Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вили Николов за най-новата си самостоятелна изложба - "Полифония и техника. Динамичен диалог"

Вили Николов
Снимка: Мая Данчева


Светът е дуален и контрастен. В него паралелно съществуват доброто и злото, тъмното и светлото, красивото и грозното. Ние живеем в този свят със задачата да даваме оценки, именно на тези опозиции. За да приемем нещо, то трябва непременно да го сложим в някоя от изброените категории и като че ли да вземем страната на съдник, който дава правото да съществуват. Не можем или не искаме да гледаме на света безпристрастно или да задълбочим в разбирането си за него. 

В този свят обаче, съществуват много неща, които не можем да определим с думи, да ги оценим морално, естетически, да разберем тяхната валидност да бъдат такива, каквито са. Наричаме това мистика. Тя е там, в легендите, в приказките, в света на някой чуден творец, в неговата музика, в неговите рисунки или просто в сънищата.

Изкуството е тази част от света ни, в която откриваме, поставяме и категоризираме паралелната реалност, мястото между действителното и измисленото, между истинското и сънуваното. Тази нова естетика има свой собствен живот в произведенията на автора. 

В нея той поставя философия, ново разбиране за света, своето обяснение на нещата, на връзките между тях и ни показва колко красиво всъщност е в света на въображението, какъв живот имат измислените от него герои, къде е видял светлини и къде сенки и как те си общуват в свой собствен разговор.

Национален политехнически музей

Такъв е и творческият свят на художникът Вили Николов. Неговите картини са високо оценени от множество световни личности, сред които крал Хуан Карлос I, бившият испански министър-председател Хосе Мария Аснар, както и от първия китайски писател с Нобелова награда за литература – Мо Йен.

Вили Николов сподели, че от дете се въодушевява "от опушените стари снимки, черно-бели енциклопедии, в които с графики и гравюри са изобразени изобретенията на човешкия гений през вековете". 

В изложените живописни платна "оживяват" чудновати машини, старинни красиви грамофони, ретро автомобили и велосипеди. 

"Експозицията на Националния политехнически музей допълнително ме вдъхнови. Тук имах възможността на живо и отблизо да видя някои от изобретенията през последните столетия", допълни художникът.

Той представи самостоятелната си изложба в Националния политехнически музей, която носи името "Полифония и техника. Динамичен диалог".

Николов е и любител и изпълнител на латино танци, като от 17 годишен рисува и танцува.

"Новият ми проект е свързан с това да нарисувам движението, искам да успея да пресътворя на платното вихъра на танца, няма да рисувам статични фигури, каза за "Нощен Хоризонт" Николов.

"Аз рисувам през нощта, тогава е тихо, мирише на нощ, дори когато вали и е тъмно много обичам да усещам мириса на дъжд и да творя, допълни той.

"Заглавието на сегашната ми изложба е продължение на една друга моя изложба в галерия "Милениум", там проф. Любомир Стойков измисли това прекрасно заглавие - "Полифония" и аз си позволих да продължа заглавието в следващата си изложба, каза още Николов.

Любимите ми неща са старите неща - машини, колела, автомобили, стилни и красиви от преди век - два. Старая се да бъда съвременен художник. След едно обучение в Испания изцяло се промени цветовият ми свят в изкуството. Там се вдъхнових, там открих много колорит, разказа още Вили Николов, син на художника Александър Николов.

Младият Николов обещава много багри, движение и устрем в следващия си художествен проект.

Вили Николов

Още по темата в звуковия файл.



По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30