Това казва в предаването "Събота 150" икономистът проф. Игор Липсиц. Проф. Липсиц бе дълги години преподавател от едно от най-реномираните учебни заведения в довоенна Русия – "Висшата школа по икономика". Наскоро бе обозначен от Министерството на правосъдието на Руската федерация като "чуждестранен агент".
Обяснявайки назначаването на Белоусов начело на министерството на отбраната, и Песков, и след него Путин се позоваха на ситуацията отпреди 40 години в Съветския съюз, където разходите за армията и вътрешната сигурност са стигали двуцифрен процент от брутния вътрешен продукт. До каква степен тези разходи способстваха за разпадането на СССР?
"В значителна степен, защото тези разходи бяха поносими за СССР докато страната получаваше големи доходи от петрола и природния газ. Когато обаче цените на тези суровини започнаха да падат, държавните приходи също започнаха да спадат. Така по времето на Горбачов СССР се оказа финансово несъстоятелна държава. В последните години от управлението му - към края на 80-те и през 1990-та - СССР се оказа в банкрут, без каквито и да било резерви, защото всичко бе похарчено за армията, а приток на свежи пари нямаше. Днес Русия се опитва да поеме по същия път - да увеличи значително военните разходи при нестабилни и по-скоро намаляващи приходи от износ на енергоресурси. Този път е крайно опасен."
В случай, че се стигне до мир, колко бързо може да бъде демилитаризирана една военизирана икономика?
"Демилитаризирането е много трудно. Русия вече преживя това през 90-те години. Задачата тогава бе да бъде намален военно-промишленият комплекс и да бъдат прехвърлени средства и ресурси към производството за граждански цели. Не се получи обаче както трябва. Оказа се, че е много трудно да бъде преустроена онази част от съветската военна индустрия, която се падна на Русия. Това бе сериозен проблем, защото оръжейните предприятия нямаха поръчки и не работеха. Не можеха да се справят с конкуренцията и затова работниците оставаха без заплати. Местата, където тези предприятия бяха концентрирани, станаха райони на застой - един вид бедствени зони в Руската федерация.
Натам върви и днешна Русия. Руските икономисти предупреждават, че отново огромна част от стопанството се "килва" в полза на военното производство. И в момента, когато войната така или иначе ще приключи, повторното "изправяне" на това огромно килнато здание ще бъде много трудно.
И още нещо. Трябва да си дадем сметка, че тези, които сега печелят големи пари от оръжейните поръчки на държавата, се превръщат в привърженици на войната, сформират своеобразно лоби за т.нар. вечна война. Тези хора не са никак малко. По наши оценки хората в Русия, които припечелват повече благодарение на войната, са между 10 и 15 милиона. Това е доста внушителна група, която изисква от президента да не се предава и да продължи да воюва, а ако Украйна бъде усмирена, то да продължи да воюва някъде другаде, само и само да има нужда от още бойна техника, да постъпват още военни поръчки и заплатите във военните заводи да останат високи."
Кога тази икономическа политика ще достигне предела си?
"Тази политика ще достигне пределите си, когато се разпаднат нормалните механизми за финансиране на дейностите, свързани с войната. Това се случи в СССР, където държавната икономика се "изхранваше" за сметка на огромния износ. Днешното ръководство на Русия навреди на руската икономика, като съсипа най-изгодните, т.е. най-доходоносните дестинации на експорта - тези към Европа, Съединените щати и Япония. Сега обвързват износа с Китай, Индия и с, общо взето, никой друг. Обсъжда се някаква идея за търговия с Пакистан, но купувачи просто няма.
Днес устойчивостта на руската икономика се дължи на факта, че първото десетилетие на XXI век не бе толкова лошо за Русия. Тогава бяха натрупани финансови резерви от бизнеса и отделни групи на населението. Ако вярваме на банковата статистика, сега по банковите сметки на гражданите има около 55 трилиона рубли. Това са почти два годишни бюджета на Русия. Именно тези пари сега ще бъдат по един или друг начин източвани от държавата за военни разходи. Ще стигнат за няколко години. Но очаквам финансовите проблеми да започнат още догодина. Финансовото министерство вече изпитва трудности да пласира държавни ценни книжа - банките се боят и искат да им се гарантира по-голяма доходност по държавния дълг.
Затова изглежда, че се готвят мерки за изземване на пари от населението. На първо място чрез данъчна реформа. Обсъждането ѝ започна и е интересно как ще подходят - може би чрез повишаване на преките данъци, а след това и на косвените."
Споменахте, че руското ръководство разчита все повече на Китай в икономически план. Мислите ли, че една криза в Китай може да има същия ефект върху днешна Русия, както едно време поевтиняването на енергоресурсите за СССР?
