Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как изграждаме държавност, излизайки от една голяма империя?

| Репортаж
Снимка: Архив

Избори у нас е имали и преди Освобождението, дори и по време на румънската окупация в Южна Добруджа. Исторически проучвания показват, че в онези години в българското Народно събрание не са попадали случайни хора, но и че тогава е съществувало понятието политическа мрежа.

Дори честото провеждане на избори днес не е прецедент. За две години до второто обикновено Народно събрание, след 1879 година, българинът е ходил четири пъти на избори.

След 500 години България излиза от една голяма империя и започва да изгражда държавност. Как се случва това, какви са хората, които участват в този процес?

Темата винаги е била интригуваща, коментира директорът на Регионалния исторически музей в Силистра доц. д-р Николай Тодоров.

"Нищо в историята не става отведнъж. Всичко е въпрос на преход. Тук ключовото понятие е елит. Една държава се прави от елит. Тя не може от само себе си да се появи, да започне да си изгражда държавните структури и изведнъж – до вчера поданици на султана, от днес вече свободни българи и изведнъж се появява държавата".

Снимка: Незабравка Кирова

По думите му "не ставаш политически елит, защото сам се мислиш за такъв". Трябва да си легитимен и признат, подчерта той.  

В Учредителното събрание 1879 година е нямало случайни хора, категоричен е доц. д-р Тодоров. Доказателство са и деветимата, които Силистра изпраща да я представляват – Гено Чолаков, Димитър Енчев, Никола Балкански, Поп Христо Вълчев, Петър Манолов, Петър Бялов, Иван Панчев, Тодор Радев и Никола Григориев. Някои са били по назначение, други са били част от местното самоуправление, трети са били избирани пряко от гражданите.

"Шансът да попаднат случайни хора става с развитието на политическата система", смята той.

Според него и в момента попадат достатъчно случайни хора, които не знаят какво правят в този важен орган.

Изборите за Учредително събрание не са били първите, в които участват българите. Изборите са били този процес, който по естествен път е оформял лидерите на нацията в годините.

Историците разкриват и че понятието политическа мрежа не е било чуждо и в миналото.

И днес след толкова преходи и промени някои неща остават без промяна.

Целия репортаж на Незабравка Кирова в предаването "12+3" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров

Петър Димитров призова към намаляване на загубите във водопреносната мрежа

Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров призова общините да се възползват от предоставените над 7 милиарда лева за общински проекти по програма на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за до 2026 г. за намаляване на загубите във водопреносната мрежа. "Силно препоръчвано на местната власт, особено на кметовете..

публикувано на 27.11.24 в 21:59
Елена Ласкони и Калин Джорджеску

Двама от кандидатите за президент на Румъния внесоха жалби в Конституционния съд

Двама от кандидатите за президент на Румъния внесоха жалби в Конституционния съд на страната с искане за анулиране на резултатите от вота на 24 ноември, съобщават местни медии. Президентските избори в северната ни съседка бяха спечелени изненадващо от независимия кандидат, известен с проруските си и антинатовски позиици Калин Джорджеску, който получи..

публикувано на 27.11.24 в 21:39
Вицепрезидентът Илияна Йотова на церемонията по връчването 14-ите национални отличия „За жените в науката

Обявиха трите победителки в Националната програма "За жените в науката"

На официална церемония в Ректората на Софийски университет "Св. Климент Охридски" бяха обявени трите победителки в 14-ото издание на Националната програма "За жените в науката".  Всички те получиха по 5000 евро награда за подпомагане на кариерното им развитие.  "За жените в науката" е инициатива на Националната комисия за ЮНЕСКО - България, Софийския..

публикувано на 27.11.24 в 20:37
Снимката е илюстративна, архив.

Не са засечени взривни вещества при проверката на пратки в куриерска фирма в София

Не са засечени взривни вещества при проверката на пратки в куриерска фирма в София, съобщиха от МВР. Няма причини за притеснение, допълниха от вътрешното министерство. Проверката вече е приключила.  Рентген е засякъл взривни вещества в пратки на куриерска фирма в София По-рано тази вечер беше задействана апаратура за откриване на опасни..

публикувано на 27.11.24 в 20:12

КЗП за мобилните оператори: При предсрочно прекратен договор се дължи само стандартна неустойка до 3 месечни вноски

При предсрочно прекратяване на договорите с мобилните оператори клиентите вече ще дължат само стандартната неустойка в размер до три месечни вноски. Начисляваните досега допълнително лихви за неизползваните от абонатите отстъпки за времето до изтичането на договора са неравноправни условия, които трябва да отпаднат до един месец, съобщиха от..

публикувано на 27.11.24 в 20:05

С черна кърпа върху бюста на Левски в Босилеград напомниха за 105 години от Ньойския договор

Българи от Западните покрайнини поставиха черна кърпа върху бюста на Васил Левски в Босилеград по случай 105-ата годишнина от Ньойския дотовор, с който над 200 000 българи остават извън границите на България. Босилеградчани отпътуваха днес за София за участие в митинга по повод  годишнината от Ньойския договор в София. В Босилеград решиха по този..

публикувано на 27.11.24 в 19:58

Шествие "Български марш" на ВМРО по повод 105 години от подписването на Ньойския договор

От Войнишкия лъв при НДК тръгва шествие "Български марш", организирано от ВМРО по повод 105-годишнината от подписването на Ньойския договор. Тук звучи "Шуми Марица", чуват се и тъпани, виждат се и български знамена. В деня, в който през 1919 година е подписан Ньойският договор, членове и симпатизанти на ВМРО се събраха пред Войнишкия паметник в..

публикувано на 27.11.24 в 19:39