Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Георги Каприев: Честваме 24 май като панихида

"Когато стимулираш невежеството, бруталността и простащината като основен двигател за публичен успех, кой ще изисква качество?"

| Интервю
Проф. Георги Каприев
Снимка: БТА

"Не знам точно какво празнуваме днес. Боя се, че все повече честваме само азбуката и то по един потискащо некрофилски начин. Начинът, по който празникът се чества, самият тон е наистина като за покойник."

Тази тъжна равносметка направи в интервю за БНР проф. Георги Каприев от Философския факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Той оприличи честванията на 24 май на панихида.

Възраждането ни се гради изцяло от дейци на просветата и културата. Провалът настъпва с Учредителното събрание, когато популистите решават да бият консерваторите, обругавайки учените. Обругавайки учените, това става добре звучащо общо мнение за българите, които не понасят никакви йерархии – образователни и културни, поясни той. По думите му "тази възхвала на простия народ преминава оттогава досега", а "заигравката с народната мъдрост продължава" - в днешно време "да си умен е порок, а ако случайно си умен и красив, си направо народен враг".

Съвременните ни политици са еднакви в отношението си към високата култура, смята проф. Каприев. Според него отношението не само на политиците, но и на цялото общество "е такова".

"Ние като нация сме функционално неграмотни. Познават буквите, затова си честват азбуката. Познават буквите, но там се правят думи и изречения, които са им неясни", изказа своите наблюдения преподавателят. Той отчита "стимулирано невежество, което е критерий за публичен успех".

"Качество се гони и постига, когато бъде потърсено и изискано. Когато стимулираш невежеството, бруталността и простащината като основен двигател за публичен успех, кой ще го изиска? Нещата никак не са добри", заяви Георги Каприев.

Има два начина да обичаш народа си – да му обясняваш колко е вечно велик, другият – да му покажеш какъв потенциал би могъл да реализира, коментира проф. Георги Каприев в предаването "Хоризонт за вас".

В модерната си история България никога не е имала толкова високи култура и наука като сега, но тези хора живеят на своите острови, изрази мнение той.

Изкуственият интелект не може да замени човешкото творчество, човешкото въображение, чувството за хумор. Това е инструмент. Новост е, че техническо средство заменя не физически, а интелектуален труд, посочи Каприев.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече от 2500 "пакета с любов" ще раздаде за Великден Кипърският Червен кръст

Повече от 2500 "пакета с любов" ще раздаде за Великден Кипърският Червен кръст на нуждаещи се семейства в цялата страна. Кампанията му за подпомагане се провежда за 12-а поредна година.  Празничната инициатива е насочена към хора от уязвими социални групи и семейства с деца, които са изправени пред сериозни икономически и социални..

публикувано на 16.04.25 в 04:28

"Таймс": Беларуските и руските служби за сигурност готвят "превантивни" мерки срещу НАТО

Беларуските и руските служби за сигурност се готвят да предприемат "превантивни" мерки срещу страните членки на НАТО, е заявил ръководителят на руското външно разузнаване Сергей Наришкин, цитиран от вестник "Таймс". Това е станало след среща на Наришкин в Минск с президента на Баларус Александър Лукашенко. Сергей Наришкин е обвинил НАТО в..

публикувано на 16.04.25 в 03:36

Мита върху лекарствата биха нанесли вреди на британската индустрия за милиарди

Британски правителствени служители и фармацевтични шефове активно се борят да спрат американския президент Доналд Тръмп да наложи мита върху лекарствата, което би нанесло вреди на британската индустрия за милиарди, пише вестник "Таймс".  Президентът на САЩ предупреди, че мита върху чуждестранни лекарства ще влязат в сила в "не много далечното бъдеще", и..

публикувано на 16.04.25 в 03:22

Четирима журналисти бяха осъдени в Русия на по пет и половина години затвор

Четирима журналисти бяха осъдени  в Русия на по пет и половина години затвор по обвинение в сътрудничество с основания от покойния опозиционер Алексей Навални "Фонд за борба с корупцията". Артьом Кригер и Антонина Кравцова работят в проекта Sota vision, Константин Габов е продуцент в новинарската служба на "Ройтерс", а Сергей Карелин работи за..

публикувано на 15.04.25 в 22:04

След оттеглянето на ДПС-ДПС: Ще оцелее ли правителството

ДПС, лоялно на почетния председател Ахмед Доган, оттегля подкрепата си за правителството на Росен Желязков. Това обявиха тази вечер от формацията след проведено съвместно заседание на ръководствата на парламентарната група и на партията. Тепърва предстои да вземат решение как ще гласуват по втория вот на недоверие. Партньорите им в..

публикувано на 15.04.25 в 21:35

Протест в Сливен с искане за предсрочно освобождаване на Десислава Иванчева

Граждански протест с искане за предсрочното освобождаване на осъдената за корупция Десислава Иванчева, бивш кмет на столичния квартал "Младост,“ се проведе тази вечер в Сливен. Поредното дело за освобождаването ѝ ще се гледа в сряда, 16 април, в Ловеч. Протестиращите настояха съдът да вземе под внимание здравословното състояние на..

публикувано на 15.04.25 в 20:51

Ремонтират за 1 млн. лв. 130-годишното читалище в село Воден

С близо 1 милион лева ще бъде ремонтирано 130-годишното читалище в боляровското село Воден. Огнената стихия стигна на метри от сградата при големия пожар миналото лято, а част от помещенията бяха използвани като своеобразен щаб от огнеборците. Селата Воден и Крайново се възстановяват след пожара от миналото лято За ремонта на народно..

публикувано на 15.04.25 в 20:32