"Това е доста интересен въпрос, защото не само в Русия, но и в останалия свят икономистите гледат с известна доза страх на непонятните и тревожни неща, които се случват в Китай. Китайците не можаха да потушат кризата в жилищния пазар и отделиха десетки милиарди долари, за да спасят строителите от банкрут като изкупят новите жилища, които иначе никой не купува. Това е тревожен сигнал за продължаващата криза в един важен сектор на китайската икономика. Международният валутен фонд постави под въпрос достоверността на държавната статистика в Китай. Налага се изводът, че страната вече втора година не само не расте икономически, ами е в застой.
По тези причини китайската икономика представлява ненадежден партньор. Но е толкова мощна, че една мащабна криза в Китай може да срине икономиката на Русия, защото тя ще загуби не само приходите си от експорта (90 процента от руския петрол сега отива в Китай и Индия), но и доставките от Китай. Сега стоките от Китай съставляват 45 процента от целия внос. Ако китайските компании започнат да затварят, в Русия ще настане дефицит. Ще се появят наново празни лавици, каквито хората не помнят от 30 години."
Дали преназначаването на хора като Белоусов и Мантуров на нови постове все пак няма да направи военните разходи по-ефективни?
"Мисля, че за това и дума не може да става. Но поне ще се опитат да намалят, доколкото могат, разхищението на държавни средства. Явно кражбите във военното ведомство придобиха вече размери, опасни за държавата и за президента. Явно затова президентът започна тази масова кампания в Министерството на отбраната. Само за няколко дни вече пет ареста. Въпросът е не дали държавните средства ще се харчат по-ефективно, а дали изобщо ще се харчат по предназначение, т.е. за оръжие, вместо да пълнят джобовете на военните началници."
На разположение на потребителите в Кипър вече е мобилно приложение „електронна кошница“ за цените на плодовете и зеленчуците, съобщи земеделският министър Мария Панайоту по време на предпразничната си обиколка в супермаркети. Днес, денят преди Коледа, по традиция се очаква да бъде най-комерсиалният ден в годината, казаха от Кипърската асоциация..
Над 3000 севернокорейски войници са били убити или ранени, докато са се сражавали срещу нахлуването на Украйна в руската област Курск. Това заяви украинският президент Володимир Зеленски, предаде АФП. Пхенян изпрати хиляди войници, за да подсилят руската армия, включително в граничната област Курск, където през август Украйна извърши ударно..
Група общинари от Сапарева баня, водена от кмета на курорта Калин Гелев, се върна от работно посещение в Кралство Йордания и побратимения град Мадаба. Наскоро по решение на общинските съветници в Сапарева баня една от улиците в града вече носи името на йорданския град Мадаба, известен с поклонническия си туризъм и богатата си история. В един от..
Сръбската полиция арестува двама български граждани на магистралата Белград - Ниш край град Велика Плана за агресивно поведение, съобщи агенция ТАНЮГ. Полицейското управление в Смедерево съобщи, че двамата българи, Г.Г. на 23 години и И.Г. на 48 години, са обвинени, че вчера са нападнали вербално и физически с ръце и крака, както и с дървена и..
На Коледа и Нова година ще вали навсякъде в България и то много. Снегът ще е в планината, красиво и коледно . В София и в по-ниските части ще си е влажно, дъждовно и кално, каза климатологът проф. Георги Рачев в интервю пред БНР. Утре, 24 декември, "ще е дъжд и сняг, и повече дъжд": "В София на Коледа няма да има сняг, на Бъдни вечер..
Комисията по етика към Камарата на представителите на Конгреса на САЩ е установила, че бившият конгресмен от щата Флорида Мат Гейц е плащал десетки хиляди долари на жени за наркотици и секс, включително и на 17-годишна, предаде агенция Ройтерс, позовавайки се на американски медии, запознати с окончателния вариант на доклада на комисията...
В категория Ф2 и Ф3 на пиротехническите средства попадат и пиратките. При тях проблемът е със звуковото налягане и затова са в по-тежка категория . Важно е да се чете инструкцията. Най-честата грешка е да се държи пиратката, да я запалят и после хвърлят. Това е забранено. Това предупреди Мирослав Йотов – главен директор на "Надзор на пазара"..
Година, която беше твърде динамична и преливаща от изненади . Достатъчно ли е това обобщение, превъртайки 2024-та на бързи обороти? А какво ни очаква?..
Намерено е кучето на 13-годишния Николай от старозагорското село Конаре, който се издирва от 17 декември , потвърди пред БНР кметът на селото Станчо..
Само през първите девет месеца на 2024 година в отделението по неонатология на Университетската болница "Канев" в Русе са се родили 104 недоносени..