За общите избори на 9 юни на територията на Обединеното кралство са разкрити 118 избирателни секции, 39 от които са в столицата Лондон. Съгласно закона, като страна извън ЕС, само на определени места български граждани ще могат да гласуват и в европейските избори и това са четирите секции на българското посолство и консулството в Единбург в Шотландия.
Това по-сложно гласуване и особеностите при регистрирането и правото на вот вероятно ще доведат до объркване, смята Зорница Рангелова – регионален координатор към посолството, живееща от 24 години в британската столица и познаваща добре българската общност.
Как върви подготовката и организацията, като се има предвид, че сроковете са доста кратки?
Тази година аз като регионален координатор всъщност наистина виждам, че сроковете са толкова кратки, тъй като по хронограма ЦИК също имаше неща, които се застъпиха едно с друго. Например Външно министерство трябваше да покаже на ЦИК квотата, която е с попълнени абсолютно всички позиции в избирателната комисия с хора от обществото и в същия ден партиите трябваше да покажат хората, които те имат за някои от позициите за избирателните комисии в чужбина. Така че в един и същи ден те предоставят все едно един пълен екип от Външно министерство от хора от обществото и един горе-долу някакъв екип от различни партийни назначения. По принцип е най-добре партиите да си кажат кои места те ще заемат и след това хората от обществото да попълнят останалите дупки. Но това, за съжаление, тази година не се случи, както се случваше всяка друга година и това доведе до доста голям смут, защото хората от обществото не знаеха дали ще участват или не, дали техните позиции са заети от партийни назначения, дали цялата комисия ще бъде от партийно назначени. И всъщност това беше най-драматичният елемент тази година в чужбина.
Вие вече споменахте за един проблем, но по принцип организацията на избори в чужбина не е лека работа, разчита се много на доброволците и често има низ от проблеми. С какво обичайно се сблъсквате и важи ли то и за тези избори?
Преди нямахме толкова много партийни назначения. Бяха си едни хора, с които се събирахме в екипи. Един, който е повече техничар. Един, който повече обича да пише. Друг, който е по-сръчен и подрежда секцията, изправя параваните. Въобще един задружен екип от обществото, от хора, които си живеят в района. Те докарват знаменца, разни "красотички" за избирателните секции. Но сега, както разбираме, получаваме само няколко дни преди изборите имена на хора, които са през партии, които може дори да не живеят в района и да се чудят как да дойдат. Така че, тези са проблемите с хората, които нямат силно отношение към секцията, защото, както знаете, в чужбина това е един малък празник - да се иде да се гласува, да се видят хората. И всъщност секциите сега остават едни малко "по-съсухрени", защото не са подредени с цветя. Преди лампи се носеха от вкъщи за повече светлина, имаше уют. Докато сега е едно такова "неутрално", просто хоп-хоп, хайде да има масички, да има къде да се пише, което е стриктно по указанията на ЦИК и нищо по-интересно, което преди хората правеха с любов. Няколко дни преди изборите започваха да се носят към секцията и да се складират разни саксии с цветя, да се правят торти за следизборния ден - просто като един празник. Сега сякаш празничното го няма.
Смята се, че хората се поумориха да гласуват. На базата на регистрациите дали може да се говори за очаквана по-ниска активност или пък напротив?
Това за регистрацията е много странно, защото едно време, когато се появиха тези регистрации през 2021 година, всъщност тогава ние, тъй като сме извън ЕС – става дума за Великобритания и Северна Ирландия – ситуацията беше, че ние имахме 38 секции. И всъщност, ние тогава много се борихме и хората тогава активно се регистрираха, за да покажат къде точно има най-много българи, които искат точно там да има секция. Сега, за момента, секциите така или иначе, които вече сме извоювали - в момента са 118 – всъщност излизат автоматично от ЦИК и дали хората ще се запишат или не, не е важно, защото те знаят, че тези секции ще бъдат обявени. По принцип е по-хубаво да се запишат и периодът на записване онлайн приключи на 14 май, а имената на хората вече ги има и всичко с гласуването приключва много бързо. Няма повече друга интрига. А тези, които не са се записали, трябва да попълват декларация, че няма да гласуват в друга секция. Това малко повече усложнява нещата, защото трябва на ръка да им се запише името, адреса от лична карта и това удължава процеса. Но тъй като хората вече знаят, че тяхната секция ще я има, те някак си не си дават труда да вземат да се регистрират и също някои хора не го правят, защото ако се регистрират малко преди самите избори, името на регистрирания ще бъде премахнато от списъка, който ще бъде лепнат на училищата в България. Тоест, има по-малка вероятност да се правят каквито и да е манипулации в България, което е хубаво, а името му съществува тук в избирателна секция. Обаче ако човекът не е сигурен дали ще си бъде в България или в Англия по това време за 9 юни, той не се регистрира, защото, както знаете, полетите са доста евтини до България, може да му се наложи в събота и неделя да си отиде за нещо - така че за това много хора не се регистрират. И това с регистрирането, всъщност, не доказва нищо по въпроса дали има или няма активност.
