Две седмици отминаха, откакто американският президент Джо Байдън обяви публично план за прекратяване на кръвопролитията в ивицата Газа. Планът, отбеляза Байдън - е по предложение на Израел. И както предишните обсъждани и нематериализирани предложения, предвижда в общи линии спиране на бойните действия, освобождаване на израелските заложници и на палестински затворници, увеличаване на хуманитарната помощ за Газа.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху и до ден днешен не е припознал уж израелската инициатива. От страх радикалните му коалиционни партньори да не сринат правителството той уверява, че унищожаването на Хамас му е толкова голям приоритет, колкото и заложниците, и не спира военните действия.
Хамас също отправя противоречиви сигнали дали приема или отхвърля инициативата. Настоява Израел да се изтегли напълно от Газа, т.е. да остави групировката на мира. Продължава да не помага международният натиск, дори от раздирания от противоречия Съвет за сигурност на ООН.
Междувременно ливанската групировка „Хизбулла“ и Израел са все по-близо до още по-мащабна война. А умерените партньори на Нетаняху във военния кабинет го напуснаха и настояха за извънредни избори.
За тази напрегнатата ситуация в Израел и в региона коментира пред БНР Майкъл Милщайн от Центъра за близкоизточни изследвания „Моше Даян“ в Тел Авив:
- Не мога да опиша настоящата ситуация по друг начин освен с думата "криза". Защото не се вижда никаква вероятност тя да бъде преодоляна. За Газа преди 9 месеца си представяхме, че до февруари или март, най-късно до април, вече всичко ще е приключило и ще мислим за дните след войната. Но сега излиза, че Израел през цялото време не е имал стратегия. Защото това се превърна във война на изтощение. На северната граница ситуацията е почти същата.
А вътрешнополитически, освен решението на Ганц и Айзенкот да напуснат военния кабинет, проблем e отново законът, който позволява на ултраортодоксалните евреи да не служат в армията. Това създава голямо напрежение в обществото. И ако попитате повечето хора тук какво искат, ще ви кажат две неща. Първо - промяна, промяна изоснови, включително в държавното ръководство. И второ - ясна посока и стратегия. Огромно е разочарованието, че към момента такива няма.
- Какво мислите за начина, по който президентът на Съединените щати Джо Байдън представи настоящия план за прекратяване на военните действия в ивицата Газа - като израелска инициатива?
- Тук в Израел сме доста объркани. Защото, както споменахте, инициативата беше обявена от Байдън, но е ясно, че тя всъщност е на Нетаняху. Ако се задълбочите в предложението, ще си дадете сметка, че тя е направо революционна - драматична промяна в позицията на Израел. Излиза, че правителството е готово да прекрати огъня и да се съсредоточи върху сделката за освобождаване на заложниците. Но вече две седмици по-късно всичко изглежда много объркано.
Объркващи са и изявленията от Хамас, които в общи линии казват, че приемат предложението, но настояват за промени. Предполага се сериозни промени в споразумението. Затова трябва да призная, че вероятността тази инициатива да бъде осъществена е доста ограничена. Едната причина е инатът на Нетаняху, а другата е поведението на Хамас.
- Времето винаги е ценно. Или не ти стига и правиш всичко, за да не губиш време, или понякога е в твой интерес да минава време. На чия страна е времето в настоящата ситуация?
- Според мен и двете страни губят. Нито едната, нито другата има изгода от това да печели време и да протака. Но вижте палестинците - цялата ивица Газа е опустошена, 95 процента от населението са бежанци, между процент и половина и два процента са убити. И пак не се чуват никакви критики към Хамас. В Израел премиерът ни говори за тотална победа и борба до край. Но не казва кога ще е този край. Мисля, че трябва и двата народа да окажат натиск върху лидерите си. Но за съжаление това става само при нас.
- Заложниците вероятно са последната надежда на Хамас да оцелее. Но Израел отчаяно иска да си ги върне. За Хамас ли е по-трудно да приеме условията за примирието или за Израел?
