултета по индустриални технологии в Техническия университет, ръководител на лабораторията по ИИ на София Тех парк, наблягат на това, че разработката им е чисто изследователска и не е насочена към това ИИ да стреля с оръжие от дистанционно куче-робот. А е свързана с възможността на ИИ да бъде обучен да бъде етично използван. 

Публикации свидетелстват, че Космическите сили на САЩ искат да използват подобни охранители на ракетните площадки на "Кейп Канаверал". Това е същата американска фирма, която е показала и на военните творението си. Засега доцент Радослав Милчев се надява с разработката си Калин да стане докторант в Техническия университет.

Репортаж на Добромир Видев в предаването ''Нещо повече'' можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протестират наематели на общински жилища в София, гневни на нова наредба

Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:03
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Студенти на протест срещу повишаването на таксите за платено обучение

Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..

публикувано на 09.07.25 в 07:35
Лекари специализанти на протест пред МЗ. Октомври 2019 г.

Млади лекари представят предложения за промени в специализациите

Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас.  Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..

публикувано на 08.07.25 в 07:49

Официално откриване на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО

Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..

публикувано на 07.07.25 в 07:55
Димитър Вацов

Димитър Вацов: С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС

С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични. Стъпка по стъпка се завладяват основни институции и регулаторни органи. Силата на Пеевски се крепи върху неща, които не са видими публично, затова е много възможно да го митологизираме . Това..

публикувано на 05.07.25 в 13:56

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15