В резултат на боевете от началото на годината днес украинската армия е поставена в уязвимо положение едновременно на няколко участъка от 1000-километровия фронт, който от 10 май се разпростря и в североизточната Харковска област. Край Харков руснаците са на броени километри от значим оперативен успех, който би създал заплахата от нова масова бежанска вълна от града – втора след първите дни на руското нашествие през пролетта на 2022 г. Трудно е да се прецени кога украинците са били в по-критично положение – тогава или сега, казва Емил Кастехелми, военен анализатор от Black Bird Group, в интервю за предаването "Събота 150".
Две седмици след руското нахлуване в областта, как оценявате военната обстановка на север и североизток от Харков?
"Настъплението на руснаците се забави осезаемо. След като напреднаха в първите десетина дни след 10 май, те не можаха да овладеят повече значими територии. Към момента пътят им е преграден в град Вовчанск и край село Липци."
Украинският президент Володимир Зеленски настоява за разрешение на Запада да използва доставяните на Киев артилерийски и зенитни системи срещу противника, който сега безнаказано трупа войски и техника на съседните руски територии и бомбардира Харков от въздушното пространство на Русия. Съединените щати отказват разрешение. Доколко този отказ влияе на развоя на битката в Харковска област?
"Поне отчасти повлия, но резултатът от руското настъпление едва ли щеше да е много по-различен. Колкото и прецизни да са, западните оръжейни системи не са вездесъщи. В Русия има обаче множество ценни от военна гледна точка цели - например военновъздушни бази, които сега украинците могат да ударят само с дронове."
Настъплението е спряло, а украинският обстрел по съседната Белгородска област, която уж трябваше да бъде защитена с новата "санитарна" зона, продължава. Може ли все пак да се каже, че операцията не е напълно безуспешна за Москва?
"Да, руснаците съумяха да изтласкат украинците на места до 8 километра от границата, на места и малко повече. Но този успех не е от стратегическо значение. Завладяха няколко села, но това няма да е от голямо значение, освен ако не се доближат достатъчно, за да поставят самия Харков под обстрел на артилерията си."
Ако руснаците наближат достатъчно, за да влезе градът в обсега на артилерията им, това би било кошмар за Украйна, нали?
"Ако руснаците успеят да сторят това, ще създадат наистина значителни проблеми за Украйна. Масиран артилерийски обстрел ще причини още повече щети по инфраструктурата. Възможно е много бежанци да потеглят от Харков към други части на страната. Ще се създадат предпоставки за щурм на самия град на по-късен етап. На този етап не изглежда Кремъл да е заинтересован в овладяване на Харков, но това може да се промени, особено ако войната се проточи с години."
Значи, за да нанесат тежък удар на Украйна, на руснаците не им е необходимо да завладяват Харков, а само да го съсипят, като напреднат с още няколко километра след Липци?
"Да, в такъв случай руснаците наистина ще могат да тероризират харковчани и без да навлизат в града. Но работата далеч не е толкова проста. Харков е толкова огромен, че ще са нужни наистина огромни ресурси, за да бъде постигнат описваният ефект. Ще са им необходими много усилия и жертви, за да си пробият път по-близко до града, а артилерията им ще бъде далеч по-видима и уязвима, ако бъде изнесена напред на относително тесен фронт."
Очаквате ли руснаците да се опитат да разширят фронта на север, както предупредиха някои украински представители?
"Възможно е, но ако искат да разширят фронта също ще трябва да впрегнат повече ресурси. Руснаците могат да продължат Харковската операция, могат и да ударят по на север, при Суми. В момента обаче фокусът на руското командване не е северно от Харков. Харков не е и основната политическа цел на Кремъл. Целта е Донецка област."
Предполага се, че със заповедта за нахлуване в Харковска област руското командване е целяло да подлъже украинците да изтеглят войски от фронта в Донбас, за да защитят Харков. Една от ключовите украински позиции в Донбас е Часов Яр. Битката за този град продължава вече два месеца. Забелязвате ли някакви признаци на отслабване на украинската отбрана там?
"Има индикации, че украинците са насочили към Харков подразделения от други сектори на фронта, например от района на Херсон. Нещата могат да се променят много бързо, но за момента позициите край Часов Яр изглеждат сигурни."
