В област Велико Търново общинските комисии започнаха огледите и оценката на щетите на пострадалите от снощната буря с градушка, която на места е била с големина на юмрук. Пострадали са много частни, общински и държавни имоти. Унищожена е земеделска продукция, повредени са стотици автомобили. Много са семействата, чиито къщи са с потрошени покриви и наводнени.
Валежът във Великотърновска област снощи беше малко, проблеми създаде градушката, която нанесе сериозни материални щети на сгради и земеделска продукция, свидетелстват хората от пострадалите населени места. Разчистват се нападали дървета, започна ремонтът на покрива на една от гимназиите в квартал "Бузлуджа" във Велико Търново, където днес е неучебен ден. За щетите областният управител Ивайло Здравков:
"Има пострадали фасади – СУ „Вела Благоева“, сградата на Областна администрация. Няма бедстващи хора, това е добрата новина. Всички директори на областни дирекции са ми докладвали. Въпрос на материални щети. До късно, до 2-2,30 часа определени селища бяха без ток, всичко е възстановено“.
Едно от най-пострадалите села в областта е Шереметя, на главния път София – Варна. Такова бедствие в селото не се помни, това е тотал щета, казва кметът Георги Горчев:
"Особено откъм покривни конструкции, наводнени къщи, никой не е пощаден, автомобили. Такова чудо, почти на 70 години съм, не съм виждал. Нямаме бедстващи хора, снощи имахме един сигнал, говорих с хората. Смятаха, че ще спят при роднини и ще се оправят“.
Бедстващи в Шереметя обаче има. Сред тях е 10-членното семейство на Ангел Маринов:
"При нас ураган и градушка като юмрук. Цялата къща е заминала, циглите, всичко е натрошено. Всичко вътре е наводнено. Снощи спах при приятел, довечера не зная какво ще правим. Дано от общината да дойдат да огледат щетите. Къщата не е застрахована, кой да поеме щетите освен нас. Народът е като нас, има ли пари – няма. И да отидем в общинско да спим, там не е удобно, няма легла, на столове ли да спим…“
Сериозно е пострадала и къщата на Мая Стоянова в Шереметя. Вместо да разчиства имота си, тя чисти край кметството, за да помага на селото:
"Четири-пет човека сме. Къщата не е застрахована, на пътя сме. Няма какво да правим. Няма и къде да отидем, на пътя сме. Дават го отново валежи и оставаме на пътя“.
В Шереметя има 10 автокъщи, в които са нанесени тотални щети на над 400 превозни средства. Автомобили, кемпери и каравани са надупчени, все едно са били обстрелвани, а стъклата са натрошени като удряни с бухалки. Собствениците казват че щетите са за милиони и никой не иска да им застрахова стоката, а щетите, освен материални, са и репутационни. Петьо Стоянов е в бизнеса с автомобили от близо 20 години:
"90 автомобила имам. Нямам нито един автомобил, който да е здрав и да може да се възстанови. Давали сме заявка за застраховки. Новият внос не може. Единствено може застраховка за наводнение. За градушка никой не ми е давал оферта. За щетите – 90 автомобила средно по 10 000 лева, всеки може да направи сметката. Не зная какво ще правя от тук нататък. Всичко е за скрап. Който и да дойде вече на Шереметя ще каже, че колите са градушкови, никой няма да ни повярва, че са редовни коли“.
Днес и утре всички общини ще обикалят за оценка на щетите, след което ще подадат докладите си в областната управа, посочи областният управител Ивайло Здравков:
"Областната комисия за възстановяване ще разгледаме всичко, което е подадено като материал, и това, което можем да направим, е да сезираме Междуведомствената комисия към Министерски съвет за възстановяване. Възможно е държавата да помогне на частниците за щетите, все пак живеем в социална държава. Това е бизнесът, поминъкът на хората“.
До преди две години на летището в Горна Оряховица бяха дислоцирани три самолета, които се бориха с градушките и успешно защитаваха региона от Велико Търново до Варна, където няма нито една ракетна площадка. Сега самолетите са край Русе, за да работят и в Румъния и регионът остана без противоградова защита. Къде е Агенцията за борба с градушките, недоволстват хората и бизнесът, които във Великотърновско търпят щети при всеки валеж, а градушките от големина на грахово зърно станаха като юмрук.
Репортаж на Здравка Маслянкова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Снимки: Здравка Маслянкова
С едноминутно мълчание и преклонение пред жертвите на Холокоста в Русе бе отбелязана 80-годишнината от освобождаването на нацисткия коцентрационен лагер "Аушвиц-Биркенау". По инициатива на регионалната организация на евреите "Шалом" пред паметника на жертвите на холокоста бе отбелязана 80-годишнината от края на най-жестокия геноцид в..
Грипна епидемия обявяват в област Монтана от сряда, която ще продължи до 4 февруари включително. Към момента учениците остават в клас. Двукратно увеличение на болните от грип и остри респираторни заболявания (ОРЗ) за последните две седмици отчитат от Регионалната здравна инспекция в Монтана. На свое заседание днес областният медицински щаб взе..
Проектобюджетите на държавата, на държавното обществено осигуряване и на Здравната каса за 2025-а година да бъдат представени на синдикатите и бизнеса в срок до 5-и февруари, а заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество по тях да се проведе не по-късно от 12-и февруари – за това настоява президентът на Конфедерация на труда..
По данни на здравните власти в Газа, над 200 000 палестинци се завърнаха в северната част на ивицата пеша, пренасяйки покъщнината си, след като Израел позволи преминаването през т.нар. "коридор "Нецарим". "Идвам от Хан Юнис. Пътуването беше много трудно. Спим по улиците от три дни. Чакахме израелците да ни пуснат да пресечем дни наред без храна,..
В Пазарджик се отчита леко повишаване на заболеваемостта, но към момента няма основание за обявяването на грипна епидемия, каза директорът на РЗИ д-р Димитър Савов: "Като отсъстващи ученици, преподаватели, спадат цифрите. Миналата седмица бяха над 20 процента. Сега вече са 14. Най-високият процент е сред децата от 1-ви до 4-ти клас, но той е 17..
В полския град Освиенцим се отбелязва 80-ата годишнина от освобождаването на нацисткия концентрационен лагер "Аушвиц-Биркенау". Сили на Червената армия влизат в лагера на 27 януари 1945 година, а датата е и Международен ден на памет за Холокоста. "Бях много, много болна - в безсъзнание. Лежах и хората по леглата около мен бяха мъртви или почти..
Телевизионни водещи и говорители, които са повече от 10 години на тези позиции, да помислят за редакторска дейност и да слязат от екрана. Когато толкова много си стоял в кадър, че зрителите като те видят, казват - "пак ли тази", е време за слизане. То не се чува, то се усеща. Това препоръча дългогодишната говорителка на БНТ и емблематична..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...