Днешната среща е с младата и талантлива цигуларка Зорница Иларионова. Родена е в Плевен. В света на музиката от малка я води нейната майка-Благородна Танева, известен музикален педагог, създала школа от именити цигулари.
След националното музикално училище "Любомир Пипков", Зорница следва в Мадрид при проф. Захар Брон и в Нов български университет в класа на проф. Марио Хосен. Специализирала е и участвала в майсторски класове при световни цигулари. Цигулката на Зорница е звучала в цяла Европа, лауреат е на множество конкурси.
Заради успешните си прояви, Зорница Иларионова е избрана за победител в престижната класация "Музикант на годината 2019" на БНР в две категории: "Активна творческа дейност" и "Ансамбъл на годината", съвместно с пианистката Мартина Табакова.
"Усещането в Плевен е много специално, аз тук се чувствам като у дома си, сподели за БНР Зорница Иларионова.
"Чувствам всяко мое едно идване в Плевен като събитие, на което мога да свиря и за близките си, с които не се виждам толкова често, за съжаление. Затова ще свиря за всички наши приятели, които са тук, за колегите на майка ми, които за мен са хора, които очаквам с нетърпение да видя, каза още младата изпълнителка.
Тя сподели още, че свири от малка, а е имала едно прекрасно детство, в което е свирела на цигулка, но и е играла със своите съучениците си, а не както на днешните деца все не им достига време.
Колкото пораствах, осъзнавах, че все по-голямо става удоволствието от свиренето, допълни още Зорница Иларионова.
Тя благодари на майка си - Благородна Танева, че много дозирано и прецизно е избирала как да се развива тя в музикалната си кариера, без да я стресира.
"При мен всичко вървеше постепенно, което пък ми позволи да не съм преситена от професията си на 20- 25 годишна възраст, така че да не искам повече да се занимавам с музика, това ме предпази от изчерпване, така както става сега с децата на азиатците, които ги "пресират" докрай още докато са малки, поясни Иларионова.
Още по темата в звуковия файл.
В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин. Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..
Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..
Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..
Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора започна интригуващ проект в специалната година, в която празнува своя юбилей. Той е озаглавен "По стъпките на Христина Морфова" и отведе 24 изявени ученици от училището в Прага, за концерт на 14 април в престижната и красива барокова Огледална зала на..
В 28-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - За първи път в България ще гостува оригиналната Бродуейска продукция на мюзикъла “Чикаго“ от Джон Кендър – с три спектакъла на 20-и и 21-и май в зала 1 на НДК. Как стана възможно трупата да включи и София в..
Младият продуцент и аудиоинженер Георги Киров – D-ZastA избира пътя на самопродуциращ се артист, за да създава музикални партньорства с някои от най-нашумелите български изпълнители. Той започва своята професионална музикална кариера през 2011 г., когато записва първата си авторска песен - "ПОСЛАНИЕ (ЧАСТ 1)", а от тогава има издадени два..
Юбилейното издание на Седмицата на камерната музика започва днес в Добрич. Отбелязването на музикалното събитие, започнало преди точно 50 години в добруджанския град и носещо името на своя създател композиторът Константин Илиев, ще продължи чрез различни прояви на сцената на Органовата зала в четири поредни вечери. На сцената на..
" Инфлацията може да се окаже по-малкият проблем . Евентуално когато се изпълнят критериите и ако влезем през следващата година в еврозоната големият..
Човекът, който може да даде ново начало на българските пътища, се казва Делян Пеевски ! Това каза пред БНР Богдан Милчев от Института за пътна..
" Градовете Чорлу и Силиври - най-силно засегнати от трусовете, са населени предимно с изселници от България. Хората там са много наплашени и са навън...