Какво разбрахме от отминаващата си поредната предизборна кампанията? Чуха ли хората това, което най-много ги вълнува във вътрешнополитически план – ръст на заплатите, развитие на икономиката в региона, сигурност и предвидимост на живота в населеното място.
На кои избори бе даден превес в публичното пространство – на националните за Народно събрание или на тези за Европарламент и разбраха ли кой какво ще прави, ако бъде избран.
През последните седмици всички сме свидетели на много дебати в медиите. Чухме остри реплики, обидни квалификации, фантазии и откровени глупости. Какво обаче остана в главите на хората? Чуха ли те най-важното за тях и повярваха ли на казаното от кандидатите да управляват държавата?
"Едва ли има по-заплетена ситуация и едва ли е имало. Аз съм объркан на кого да повярвам. Толкова хора ни лъгаха!".
"След тези избори ще трябва да очакваме нови".
"Не чух кой знае какви идеи, които да променят живота на хората".
"Посланията на всички са едни и същи".
Кое обаче не чуха избирателите, от това, което ги вълнува и съпътства в битието?
"Евтина енергия, качествени храни. Чувам, че някой ни е враг, а друг – приятел. Конкретни решения на проблемите – не!".
Националните избори за парламент или европейските избори имаха превес в говореното на политиците? И въобще направиха ли хората разлика в това, кой за какво говори?
"За по-сигурно някой се бяха обезпечели - ако не стане на едното, поне да е на другото".
Ще гласуват ли гражданите на Сливен в неделя?
"Задължително ще гласувам".
Въпреки че мнозинството от героите на този репортаж обявиха, че ще гласуват, защото това е граждански дълг, се разбра още, че клишетата в предизборната кампания са взели връх, не се е случил дебат за битието и житието на обикновения човек, и че вярата в политиците е паднала под критичния минимум.
Експертите може би отново ще разтълкуват всичко това като изборна умора в 3-годишния маратон. Не многото избори, а многото кухи и плашещи послания, поведението на част от хората, които искат да бъдат политически елит спрямо опонентите си в студията, подкопаха доверието на електората.
И ако има следващи избори, то нека първо да чуят избирателите си, да направят едно нещо, но нещо, което да доведе до качествени положителни промени в живота на българските граждани и да уважават опонентите си от другите партии. Тогава може и да стане чудо и изморените и отегчените да отидат до урните с вяра, че това ще им донесе по-добър живот.
Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..
В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..
Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..
Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци. В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..
На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..
В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция. Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..
Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година. В същото време намалява броят на родените деца от такива процедури, което може да е знак за промени в успеха или да се дължи на други външни фактори. Тенденцията беше..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
"Възраждане" искат да се замразят социалните плащания и увеличението на заплатите в МВР, МО и в университети, които вече са обещани да бъдат от..