Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хиляди почетоха паметта на Христо Ботев на връх Околчица

Поклонение на връх Околчица в памет на Христо Ботев и неговите четници, 2 юни 2024 г.
Снимка: БТА

България почита днес паметта на Христо Ботев и героите, загинали за свободата на отечеството. Близо 1800 души извървяха по пътя по стъпките на Ботевата чета от Козлодуй до връх Околчица във Врачанския балкан, където е организирано и всенародното преклонение пред паметта на героите.

148 години след героичната гибел на Христо Ботев във Врачанския балкан, тук - сред величествената му природа и стръмните склонове, хиляди родолюбци от цялата страна, потвърждават думите, издълбани на камъка на лобното място на войводата -  "Сбъдна се пророчеството твое - жив си ти".


Официалната програма на всенародното поклонение на Околчица започна с молебен за България, прозвуча Ботевият стих "Елегия". Беше обявен успешният край на 76-ото издание на Националния туристически поход "По стъпките на Ботевата чета" от Козлодуй до връх Околчица. В него участваха рекорден брой участници  - 1800 души, сред които над 1400 ученици от цялата страна.


Кметът на Враца Калин Каменов призова да не забравяме никога Ботевите думи, че големите дела се вършат от малките хора. В словото си заместник председателят на народното събрание Росица Кирова каза, че Ботев е огнената стихия на българския XIX век и Ботев е името на българската свобода и призова да бъдем достойни и "нека да изберем и да бъдем достойни за пътя, който Ботев ни завеща".

Служебният премиер Димитър Главчев само припомни Ботевия стих "Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира" и изрази дълбокия си поклон пред делото на всички национални герои и на поета-революционер.


Какво доведе толкова много хора тук във Врачанския балкан?

"Почти никой няма да може да го достигне като човек и личност. Ние поставяме себе си на първо място, докато Ботев поставя другите, родината си на първо място. Ако днес бе жив, да се заема с политика, за да оправи нашата държава, имаме огромна нужда в това време";

"Ботев е едно олицетворение на свободния дух, на борбата на човека за свобода, за добро бъдеще";

"Той е личност, той е голям само и единствено, защото е преследвал мечтите и целите си".

С военен ритуал бяха поднесени хиляди венци и цветя на признателност на паметника на Околчица.


Снимки - Ива Антонова.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Вицепрезидентът Илияна Йотова.

Вицепрезидентът Йотова за БТА: Информация с етикет за достоверност

Българската телеграфна агенция е познание. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова по случай 127-ата годишнина на Агенцията и допълни, че ежедневно българските институции работят с информацията на БТА.  БТА отбелязва 127 години от първия си бюлетин "БТА е еманация и пример за това как в днешния технологичен, дигитален век, когато (ни) залива..

публикувано на 16.02.25 в 20:55
Джон Мейджър

Бившият британския премиер Джон Мейджър остро критикува президента на САЩ Доналд Тръмп

Бившият британски премиер Джон Мейджър силно разкритикува решението на американския президент Доналд Тръмп да се свърже с Русия за мирни преговори за Украйна, наричайки ситуацията "крайно безпрецедентна".  Говорейки пред Би Би Си Джон Мейджър заяви: Помислете си какво ще се случи, ако Русия успее да претендира за победа. Китай ще забележи това, както..

публикувано на 16.02.25 в 20:37
Атанас Зафиров

Зафиров е избран за председател на БСП с 422 гласа, Гуцанов има 365

Атанас Зафиров е избран за председател на БСП от делегатите на 51-вия Конгрес на партията с 422 гласа - това сочат официалните резултати от гласуването, които бяха обявени пред делегатите в залата от председателя на Комисията по избора Валери Сарандев. Борислав Гуцанов, който се изправи срещу Зафиров на балотажа за лидерския пост в партията е получил..

публикувано на 16.02.25 в 20:15
Володимир Зеленски

Зеленски: След руски удар с дронове 100 000 души в град Миколаив останаха без отопление

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че повече от 100 000 души са останали без отопление в южния пристанищен град Миколаив (Николаев), след като днес руски дронове са нанесли удар по енергийна инфраструктура, предаде АФП. "Тези, които искат да възстановят мира и да се подготвят за преговори, не правят така", заяви Зеленски. Той призова..

публикувано на 16.02.25 в 20:01
Стив Уиткоф

Стив Уиткоф и Майк Уолц заминават за Саудитска Арабия във връзка с планираните мирни преговори за Украйна

Специалният пратеник на САЩ за Близкия изток Стив Уиткоф заминава за Саудитска Арабия заедно със съветника по национална сигурност Майк Уолц, където ще разговарят как да бъде сложен край на войната в Украйна, предаде Ройтерс. Преди заминаването си той отбеляза, че "се надява да постигне наистина добър напредък" по отношение на преговорите между Киев и..

публикувано на 16.02.25 в 19:44

Ръст на престъпленията против личността в област Монтана през миналия месец

Увеличават се престъпленията против личността в област Монтана през миналия месец в сравнение с година по-рано. Ръстът е с близо 30%. Увеличение има и при престъпленията в домашни условия 18 престъпления против личността са станали през януари 2025 г. - с 4 повече от година по-рано. Към момента пет от тези 18 престъпления са разкрити, уточняват..

публикувано на 16.02.25 в 19:25
Френският президент Еманюел Макрон.

Срещата за Украйна във Франция - Стармър, Шолц, Фон дер Лайен и Рюте ще присъстват

Президентът на Франция Еманюел Макрон ще проведе утре в Париж неформална среща с лидерите на Германия, Обединеното кралство, Италия, Полша, Испания, Нидерландия и Дания.  Макрон свиква спешна среща на европейските лидери в Париж Френското президентство съобщи, че британският премиер Киър Стармър,  германският канцлер Олаф Шолц, генералният..

публикувано на 16.02.25 в 19:16