Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Разследванията около Нотариуса и Пепи Еврото продължават в прокуратурата"

Иво Илиев: Трябва да се направи нов Наказателен кодекс, а не нов Закон за съдебната власт

"Не ми е известно телефоните на Алексей Петров да са разкодирани и да е извлечена информация от тях"

| Интервю
Иво Илиев
Снимка: Таня Милушева

В средата на април Софийската градска прокуратура огласи свои законодателни предложения в отговор на продължаващата тенденция за увеличаване на пътните инциденти, водещи до смърт или тежки травми.

"Трафичните данни биха могли да носят много информация за разкриването на престъпленията. Законът не предвижда възможност съдът да даде разпореждане до мобилните оператори да предоставят информация, когато се касае за престъпления по непредпазливост, независимо колко са тежки и с каква обществена опасност. Искаме това да се промени", обясни пред БНР Иво Илиев, заместник-градски прокурор на София.

Той даде за пример случаят "Семерджиев". 

"За установяване на обективната истина трябва да имаме всякакви възможности за разследване. Ако има възможност за изискване на данни, това не означава, че ще е по всяко едно дело. Искаме да се разреши получаването им само при тежки престъпления". 

От Софийската градска прокуратура настояват и за задържане до осем месеца при непредумишлено тежко престъпление.

"Грешно интерпретиране е, че едва ли не ще се задържа всеки причинител на катастрофа. Това няма как да стане". 

Илиев се мотивира с ограничаването на възможността провинилото се лице да извърши друго престъпление или да напусне страната преди да е приключило разследването.

"Смятаме, че 8-месечният период е достатъчно дълъг, за да може да внесем едно такова дело в съда". 

Трябва да има възможност за по-широк диапазон от действия от страна на прокуратурата, посочи той.

"ПТП -тата се разследват бавно заради натоварените вещи лица. Практиката показва, че в двумесечен срок не може да приключи разследването". 

Друга искана промяна е за своевременно и принудително взимане на кръвни проби и слюнка за доказване на наркотици и алкохол в кръвта.

"Искаме промени, които ще доведат до положителен ефект по отношение на правосъдието. Това не означава, че ще се задържа всеки и на всеки ще се взима кръв".

Правораздаването трябва да се реформира откъм закони, а не откъм устройство, посочи още Илиев в предаването "Преди всички". 

"Трябва да се направи нов Наказателен кодекс, а не нов Закон за съдебната власт". 

Това, че се изгражда един лош, черен образ на прокурорите, на магистратите, не мога да си го обясня, заяви той.

"Вероятно има хора, които дискредитират системата, но огромният брой магистрати работят изключително добре". 

Разследванията около Нотариуса и Пепи Еврото продължават в прокуратурата, увери Илиев.

"Там се работи наистина интензивно. В някои случаи не е удачно да се дава информация, която да стане публично достояние".

Не ми е известно да има някакво развитие около убийствата на Алексей Петров и на Мартин Божанов – Нотариуса по отношение на това да е установен извършител, посочи заместник-градският прокурор на София.

"По делата се работи активно. Най-малкото е въпрос на имидж и на полицията, а и на прокуратурата, да разкрият извършителя и да повдигнат обвинения. Но като при всяко поръчково убийство, има доста затруднения".

Той посочи, че не му е известно телефоните на Алексей Петров да са разкодирани и да е извлечена информация от тях. 

"Искаме съдействие от партньорските служби тези телефони да бъдат отворени, защото могат да дадат някаква насока на разследването. Все още се работи по различни версии".

Илиев обясни, че наблюдаващият прокурор осъществява ръководството и надзора над разследването.

"По тези медийни случаи работят доста активно, като получават информация от МВР почти ежедневно. Работим в координация с тях. Това, че няма резултат не означава, че не се работи по едно дело".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Продължава почистването на река Джубрена

Продължава почистването на река Джубрена край дупнишките села Крайници и Червен бряг, казаха от Общината. Почистването започна през април по проект за малко под 1 млн. лева от фонд "Бедствия и аварии". Почистват коритото на река Джубрена Река Джубрена, дълга около 25 километра, не е чистена никога досега. Преди две-три години и при..

обновено на 25.05.25 в 18:39

Преди балотажа в Полша: Митинги на двамата претенденти

Десетки хиляди поляци излязоха по улиците на Варшава в подкрепа на двамата кандидати за президент, който ще се явят на балотаж на 1 юни. Класиралият се на трето място в полските президентски избори с условия към участниците в балотажа Едното шествие беше в подкрепа на кмета на Варшава Рафал Тшасковски, либерален столичанин, който подкрепя правото..

публикувано на 25.05.25 в 16:59

Заместник-директорът на полицията ще бъде преместен на по-ниска позиция

МВР е обявило обществена поръчка за 30 000 икони, лепящи се на стъклата на автомобили, с цел да пазят децата по пътищата. Освен иконите, е предвидено да бъдат доставени и 50 хиляди балона, 15 хиляди плажни топки и 30 хиляди химикалки. Предвидено е поръчката да бъде финансирана от Фонда за безопасност на движението по пътищата.  В същото време БНР научи,..

публикувано на 25.05.25 в 15:56

Дъждът ще донавреди на черешовата реколта в Кюстендилско

Дъждът, който и в Кюстендилско не спира второ денонощие, ще доновреди на черешовата реколта в региона, която на места ще е нулева след измръзванията през април, коментираха аграрни специалисти. От влагата оцелелите на места плодове може да загният или да бъдат нападнати от гъба. Дъждът ще навреди на оцелелите плодове и е необходимо пръскане на..

публикувано на 25.05.25 в 15:45
Сградата на Федералния резерв на САЩ

САЩ се отказват от едноцентовите монети

След повече от 230 години Съединените щати се отказват от едноцентовите монети, съобщава БТА, като цитира германското списание "Шпигел". От догодина "пенитата" вече няма да се пускат в обращение, като последната поръчка за заготовки на монети вече е направена. Спирането на най-малката американска монета, изработена от сплав от цинк и мед,..

публикувано на 25.05.25 в 14:02

Общината ще помогне за ремонта на детското отделение в дупнишката болница

Общината ще помогне за ремонта на детското отделение в дупнишката болница - за вторник е насрочена среща с представители на фондация "За доброто", която събира средства по реализацията на проекта "Светулка", каза за БНР кметът на града Първан Дангов. За цялостния ремонт на отделението са необходими около 650 хил. лева, набирането на средствата..

публикувано на 25.05.25 в 13:36

Над 100 ракети са изстреляни по градоносния облак над Сливенско и Ямболско

Директорът на сливенския полигон за борба с градушките Даниела Мушкова обяви, че само от тяхната площадка са били изстреляни над 100 ракети по градоносния облак, валежът от който причини щети в Сливенска и Ямболска област. Според нея направено е било всичко възможно за неутрализиране на облака, но явлението е било с голяма интензивност...

публикувано на 25.05.25 в 13:27