Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Ходещо" оръжие на бъдещето

| Репортаж
Снимка: Добромир Видев

Дронове в небето, а вече и роботизирани кучета на земята за военни употреби има. Те охраняват стартовата космическа площадка на НАСА. Американската армия вече има тестови модели. Дори Китай ги разработва. В България също има млади умове, които се занимават с това как тези военни средства да стане по-сигурна, без това да нарани човека

"Ходещо" оръжие на бъдещето

Дистанционните оръжия вече навлизат в тестова фаза в редица армии. През май, подобният на куче-робот дрон, но със закачена системи за стрелково оръжие, започна своите тестове сред военните от Командването за специални операции на Корпуса на морската пехота на САЩ. Американските военни даже имали две такива стрелкови системи, които даже работели с изкуствен интелект. Така "ходещото" оръжие можело да проследява хора, безпилотни самолети, опасни коли. А оператор може дистанционно да го командва или ИИ да взема самостоятелно решение. От компанията даже пуснали видео в социалните мрежи. 

Интернет справката показва, че още от миналата година на румънско изложение за оръжия същата американска компания е представила на потенциални купувачи робота. А преди три месеца стана ясно, че и Китай е започнал да прави подобни опити. Като студенти от Университета за наука и технологии в Нанджин са сложили 7,62-милиметрова картечница на гърба на куче-робот. А при стрелба на 100 метра отклонението е било 5 см. 

И в България студентът по индустриални технологии от Техническия университет - Калин Крумов - се е сетил, че може да модифицира подобна системаЗа нея той разказва докато демонстрира способностите на друго подобно робокуче по време на Софийския фестивал на науката. Системата на Калин ползва за основа пак робокуче, но на нея не е закачил оръжие, а копие на еърсофт система.

Калин Крумов и доц. Радослав Милчев

Калин Крумов и доцент Радослав Милчев, зам.-декан на Факултета по индустриални технологии в Техническия университет, ръководител на лабораторията по ИИ на София Тех парк, наблягат на това, че разработката им е чисто изследователска и не е насочена към това ИИ да стреля с оръжие от дистанционно куче-робот. А е свързана с възможността на ИИ да бъде обучен да бъде етично използван. 

Публикации свидетелстват, че Космическите сили на САЩ искат да използват подобни охранители на ракетните площадки на "Кейп Канаверал". Това е същата американска фирма, която е показала и на военните творението си. Засега доцент Радослав Милчев се надява с разработката си Калин да стане докторант в Техническия университет.

Репортаж на Добромир Видев в предаването ''Нещо повече'' можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 милиона деца под 5-годишна възраст страдат от недохранване, сочи доклад

Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица.  Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...

публикувано на 27.07.25 в 05:27
Полина Паунова

Полина Паунова: Нe Бойко Борисов, а Делян Пеевски вече е централната фигура в българския политически живот

„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..

публикувано на 26.07.25 в 16:03
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41