Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Според проф. Г. Атанасов има пряка връзка между делото на Кирил и Методий и Патриаршеския комплекс

| Репортаж
Снимка: Незабравка Кирова

В центъра на днешна Силистра се намират останките на средновековния Дръстър, наследник на древния Дуросторум, наречен от византийците Доростол - една от най-древните крепости на територията на страната ни.

И макар градът да възниква като селище още по време на траките и животът там никога да не е спирал, първото му споменаване е през 106 година, когато в него се настанява IX Клавдиев легион.

В Дуросторум е роден спасителят на Рим – Флавий Аеций, наречен „последния римлянин”, който през 451 година разгромява Атила в битката при Каталаунските полета.

Градът е известен и със своите дванадесет светци, застигнати от мъченическа смърт между 303 и 307 година, които се превръщат във фундамент за християнството в българските земи.

Останките от многовековната история на този град показват как в едно са свързани делото на братята Кирил и Методий, българската църква- православна, българската патриаршия и патриаршеската катедра в Дръстър.

Днес Силистра пази останки, които свидетелстват, че градът е бил важен център на християнската вяра.

Град признат като пръв между епископските градове в България, където се е намирала и резиденцията на първият български патриарх Дамян, разказва проф. Георги Атанасов.

Освен писмените извори, които посочват Дръстър еднозначно като първа патриаршеска катедра на България, за това свидетелстват и направени археологически открития, които дават сигурни доказателства за наличието на патриаршески комплекс на брега на Дунав.

Между двете църкви се намира и патриаршеската резиденция.

Според проф. Георги Атанасов има пряка връзка между делото на светите братя Кирил и Методий и Патриаршеският комплекс, защото именно служещите на Бога са били тяхна опора, предвид изискването това да са хора владеещи четмо и писмо.

Археологическите разкопки и находките в Силистра са свидетелство за духа и културата на този древен град. Те дават възможност на всеки да се докосне до тях и да разпали пламъчето на гордостта ни, че сме потомци на славен народ.

Подробности чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Председателят на БСП Атанас Зафиров (вляво) и президентът Румен Радев

Зафиров: Правителство трябва да има, БСП - ОЛ е готова за диалог

"Вие допринесохте съществено за деблокирането на работата на Народното събрание с избора на предложения от вас председател“. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към представителите на "БСП – Обединена левица“, с които имаше среща в рамките на консултациите преди връчването на първия мандат за съставяне на правителство. Държавният..

публикувано на 11.12.24 в 16:38
Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов.

Владимир Малинов: Ще търсим балансирано решение по въпроса за данъка върху добива на подземни богатства

По предлагания от правителството данък върху подземните богатства ще бъде търсено решение, което да бъде приемливо и за държавата, и за миннодобивната индустрия, заяви министърът на енергетиката Владимир Малинов след среща по казуса  с участието на бизнеса, КНСБ и КТ "Подкрепа" в Министерския съвет. Миньори на протест, не искат данък върху..

публикувано на 11.12.24 в 16:05
Германският канцлер Олаф Шолц.

Шолц поиска вот на доверие по пътя към нови избори

Германският канцлер Олаф Шолц е изпратил днес искане до парламента за вот на доверие на 16 декември, отваряйки пътя към предсрочни избори следващата година след разпада на коалицията му миналия месец, предаде Ройтерс. След имплозията на коалицията на социалдемократите на Шолц, Зелените и неолибералните "Свободни демократи" той остана начело..

публикувано на 11.12.24 в 16:00

КЗП ще заведе колективни искове срещу фирми за бързи кредити

Комисията за защита на потребителите (КЗП) ще заведе колективни искове срещу някои фирми за бързи кредити, които не са отстранили неправомерни клаузи от договорите си. Анализът на КЗП сочи, че най-често ползваните в сектора неравноправни клаузи са свързани с такси и комисионни, обезщетения за просрочие и забава, неустойки за неизпълнение,..

публикувано на 11.12.24 в 15:56

Комисията за изработване на нов правилник на НС прие вътрешни правила за работа

Временната комисия за изработване на нов правилник за организацията и дейността на Народното събрание прие вътрешните правила за своята работа. Христо Гаджев застана начело на комисията за правилника на парламента Към момента депутатите работят по правилника на 50-ия парламент. Срокът за приемане на предложения за промени е петък, до 18:00..

публикувано на 11.12.24 в 15:50

ЕК възнамерява да издаде облигации за до 90 млрд. евро

Европейската комисия възнамерява да издаде облигации на стойност до 90 млрд. евро през първата половина на следващата година. Планът за издаването им е в продължение на финансовата програма от тази година, през която ЕС набра 138 млрд. в дългосрочните фондове.  Средствата, набирани чрез облигации, се използват за възстановяването на Общността след..

публикувано на 11.12.24 в 15:40
Табло, показано на извънредното заседание на Столичния общински съвет за изслушване на ръководството на

"Топлофикация София" дължи на "Булгаргаз" и на БЕХ над 1,6 милиарда лева

От "Топлофикация София" настояват да бъде променена нормативната уредба, за да може регулаторът да признава разходите на общинското дружество и то да излиза на печалба, като покрива задълженията си. Това обяви изпълняващият длъжността директор на "Топлофикация София" Петър Петров на изслушване в Столичния общински съвет. На извънредно заседание..

публикувано на 11.12.24 в 15:39