Името на Златомир Фунг неслучайно звучи толкова екзотично. 24-годишният американец е израснал в семейство на българка и китаец, затова всички деца в семейство Фунг имат български имена – Десислава, Пламен, Кая. Златомир е на три, когато му връчват играчка виолончело. И оттогава не се е разделял с музиката – учи, развива се и израства като една от големите надежди на световната сцена. Казва, че не иска да го свързват единствено и само с победата на един от най-престижните и трудни конкурси – „Чайковски“ в Москва. Но все още нямам как – тогава той пише история като най-младия носител на златен медал.
Ковид-пандемията осуети участието на Златомир Фунг в български фестивал, но ето че сега той е тук и ще имаме шанса да го аплодираме като солист на Софийската филхармония под диригентството на Ернст Хьотцл от Австрия на откриването на 55-ите „Софийски музикални седмици“.
„Идвал съм в България със семейството няколко пъти през годините – най-вече за ваканциите – така че сега е по-различно усещането, защото идвам по работа.“
На 23 май в зала „България“ ще прозвучи Концерт за виолончело и оркестър №1 от Камий Сен-Санс. Златомир споделя, че не го е изпълнявал много през последните 10 години.
„В този случай, струва ми се, беше желание на оркестъра, но за мен е идеално, защото свирих това произведение миналата седмица във Великобритания. Също така смятам, че това е чудесен концерт за дебютна изява – показва всички възможности на виолончелото, много добре е написан и не е твърде дълъг, а и е много жизнерадостна пиеса. Определено е един от любимите ми концерти в репертоара.“
Златомир Фунг се утвърждава все повече като блестящ инструменталист. За това помага и позицията му на постоянен солист на Лондонската кралска филхармония през този сезон - изнесли са вече осем концерта. А новината е, че от есента виолончелистът е поканен да започне преподавателска дейност във Висшето музикално училище "Джулиард" в Ню Йорк, където самият той е учил.
„Появи се тази интересна възможност – за мен е огромна чест да имам свое студио в "Джулиард". Разбира се, в началото ще бъде малък клас – през есента, когато започва първата ми година като преподавател, ще имам 4 или 5 студенти. Но нямам търпение да работя с тях. Едно от нещата, които силно ме интригуват, е виолончеловата техника, как да се работи педагогически с хора, които имат различно ниво на развитие и опит, различна история – всеки със своя учител. Искам да пиша упражнения и етюди, и така самият аз да надградя знанията си за свиренето на този инструмент.“
На Златомир Фунг вече посвещават нови произведения, но и той самият е изкушен от композирането. В София пристигна с инструмент, изработен във Венеция през 1730 г. от Доменико Монтаняна.
Интервюто за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" можете да чуете в звуковия файл.
Международният фестивал "Софийски музикални седмици" ще започне по традиция в навечерието на светлия празник 24 май. В четвъртък, 23 май, Софийската филхармония ще открие 55-ото издание с концерт в зала "България" под диригентството на Ернст Хьотцл, а..
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални,..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски ...
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за..
От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния..
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският..
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..
Управлението на Тръмп ще бъде олигархично и тук ще бъде такова - леко олигархично, защото ние нямаме толкова богати хора. Това каза пред БНР..
Имаме правителство на далаверата и на зависимостите . Най-малко трима министри са зависими от Пеевски . Това мнение изказа в предаването..