Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От избори на избори политическата апатия сред жителите на община Павликени става все по-голяма

Снимка: Здравка Маслянкова

Община Павликени има представители в почти всички великотърновски листи за 50-ото Народно събрание и кандидати за евродепутати в листите на водещите политически формации. Изборите в Павликени и селата са заложник на два основни проблема – безводието в близо половината населени места в общината и заводът за производство на каменна вата в най-голямото село Върбовка, където инвестиционното предложение, което се атакува във Върховния административен съд, предвижда на денонощие да се изгарят по над 1200 тона модифицирано гориво от битови отпадъци. Избирателите са апатично настроени към вота две в едно и не вярват на политиците. 

"Проблемите – няма работа, иначе градът ни е хубав. Гласуваме и накрая нищо – те обещават, ама не си изпълняват. Все едни и същи се въртят. Вдигат пенсиите с 11 %, но преди това вдигнаха токът и водата“. "Образованието е голям проблем. Самото мислене на хората, които ни управляват трябва да се промени", казват избирателите от павликенско.

Ниските доходи, обезлюдяването и млади хора с еднопосочни билети за чужбина са национален проблем. Достъпът до питейна вода е сред основните проблеми на павликенските села. Близо половината са на драстичен воден режим.

"Проблемът при нас е, че има изключително много загуби, аварии, от където изтича водата. По принцип имаме достатъчно вода. Има аварии, които се знаят, но не се отстраняват. Няма вода, в 21 век как да се оправяме с малки деца, не можем да се оперем и да се изкъпем. По 36 часа няма вода. Да ни пуснат вода“, разказват хората от селата.

Активно се работи язовир "Александър Стамболийски", който се използва за производство на електроенергия и за напояване, да стане и за водоснабдяване, правят се проекти за смяна на амортизираните водопроводи, но решението е много далеч в бъдещето и ще бъде основна карта и на много следващи избори.


Изборите сега в Павликенско отправят още един сериозен проблем – ще се изгарят ли отпадъците на държавата в кариерите на село Върбовка.

Хората от най-голямото павликенско село не са безразлични:

"На 500 метра кариерата, въздухът няма да е чист. Имаме малки деца, ще е проблем с прахоляците. Имаме страх, бомба ли ще има, не зная. Не може да се горят такива химии. Не сме съгласни за тази кариера. Защо да няма завод, ще има работници, такъв завод има и в Австрия. Това всичко е игра“.

Казусът ще го има ли завода в село Върбовка, в който при производството на каменна вата годишно ще се изгарят над 420 хиляди тона отпадъци, е пред Върховния административен съд и засяга развитието на Великотърновска, Габровска, Ловешка и Плевенска област.

От избори на избори политическата апатия сред павликенчани става все по-голяма, въпреки че общината има представители в почти всички листи и на двата вота. На политиката се гледа като на далавера за лично облагодетелстване.

"Пари. Политиците ги вземат всичките. Поне да дават част от тях, да има за всички и ние да си откраднем. Едно и също и по-лошо става. Да спрат да крадат. Всеки гледа да вземе големият кокал, все обещават и не го вършат. Няма оправия в България. Аз съм престъпник и не гласувам. Политиците са по-мафиоти, но те са законни мафиоти, документирани, те си имат чадър. Никой не си продава гласовете, някой, ако го е направил, е за пари“.

От политиците, но и от активността на избирателите зависи дали за Павликени ще остане валидна култовата фраза от една отдавнашна реклама – "Павликени - хубав край с хубави хора".


Репортаж от Павликени на Здравка Маслянкова в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.

Снимки: Здравка Маслянкова

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проучване: Реалистичният срок за присъединяване на България към еврозоната е началото на 2026 г.

Според проучване на Асоциацията на търговците на нехранителни стоки реалистичният срок България да се присъедини към еврото е в началото на 2026 г.   Адвокат Галин Попов, изпълнителен директор на асоциацията, обясни: "25% смятат, че това (въвеждането на еврото) може да се случи към 1 юли 2025, под 15% смятат, че това може да стане в началото на 2025..

публикувано на 18.06.24 в 16:09
Лидерът на

Митинги на опозицията в Италия в защита на конституцията и срещу реформи на правителството

Митингът в Рим е организиран на площад "Santi Apostoli“  - символ на победите на левите политически сили. В него участват Демократическата партия, движението „Пет зврзди“, алианса „Зелена партия – Левица“, „Повече Европа“ начело с техните лидери съответно Ели Шлай, Джузепе Конте, Бонели–Фратояни и Рикардо Маджи.  Актрисата Моника Гуериторе ще..

публикувано на 18.06.24 в 15:59

МЗ е обещало пари за увеличение на заплатите в кръвните центрове и психиатричните болници

Служебното ръководство на здравното министерство е обещало да осигури средства за увеличение на заплатите в кръвните центрове и държавните психиатрични болници. Това съобщи Красимир Митов от синдикат "Защита" след среща с министър Галя Кондева.  По думите му отпуснатият през април ресурс от 13 милиона лева за спешните центрове е изцяло разпределен. От..

публикувано на 18.06.24 в 15:49
Щети от градушка в Сливенско.

КФН: Застрахованите да търсят компаниите, при които имат полици, да ги информират писмено за щетите

Комисията за финансов надзор (КФН) призова обществото да използва застрахователните си права. Призивът идва на фона на опустошителните градушки и наводненията в някои населени места. От регулатора припомнят, че застрахованите лица трябва "проактивно" да потърсят компаниите, при които са си направили полици и да ги информират писмено за нанесените щети...

публикувано на 18.06.24 в 15:46
Снимката е илюстративна.

Инспекцията по труда: Работодателите да съобразят режима на работа с летните горещини

Главната инспекция по труда препоръча на работодателите да съобразят режима на работа с очакваните опасни горещини. При работа на закрито през летни месеци температурата трябва да е между 18 и 25 градуса, в зависимост от типа работа, като максимално допустимата е 28°C.  При определени изключения и при много висока температура навън в помещенията за..

публикувано на 18.06.24 в 15:31
Зам.-министър на образованието Наталия Митева

Наталия Митева: Медийната грамотност влиза в нови учебни програми за учениците от тази есен

Нов модел на учебните програми в училище ще има от тази есен, а медийната грамотност сред подрастващите ще бъде заложена като основополагаща и ключова. Това съобщи в интервю пред БНР зам.-министърът на образованието Наталия Митева. В новия проект за медийната грамотност на младежи и ученици БНР е партньор на МОН. "Всяка инициатива,..

публикувано на 18.06.24 в 15:09

Любчо Нешков: В РСМ имат ясна програма за отдалечаване от ЕС и приобщаване в т.нар. Сръбски свят

Да не бъде маргинализирана българската външна политика от следващото правителство . Това пожелание изказа пред БНР журналистът Любчо Нешков, собственик на агенция БГНЕС. Според сближаването между България и Република Северна Македония е неизбежно : " Не е историята проблем между двете страни , както искат да го внушат. Ние не се занимаваме с..

публикувано на 18.06.24 в 14:23