Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

24 май в Благоевград

Снимка: Кети Тренчева

През 1992 година местната власт в Благоевград взима решение Денят на българската азбука, просвета и култура, да бъде и празник на града. Традиционното шествие на училищата, предвождани от своите знаменосци, представители на университетите, културните институции и музиканти, преминава през централните зони на града, а цялата емоция на празника се събира на площад "Македония", до паметника на Гоце Делчев. 

Няма нищо случайно в това, че началото на празника 24 май е пред Националната хуманитарна гимназия – бивша Солунска, която 145 години носи името на светите братя Кирил и Методий. В най-тежките времена на неуморна борба за свободата на българите от Македония и Одринско, Българската мъжка гимназия в Солун е образовала десетки учители, просветители и герои. Вече 105 години тази свята история пазят и преподават учителите на Националната хуманитарна гимназия в Благоевград, където се установява училището, сподели главният учител Емануил Манолов:

"Това е най-старото учебно заведение в Югозападна България и това не трябва да се забравя. Ние сме горди, че сме успели през годините да задържим българския дух в себе си, за да може да се случи това, което всички искат да се случи - да бъдем заедно за едно".

Тази заедност проличава в препълнения двор на Националната хуманитарна гимназия, където всяка година се събират поколения нейни възпитаници - до 18- годишните са над 90-годишни гимназисти.

Три неща са задължителни за мисията не само на учителите, но на всички просветители, убеден е Емануил Манолов:

"Благодарност към делото на светите братя, отговорност към поколенията, които ние учим, езикът е това, което обединява хората и ги прави по-добри".

Празникът на българската просвета и култура е национален духовен код, който е много по-дълбок от празник на буквите и писмеността ни, убеден е кметът на Благоевград Методи Байкушев, а неговото вдъхновение са преди всичко децата.

А какво е 24 май за младите носители на просветителското и културно дело, и за тези, които по-отдавна вървят по пътя към светлината в своя любим и празнуващ град:

"В Благоевград е събрано ято от изкуства. Градът има нужда - създава и попива".

Репортаж на Кети Тренчева в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Явор Божанков

ПП-ДБ излязоха с декларация за третата година от началото на войната в Украйна

С декларация излязоха от "Продължаваме промяната-Демократична България", по повод на третата година от началото на войната на Русия срещу Украйна. Депутатът Явор Божанков заяви, че от формацията му застава твърдо зад Киев:  "Демилитаризацията на Украйна, поставена като цел от Руската федерация, е висша форма на цинизъм. През 1994-та се..

публикувано на 21.02.25 в 11:25

Д-р Диана Инджова: Европа е доста дискриминационна към своите хора с увреждания

Европа е доста дискриминационна към своите хора с увреждания . Това заяви пред БНР д-р Диана Инджова, ръководител на Центъра за психологически изследвания, преди провеждането на  форума "Хората с увреждания и развитието на новите технологии", организиран от Глобалното движение на хора с увреждания. "За Европа твърдим, че имаме над 90 милиона..

публикувано на 21.02.25 в 11:15
Джейхан Ибрямов

От ДПС-ДПС отбелязаха с декларация Международния ден на майчиния език

От "Демокрация, права и свободи" -ДПС почетоха с декларация Международния ден на майчиния език и паметта на българските граждани, загубили живота си, защитавайки своето име, език и култура, който отбелязваме днес. Представи я депутатът Джейхан Ибрямов "Днес липсващите от 1992 година учебници по турски език са вече факт. В началото на 2023 г...

публикувано на 21.02.25 в 11:06
Росен Босев

Сарафов поиска възобновяване на делото за клевета срещу журналиста Росен Босев

Борислав Сарафов поиска да възобнови делото за клевета срещу журналиста Росен Босев. Изпълняващият функциите главен прокурор се позовава на решение на Европейския съд по правата на човека, с което държавата беше осъдена, защото на Босев не е бил осигурен справедлив процес.  Миналия юни съдът в Страсбург се произнесе, че България е..

публикувано на 21.02.25 в 11:06

Депутатите създадоха временна комисия за проблемите на безопасността на движението

Парламентът създаде Временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. За неин председател беше избран Андрей Рунчев от ГЕРБ-СДС. Заявено беше, че продължаващата през последните десетилетия война на пътя и загубата на стотици човешки животи задължава единодушно всички парламентарни групи да се обединят за решителни мерки..

публикувано на 21.02.25 в 11:02

Работа в студа навън: Какво трябва да знаем?

Парашкева, Калина и Данка сами правят мартениците, които продават. Цените варират от 1 до 10-15 лева. Трите жени изработват мартениците си в продължение на месеци, а всяка има своя рецепта за справяне със студа по време на кампанията по продажбата им. Повече по темата чуйте в звуковите файлове. 

публикувано на 21.02.25 в 11:01

ПП и ГЕРБ в спор: Всички предложени кадри за регулаторите ли са свързани с Пеевски?

ПП и ГЕРБ си отправиха взаимни обвинения, че всички кадри, предложени за позиции в новите състави на регулаторите, са обвързани с Делян Пеевски. В кулоарите на парламента съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков даде примери за влияние на Пеевски през други партии: "Росен Карадимов, предложен от БСП за шеф на КЗК. Знаете, че КЗК и ВАС..

публикувано на 21.02.25 в 10:35