Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Николай Михайлов: В парламента трябва да се изпратят хора, свободни от пропаганда

Ще получим още от същото, смята политическият анализатор

| Интервю
Снимка: БГНЕС

"От изключително значение е да се произнася думата "мир" на всички равнища - така, както у нас се произнася от президента, така, както се произнася от компетентни, смели, дълбоки и сериозни хора в колективния Запад, така, както се произнася в Европа, независимо от опитите да се забрани това произнасяне, независимо от мерките то да бъде санкционирано. Става дума за борба, която не е само благородна, а е чисто и просто императивна за оцеляването на нашия свят. Простосмъртният човек не се интересува от проблемите на хегемона". 

Това коментира в интервю за БНР д-р Николай Михайлов, психиатър и политически анализатор. 

Според него, когато гласоподавателят решава да изпраща хора в нашия и в Европейския парламент, то тези хора трябва да са свободни от пропаганда, независимо от техния възглед:

"Ако днес изборите имат някакъв залог, основно европейските, то е в ЕП да се настанят хора, които имат остатъчна връзка с реалността и кураж да съобщават това, което знаят за нея - хора, които все още са способни на очевидности, могат да ги цитират, виждат и произнасят. Това не е толкова широко разпространено, колкото ни се струва. Това са редки дарования към този исторически час, а те в същото време са най-дефицитният и най-сериозният артикул. Това, което става, е една ескалация с ядрени залози - нещо страшно, което трябва да бъде първо проучено от хора, които имат куража да гледат, а не малодушието да си представят, че злото е нещо, което по автоматизма на нашата принадлежност към привилегирования свят ще ни бъде спестено, защото ние сме под гаранцията на хегемона. Това е тежка илюзия", изказа мнението си той. 

По думите на д-р Михайлов има един "паневропейски шемет" - състояние на проточено, системно лекомислие, в което съществените въпроси не могат да бъдат зададени, затова и отговорите не са налице. "Сякаш няма никаква актуална заплаха върху европейския мир, върху привичния начин на живот, върху илюзията за благоденствие, което сякаш трае вечно и т.н. - тези пропагандни клишета, които омагьосаха хората, е защото се мислят и преживяват нещо като естествено право, като природен феномен - Европа е страна на благоденствието и точка", добави той.

Според него електоратите се интересуват отново от това, от което са се интересували през всички години след 1945 г., а именно "проблемите на джоба и ситуацията на хладилника". "Така е възпитан този човек, който живее с хоризонта на тези ценности", посочи той. И добави:

"Сега обаче, доколкото над този европейски свят е надвесен рискът от глобална ядрена война - въпрос, който не е поставен на дневен ред с цялата сериозност, за да уплаши едно население, което живее с комплекса на това, което някои нарекоха стратегически паразитизъм. Не само благоденствието е право и нещо, което ни дължат, но и мирът е това, което не може да се изплъзне. Ако някъде се говори за война, то е реторически въпрос, въпрос на една ексцесивна словоупотреба с пропагандни цели". 

Това, което се случва в момента, за тези, които следят събитията и могат да мислят свободно, е, че над Стария свят, над Европа, над планетата е надвиснал риск от ядрен конфликт, изтъкна д-р Михайлов. Според него рискът е реален и той се използва в предизборната кампания. По думите му отговорният човек трябва да си даде сметка, че от неговия здрав разум зависи този риск да бъде минимализиран и дори изключен

"Но се забелязва обратното - някакъв особен амок на политическите върхове, които не само паразитират върху идеята за собствено всемогъщество, но и върху това, че това всемогъщество на всяка цена трябва да бъде гарантирано, поддържано и осъществено с всички рискове, с рисковете на шантажа, на блъфа, на покера и руската рулетка. Това е крайно опасна игра. Това се играе в момента", коментира политическият анализатор.

Трябва да различаваме тези, които водят войните, от тези, които правят войните, подчерта той. Според него този нюанс е извънредно трудно да бъде направен за хора, които са "омагьосани" от вербалната ескалация на пропагандно ниво. Пропагандата е нашата квазиреалност сега, категоричен е психиатърът. 

"Кой е виновен - не решава въпроса днес. Това, което решава въпроса днес, е здравомислието и куражът да се даде сметка за това, че на нас ни предстои или договор, или армагедон. Договорът изглежда невъзможен поради тази словесна ескалация, проточена пропаганда и пропагандна стилизация на основните образи на противника до откровен сатанизъм на образа. Със Сатана не може да се преговаря. А ако нямаш алтернатива, това означава, че нямаш алтернатива и за договор", коментира д-р Николай Михайлов. 

