Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ралица Кирилова: Учителят е много привилегирован, защото ние работим с бъдещето

"Аз водя история на XI и XI и твърдя, че учениците са блестящи на академично ниво"

| Интервю
Снимка: Александра Михайлова

Избрах пътя си като учител, защото смятам, че през знание, просвета и култура можем да сме равни на другите европейски народи и да вървим към добруване и просперитет

Това сподели в интервю пред БНР Ралица Кирилова, директор на най-голямото столично училище "Уилям Гладстон".

"Учителската професия много влюбва и пристрастява. Това е и професията, в която най-бързо виждаш резултата от труда си. На това ниво, на което можеш да оперираш в училище, много бързо виждаш светлината и трансформацията, а всъщност това е дългосрочен процес. Тези ученици напускат училище, но продължават да бъдат добри, търсещи, критични, вдъхновени", каза Кирилова.

Според нея 24 май е безспорен празник, "падат нашите предразсъдъци и идеологеми, падат разделителните линии, които чертаем":

"На 11 май - Ден на Кирил и Методий, и 24 май са единствените празници, които честват едно и също нещо – словото и водещата, цивилизационната ни роля в Европа". 

Директорът на софийското 18. СУ "Уилям Гладстон" призна, че е въпрос на лично усещане да си учител и "ние с колегите дълбоко вярваме, че каквото посееш това ще пожънеш". 

"Има нужда от големи усилия – дисциплина и воля, за да дадеш най-доброто от себе си. Учителят е много привилегирован, защото ние работим с бъдещето и го моделираме. Работя с вдъхновяващи ученици с мотивирани колеги, с големи професионалисти в областите, в които преподават. Аз водя история на XI и XI и твърдя, че са блестящи на академично ниво", похвали колеги и възпитаници директорката Ралица Кирилова.

Тя коментира и най-чувствителната тема за качеството на образованието у нас и частните уроци.

"Като цяло образователната ни система със сигурност се нуждае от малка реорганизация. Противно на очакванията – училищното образование държи висок стандарт. Според мен проблемът в цялата система е силно отворената ножица между най добрите и трудносправящите се ученици. И там има върху какво да се работи, доколкото чувам има заявена воля от МОН да промени училищните планове. Би следвало да се подхожда по-индивидуално на ниво училище и дори по-смело на ниво ученик. Една промяна на училищните планове с една по-широка автономия на ниво училище, би дала възможност, там където учениците са добри в определен профил да отработват повече часове по него. И обратно там където има възможност за натрупване на академични знания и изследователска работа на ниво гимназията, да имат възможност колегите да работят с повече часове – по български, по чужд език, по природни науки", коментира Ралица Кирилова.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 13,5 млн. лв. финансова помощ са получили през 2024 година земеделските стопани, отглеждащи пчелни семейства

Над 13 и половина милиона лева финансова помощ са получили през миналата година земеделските стопани, отглеждащи пчелни семейства за преодоляване на негативното икономическо въздействие от руската война срещу Украйна.  Това каза заместник-министърът на земеделието и храните Деян Стратев в Плевен при откриването на 22-рото Международно пчеларско..

публикувано на 06.02.25 в 22:07
Министърът на земеделието д-р Георги Тахов

Тахов: Първите плащания в сектор "Животновъдство" - още този месец

Първите плащания в сектор "Животновъдство" от Кампанията за директни плащания на земеделските стопани ще бъдат направени още този месец, обяви земеделският министър Георги Тахов пред ресорната парламентарна комисия: "Има прогноризуемост, към днешна дата. Има създаден на база за нормално протичане на кампанията, която предстои. През февруари..

публикувано на 06.02.25 в 22:03

Отрасловият съвет към МОН: Увеличението на учителските заплати да е с 15% от 1 март

Увеличението на учителските заплати да е с 15% от 1 март 2025 г. реши Отрасловият съвет към Министерството на образованието и науката. Допълва репортерът Андрей Борисов: За решението на съвета съобщи Диян Стаматов - председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. Във вторник от Синдиката на българските учители..

публикувано на 06.02.25 в 21:58
Мария Захарова

Захарова: Временно примирие в Украйна е неприемливо за Москва

Временното примирие в Украйна е неприемливо за Москва, заяви говорителят на руското министерство на външните работи Мария Захарова.  "Временното примирие или, както мнозина казват, замразяванто на конфликта, са неприемливи. Те просто ще бъдат използвани от колективния Запада или отделни негови представители за укрепване на военния потенциал на..

публикувано на 06.02.25 в 21:30

На 47 семейства от област Монтана е прекратена еднократната помощ за ученици

На 47 семейства от област Монтана е прекратена еднократната помощ за ученици. Причината -  децата не са ходили на училище или  са допуснати много неизвинени отсъствия.   21 семейства на ученици от 1-ви до 4-ти клас и 26 семейства с ученици от 8-и клас от област Монтана няма да получат останалата част от еднократната помощ за децата си...

публикувано на 06.02.25 в 20:34
Председателят на Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество Росица Кирова от ГЕРБ в НС.

В комисия: НПО да предлагат кандидати за омбудсман без посредничество на депутати

Неправителствените организации ще могат да предлагат на парламента кандидатури за поста омбудсман, без да се нуждаят от посредничеството на депутати или парламентарни групи, които да внасят номинациите им за разглеждане, както беше до момента. Това решиха на второ четене депутатите от Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и..

публикувано на 06.02.25 в 19:44
Съдебната палата в Кюстендил

Глобиха 49 свидетели, неявили се по делото за фалита на Дупнишката популярна каса

Окръжният съд в Кюстендил  е глобил 49 свидетели, неявили се по делото зяа фалита на дупнишката Популярна каса,  казаха за БНР от правораздавателното ведомство. Потърпевши от фалита са 225 лица плюс 40 свидетели. Неразпитаните досега са около 90, затова са насрочени две извънредни заседания през март т.г. Неявилите се свидетели са глобени по..

публикувано на 06.02.25 в 19:36