Получавате ли необходимата подкрепа от посолството?
От посолството имаме абсолютна подкрепа. Просто те са нов екип за тези избори, мандатът на предния екип изтече. Регионалните координатори и посолството работим абсолютно ръка за ръка. Наистина времето е много кратко и те се справят прекрасно с намирането на всички фактури, които са за помещенията. Съответно трябва да се свърши и легалната част, да се подпишат договорите и застраховките за наемане на помещенията.
Не случайно зададох този въпрос за посолството, защото екипът наистина е нов. Новият посланик Тихомир Стойчев встъпи в длъжност в началото на май. Макар и малко късно, акредитираните журналисти сме поканени на среща в посолството в петък, така че можем евентуално да чакаме още новини от Острова, свързани с изборите на 9 юни.
Състав на Районен съд – Свиленград не уважи искането на прокуратурата за налагане на постоянна мярка за задържане под стража за Димитър Перчемлиев и снаха му Росица Перчемлиева и постанови парична гаранция от по шест хиляди лева за всеки един от тях, предаде БТА. Перчемлиеви са обвинени за държане на акцизни стоки в голямо количество без..
Протестно автошествие със знамена и плакати "Битката тепърва предстои ","Не на еврото", организирано от партия "Възраждане", премина по централните улици на Варна Протестиращите казаха, че няма да се откажат от протестите и че до първи януари могат да се задействат механизми, които да възпрепятстват влизането ни в еврозоната, въпреки..
"Продължаваме промяната" ще внесе есента вот на недоверие срещу правителството на Росен Желязков срещу "ограбването на българския народ". Това обяви председателят на партията Асен Василев. Решението е взето на провелия се днес Национален съвет на ПП. От формацията ще предложат три теми на партньорите си от „Демократична България“:..
Година след първия си протест, от гражданската инициатива "Опълченци за София" излизат на нова демонстрация - този път срещу готвеното отваряне на движението по ремонтираната улица "Опълченска". В петък от Столичната община обявиха, че в началото на следващата седмица ще бъде пуснато движението в участъка между булевардите Сливница и Тодор..
Председателят на КЗП Мария Филипова заяви, че наблюденията в аптеките показват опити за неправилно превалутиране върху опаковките в момента. След 8 август, това ще бъде санкционирано като нарушение на закона. Комисията за защита на потребителите информира, че в резултат на масирани проверки в търговски обекти, аптеки, включително онлайн аптеки,..
30-процентно мито върху целия внос от Европейския съюз от 1-и август, обяви американският президент Доналд Тръмп. Същата ставка ще бъде прилагана и за продуктите идващи от намиращото се в съседство Мексико. Планираната завишена митническа ставка от 30% спрямо Европейският съюз и Мексико беше обявена, след като президентът Тръмп публикува..
Няма данни за физическа агресия спрямо родилката Антония Андонова по време на раждането на бебето ѝ в университетска болница "Майчин дом". Това показва проведената вътрешна проверка в лечебното заведение, съобщи доц. Сергей Славов, началник на Родилна зала в болницата. Лекари от дежурния тогава екип представиха информация за раждането, а..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
Налице е култура на злоупотреба с т.нар. неотложност . Прокуратурата заедно с МВР прави каквото си иска, а съдът най-често като селски кмет одобрява..
60 млади учители от цялата страна обсъждат до края на тази седмица в архитектурния резерват Арбанаси какво е да си преподавател на дигитално..