Според него са уплашени хора, които разбират от това какво означава отговорна политика, здрав разум и военно дело. 

Той е категоричен, че и от двете страни на конфликта има хора със здрав разум. Фанатизираните хора, които още си представят, че решението на конфликта и постигането на мира минават през война, включително с ядрени средства, са в умствено и морално помрачение, подчерта психиатърът. 

Според него ЕС няма да преосмисли ролята си. Той се надява обаче парламентите - националният и Европейският, да са места на откровен, сериозен и отговорен дебат, а хората в тях трябва да имат куража да говорят. 

За националните избори д-р Михайлов смята, че ще получим още от същото: "То ще се разиграва с огромна театрална сериозност, защото нашият политически живот има само една единствена валидност и тя е сценичната. В екраните на телевизиите се разиграва един спектакъл на едно вечно интригантство, в които се мерят и се изчисляват уменията на основните актьори, които не се променят, защото те са народни артисти и никой не може да ги свали от сцената. Ще играят старите". 

"България е една страна, която трябва в лицето на нейните политици да се одързостява да говори в името на собствения си интерес от самата реалност, а не от самата пропаганда", каза в заключение политическият анализатор.

Цялото интервю на Даниела Големинова с д-р Николай Михайлов в предаването "12+3" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Върховенството на закона в България ще се обсъжда на Съвета по общи въпроси в Брюксел

Върховенството на закона в България, Чехия, Ирландия и Германия ще бъде една от темите, които ще се разискват на днешния Съвет "Общи въпроси" в Брюксел. Организаторите посочват, че това е в рамките на годишния диалог. България ще бъде представена от министъра на правосъдието Георги Георгиев. Въпросът за страната ни влезе във фокуса на европейските..

публикувано на 17.11.25 в 04:05

Във Велико Търново започва кампания за доброволно кръводаряване за пострадали при катастрофи

В областната болница във Велико Търново от днес започва кампания за доброволно кръводаряване за пострадали при пътнотранспортни произшествия. Инициативата е на областния управител Юлия Мутафчиева и на лечебното заведение. Като регион с тежък автомобилен трафик и сериозен травматизъм от катастрофи, областният управител на Велико Търново Юлия Мутафчиева..

публикувано на 17.11.25 в 03:56

Такситата в Пловдив вече са с по-високи цени

От днес цените на такситата в Пловдив са по-високи. Дневната тарифа на километър става 1 лев и 37 стотинки, а нощната - 1 лев и 56 стотинки. Ръстът е между 18 и 27 стотинки. Повикването ще се таксува двойно - до момента беше 0,25 лв., а сега ще е 0,49 лв. "Увеличението на таксиметровите услуги е заради догонването на инфлацията, а не заради предстоящото..

публикувано на 17.11.25 в 03:51
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Доналд Тръмп: Работим по закон за санкции за всяка държава с бизнес отношения с Русия

Американският президент Доналд Тръмп обяви, че Републиканската партия работи по законодателство, което ще наложи санкции върху всяка държава, която има търговски отношения с Русия. Тръмп каза още, че е възможно и Иран да бъде включен в списъка с ограничения. "Предложих го, така че всяка страна, която има бизнес с Русия ще бъде сериозно санкционирана",..

публикувано на 17.11.25 в 03:03

Великобритания се готви за падане на температурите

Студен арктически въздух ще премине през Обединеното кралство през тази седмица, докато райони в Уелс още се възстановяват от тежките наводнения в резултат на бурята "Клаудия".  Очаква се температурите да паднат до минус 7 градуса, като жълт предупредителен код за студ е в сила от днес и ще остане до петък в северните и централните части на Англия...

публикувано на 17.11.25 в 02:08

Продължават дейностите за подобряване на водоснабдяването в Плевен и региона

В Плевен институциите продължават с изпълнението на мерките за подобряване на водоснабдяването в града и региона. Кризисният щаб разреди заседанията си, но всяка седмица областният управител докладва на премиера за действията на институциите.  В общината са отворени офертите по няколко обществени поръчки.  Едната е за "Реконструкция (основен ремонт)..

публикувано на 17.11.25 в 02:03

В Сливен започва асфалтирането на пътищата в квартал "Речица"

В началото на месец декември ще започне асфалтирането на главните пътни артерии в сливенския квартал "Речица". Това обяви кметът Стефан Радев и съобщи, че вече тече подготовката за полагането на настилката. Община Сливен вече има разрешение за строеж за възстановяване на всички улици и тротоари в "Речица", обяви пред медиите кметът..

публикувано на 17.11.25 в 01:23