Това мнение изразява пред БНР Диян Господинов от Русе, който вече 17 години се среща с недостъпната среда.
"Трябва да доказваме всеки божи ден на хората, които условно наричам здрави, че имаме право да бъдем живи. Недостъпната среда е белег, че те не ни допускат до техния живот", коментира той в предаването "Хоризонт до обед".
"Най-големият проблем е транспортът. Ако нямаш личен автомобил, близък човек, който да те транспортира, няма как да стане. В БДЖ нещата са трагични от десетки години, конкретно на нашата гара. Навремето имаше по-големи автобуси, на по-големите фирми, за да може човек с инвалидна количка да се придвижи с автобус", казва мъжът.
За да отиде на море, той вижда три варианта, като най-благоприятният от тях е намирането на собствен превоз. План Б – БДЖ, Диян нарича "трудна работа".
По телефона трябва да заявиш специален вагон, уточнява той. Ако вагонът евентуално дойде, трябва да има доброволци, които да подпомагат качването и слизането на човек в инвалидна количка. В Русе такива няма. Подходът към гарата също е проблематичен – подлезът за колоездачи и инвалидни колички е заключен. В асансьора между чакалнята и перона пък се въдели жаби заради подпочвените води в района на гарата, продължава разказа си Диян Господинов.
Защо след като толкова години говорим за свободно движение на хора в държава член на ЕС, за хората с увреждания такова в България няма, пита русенецът с двигателни увреждания.
"Ние все още се борим за свобода. Държавата, обществото не успя да оцени ползата от нас като хора", прави тъжна равносметка той.
Според него "продължаваме да приемаме социалната политика и политиката към хората с увреждания изцяло като разход, който нашите политици не могат да обосноват, не могат да намерят ползата от него".
На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет 45% от хората с диабет не..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..