Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

18 сигнала срещу главния прокурор и неговите заместници са подадени по механизма за разследване

Снимка: БТА

Общо 18 сигнала срещу главния прокурор или негови заместници са били подадени по специалния механизъм за разследване, откакто беше създаден през май миналата година. Само по един от тях прокурор Даниела Талева е започнала разследване, което в последствие е било прекратено, става ясно от отчета, предоставен от нея пред Прокурорската колегия.

В днешното заседание се включи и временно изпълняващият длъжността главен прокурор Борислав Сарафов, който представи доклада за работата на държавното обвинение през 2023 година и поиска нови законодателни промени. 

Няма конкретика по сигналите, освен кратка информация за съдбата на 11 от тях. По 4 има постановен отказ от разследване, шест са препратени на други органи, защото не са били от компетентността на разследващия главния прокурор и  неговите заместници,  този, по които Талева е работила е бил прекратен, поради липса на престъпление. Какъв е статутът на останалите 7 - от съобщеното на заседанието на Прокурорската колегия не стана ясно.  

От публична информация се знае, че преди време Талева отказа да работи по сигнал за имотни сделки на роднини на Борислав Сарафов, но и че го проверява по изпратени от Софийската районна прокуратурата материали, отделени от мегааферата "Осемте джуджета". 

Днес без дебат и в рамките на 15-ина минути временно изпълняващият функциите главен прокурор представи пред кадровиците основни данни от доклада за работата на държавното обвинение през 2023-та - годината, в която ВСС за първи път прекрати предсрочно мандата на Иван Гешев и функциите му пое самият Сарафов. Гласуването на отстраняването на Гешев беше точно на днешния ден. 

Пред избралите го Сарафов поиска промени в Наказателния кодекс и Наказателно-процесуалния кодекс, за да се коригира изместената пред годините от законодателя тежест на правомощията на правата на обвиняемия за сметка на пострадалия. И очерта приоритети на прокуратурата до края на годината.

"На първо място това ще бъдат целенасочени усилия за ефективно провеждане на наказателните производства, с акцент престъпления с причинена смърт. В това число и транспортни престъпления. На следващо място делата за организирана престъпност, на следващо място за корупционните престъпления, за домашното насилие, за престъпления от омраза и за изпиране на пари и финансиране на тероризъм", посочи той.

Прокурорската колегия днес избра Емилия Русинова за временно изпълняваща функциите апелативен прокурор на София. Името ѝ излезе в разследването на АКФ "Осемте джуджета" като чест на гост на собственика на вече несъществуващото едноименно заведение - Петьо Петров, по прякор Петьо Еврото. Русинова ще остане до поста до избор на титулярен ръководител. 

По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съдят медицинска сестра за смъртта на пациент в психиатрията в Ловеч

Окръжната прокуратура в Ловеч внесе в съда обвинителен акт срещу медицинска сестра от Държавната психиатрична болница в града, за това, че е причинила смъртта на 25-годишен пациент. Той е починал вследствие на пожар в едно от отделенията на болницата. Инцидентът е станал в първо мъжко отделение на лечебното заведение през октомври 2023 г...

публикувано на 15.07.25 в 11:14
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Пълзящата несправедливост няма начин да не ескалира в пълзящ авторитаризъм

Видяхме един човек, окован с белезници на базата на свидетелски показания. Такъв коментар направи пред БНР писателят Захари Карабашлиев, след като беше арестуван кмета на Варна Благомир Коцев. Той беше задържан при операция на Комисията за противодействие на корупцията, а Софийският градски съд му постанови мярка "задържане под стража"...

публикувано на 15.07.25 в 11:00

Крайният срок за възражения за изравнителните сметки за парно е 31 август

"Топлофикация София" e започнала да изготвя общите изравнителни сметки за изминалия отоплителен сезон въз основа на данните, подадени от фирмите за дялово разпределение. От дружеството съобщават, че вече са изготвили месечната сметка за юни, както и част от изравнителните сметки. Какво трябва да направят потребителите, които имат суми за..

публикувано на 15.07.25 в 10:54

На фокус: Специалисти, работещи с уязвими деца извън светлините на прожекторите

Фондация "За Нашите Деца" представя изложбата "Професия Човек" , посветена на хората, даряващи сигурност, топлина и подкрепа в грижата за децата. Кампанията има мисия да насочи вниманието към специалистите, които работят с уязвими деца, но остават извън светлините на прожекторите . За тях това е призвание и е важно отдадеността им да бъде..

публикувано на 15.07.25 в 10:53

Четири са жертвите при катастрофа на малък самолет на Острова

Вече са известни подробности за катастрофиралия в неделя на малък медицински самолет на летище Саутенд във Великобритания. Загинали са четирима души. Летището в Саутенд остана затворено в понеделник и дълго време полицията не съобщаваше нищо за това дали има жертви. Сега вече е ясно, че жертвите са четири, едната от които е жена, работеща в..

публикувано на 15.07.25 в 10:32

ЕС връща бърбъна в списъка с американски стоки с ответни мита

ЕС връща бърбъна в списъка на американските стоки, върху които смята да отложи мита като ответни мерки, съобщава "Политико". Това е станало въпреки съпротивата на страни като Франция и Ирландия. Списъкът, който е раздаден на страните членки, съдържа мита в размер на 72 милиарда евро. От тях 65,7 са върху промишлени стоки, а 6,3 млрд. – върху..

публикувано на 15.07.25 в 10:25
Дмитрий Медведев

Дмитрий Медведев отхвърли "театралния ултиматум" за санкции на Тръмп

Бившият руски президент и заместник председател на Съвета за сигурност на страната Дмитрий Медведев заяви, че Москва "не се интересува" от "театралния ултиматум", отправен ден по-рано от президента на САЩ Доналд Тръмп към Кремъл. Вчера Тръмп обяви изпращането на нови оръжия за Украйна и заплаши със санкции страните, търгуващи с Русия, освен..

публикувано на 15.07.25 в 10:12