Руското министерство на отбраната обяви тази седмица, че войските му са завзели Клешчеевка и Андреевка - села югоизточно от Часов Яр. Това компрометира ли отбраната на града?
"Тези две селища не са толкова важни от военна гледна точка. След като ги завладеят, руснаците ще трябва да преодолеят широки открити местности, изложени на обстрел. След това идва ред на канала Северски Донец-Донбас - преграда, на която украинците могат да се опрат. Самата Андреевка е много по-трудна за отбрана, тъй като инфраструктурата и сградите там са напълно заличени."
Като най-критична за украинците доскоро се сочеше ситуацията около Очеретине, където руснаците постигнаха пробив преди месец и застрашиха едновременно Покровск и Константиновка. Как украинското командване успя да стабилизира фронта там?
"Украинците привлякоха резерви, а руснаците може би са понесли загуби и са се нуждаели от отдих. Руското командване обаче би трябвало да има достатъчно резерви, за да продължи настъплението в този сектор. Може би просто изчаква сгодния случай, за да удари."
В заключение, как бихте оценили общото положение на фронта от украинска гледна точка в сравнение със ситуацията в началото на годината?
"Може да се каже, че към настоящия момент украинската армия се намира в най-тежката ситуация, откакто през 2022 година започна пълномащабното руско нашествие. В началото на 2024-та положението бе малко по-добро, отколкото е днес, въпреки че много от днешните проблеми, като например "гладът за снаряди" и недостигът на войници, вече бяха видими. Ситуацията е критична и следва да се очаква руснаците да засилят офанзивата си през лятото. Те знаят, че сега е моментът да завладеят още повече територии."
Попълнен беше съставът на Сметната палата. Избраната за 7 години Мария Илиева беше издигната от Института на вътрешните одитори в България. Подкрепиха я депутати от ГЕРБ-СДС, ДПС-Ново начало, БСП-Обединена левица, ИТН и 1 независим. "Възраждане" гласува против, а останалите четири парламентарни групи не участваха в гласуването. Илиева е също така бивш..
Европейският съюз и Съединените щати вървят постигането на търговско споразумение, което би довело до прилагането на широкообхватно мито от 15% върху европейски стоки, внасяни в Съединените щати. Това са заявили двама неназовани дипломати пред агенция Ройтерс. Ставката, която може да обхване и автомобилите, ще отразява рамковото споразумение, което..
С два големи пожара продължават да се борят десетки огнеборци, горски служители и доброволци в Ямболско. Към момента няма опасност пожарите да навлязат в населени места, но овладяването на огъня е изключително трудно заради силния вятър и пресечения терен. Продължава борбата с огъня в селата Стефан Караджово, Камен връх и Денница Пожарът между..
Очаква се в късните часове днес да приключи ремонтът на магистралния водопровод край местността Омуртагов мост в Шумен. Аварията остави без вода жителите на Шумен, квартал „Макак“, и селата Панайот Волов и Белокопитово. Девет месеца след като новото съоръжение беше пуснато в експлоатация, една от заварките е дефектирала. Магистралният водопровод..
Голям пожар в пламнал в следобедните часове до Ямболското село Окоп. Огънят е достигнал до първите къщи на селото, но вятърът е обърнал посоката и сега гори в гората край населеното място, няма пряка опасност за населението. На място са три противопожарни екипа, земеделска техника и огнеборци. Според местните огънят е тръгнал от..
Камерите на тол-системата ще отчитат средна скорост и ще засичат движението в аварийните ленти на автомагистралите, приеха окончателно народните представители с гласуваните промени в Закона за движение по пътищата. Увеличават се и глобите при превишаване на скоростта на движение и се въвежда регулация за електрическите тротинетки...
Министърът на външните работи на Република Северна Македония Тимчо Муцунски се срещна с гръцкия си колега в Атина. Двамата обсъдиха бъдещето на двустранните отношения с акцент стабилността и сигурността на Балканите. Гърция изцяло подкрепя стремежа на Скопие за членство в Евросъюза, подчерта министър Йоргос Герапетридис. Двамата дипломати..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..