Това заяви в интервю за БНР Ирина Манушева, бивш учител и граждански активист.
"Образованието трябва да отваря врати, а не да затваря, както е в момента", смята тя. Според нея е необходимо "да скъсаме с масовото и задължително кандидатстване с външни оценявания".
Идеята на НВО беше да представя обективна картина в края на всеки образователен етап, да улавя проблеми и да проследява въздействието на различни мерки. Много скоро обаче то се превърна в инструмент за кандидатстване и за вход към гимназия, поясни тя.
Постепенно започна стремежът да се постига висок резултат на тези изпити, а това повлече след себе си безкрайно много курсове и частни уроци и постоянно нарастващо напрежение, допълни Манушева.
Представата за елитарност на училищата е изключително вредна за цялата образователна система, защото целта трябва да бъде високо качество навсякъде, подчерта тя.
Анализите са много слаб момент в образователната ни система. Липсват мащабни такива, изрази мнение Ирина Манушева. По думите ѝ не е ясно какво оценяваме с НВО.
"Те не са стандартизирани. Не можем да сравняваме резултати, защото всяка година нещо се различава от предишната."
Не може да се разграничи и кое е резултат от работа в училище и кое – във външни школи, коментира бившият учител в предаването "Преди всички".
Въведеното задължително кандидатстване и профилиране задълбочи изключително много проблема. То беше облечено в красивата идея учениците да учат повече това, което желаят, само че не се случва така. Юношите на 13 г. избират принудително, посочи Манушева.
"Повечето деца и родители не си дават сметка какво ще изучават в тези профили, колко ограничаващо може да се окаже това в бъдеще."
Ранното профилиране е изключително вредно, гласи една от препоръките в изследването PISA, отбеляза още тя.
"В цяла София има три паралелки с физика. На изпита по физика в НПМГ се явяват стотици деца, а паралелката е една. Какво правим с всички други деца, които явно имат интерес към физиката? Те няма къде да продължат да я изучават. Изведнъж тези деца приключват с физиката в 10 клас и след това сме ужасени как няма кандидат-студенти във Физическия факултет, а това са изключително ключови специалности в момента. Прекъсваме масовото обучение по физика. Спираме изучаването на много предмети, към които децата биха могли да имат интерес."
"Трябва да се преразгледа цялостната философия на образованието – да си зададем като общество въпроса какво искаме от тази образователна система", обобщи Ирина Манушева.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични. Стъпка по стъпка се завладяват основни институции и регулаторни органи. Силата на Пеевски се крепи върху неща, които не са видими публично, затова е много възможно да го митологизираме . Това..
Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..
От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..
Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..
Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента. Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..
България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..
Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат Дидо. Отскоро той е диагностициран с тежка форма на труднолечим рак. За справянето с него са нужни непосилни за семейството му средства , разказа пред БНР Рафи Бохосян. "Дидо е един от..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..