- В този момент пред Израел има два варианта за действие. Единият е да бъдат предприети сериозни стъпки за унищожаване на военния и административния капацитет на Хамас. За постигането на тази цел израелската армия трябваше да завладее цялата ивица Газа и след това да се изтегли. В това обаче тя се провали през последната половин година. Струва ми се, че в момента Израел вече няма нито възможностите, нито волята да постигне тази цел.
Затова вече половин година говоря, че единствената опция пред Израел е да приеме компромис. Да, компромисът ще бъде болезнен. Трябва да се примирим, че Хамас ще просъществува. Трябва да се изтеглим напълно от Газа. Включително от коридора по границата с Египет от Керем Шалом до морето. И, разбира се, да освободим хиляди терористи с кръв по себе си. Сега това е единственият начин да освободим заложниците. Възможно е от време на време да имаме успешни операции като тази в Нусейрат преди дни, при която освободихме четирима души. Не можем обаче да решим проблема по този начин, а това е най-болезненият проблем в Израел днес.
- Когато обяви, че напуска военния кабинет, Бени Ганц обвини Нетаняху, че пречи на Израел "да постигне истинска победа". Какво има предвид Ганц, според вас?
- Ганц даде четири интервюта вчера и в четирите каза нещо различно. Пред една от телевизиите той каза, че днес пред нас нямало възможност за пълна победа, че единствената възможност била да сключим сделка и едва след година-две да пристъпим решително към заличаване на Хамас. Други хора в неговата партия обаче, като например Айзенкот, твърдят публично, че такова нещо като "пълна победа" над Хамас няма и не може да има. Защото Хамас не е армия. Това е организация с много измерения. Дори да избиеш всичките 30 хиляди бойци от въоръженото крило, организацията ще оцелее като идея, като социална структура. Трябва да си призная, че и аз не мога да преценя какво е постижимо.
- Предвид задънената улица в Газа, вътрешнополитическото напрежение в Израел и нагнетяващото се напрежение на северната ви граница, неизбежна ли е пълномащабна офанзива срещу "Хизбулла"?
- Да, възможно е. Преди половин година бих казал, че такава офанзива е малко вероятна. Сега обаче виждаме как ескалацията (по израелско-ливанската граница) нараства с всеки изминал ден. И това е удивително. Защото, ако се замислим, нито Израел, нито "Хизбулла" имат желание и интерес да воюват. Но динамиката на настоящия конфликт може да ги доведе до същата ситуация, която предизвика втората война помежду им през 2006 година. Тогава "Хизбулла" не планираше широкомащабна война, но войната се случи.
С всяко убийство на висш функционер на "Хизбулла" се доближаваме до открит конфликт. Такъв конфликт може да доведе до две неща. Еднтото е открита намеса на Иран, може би по подобие на ракетната атака по Израел от преди два месеца.
Не бива да забравяме и вътрешната политика в Ливан. Вгледаме ли се какво се случва там, ще видим доста критици на "Хизбулла", които се заканват, че ще се стигне до нова гражданска война. Вчера един от водачите на маронитите, християнската общност в Ливан, заяви, че 20 хиляди бойци от християнските и сунитските милиции са готови да се бият срещу Хизбула, ако тази групировка разпали нова война (с Израел) заради палестинците. Днес всяка атака от страна на Хизбула и всеки контраудар от Израел може да доведе до такава ескалация.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Стотици хиляди тийнейджъри се страхуват да излязат навън заради насилието, което виждат в социалните медии, установи мащабно проучване сред деца в Англия и Уелс. Един на всеки четирима тийнейджъри, които виждат насилие от реалния живот, включително юмручни битки, намушквания и бандитски сблъсъци, получават клиповете онлайн автоматично чрез..
България ще продължи да подкрепя сътрудничеството между Европейския съюз и Виетнам, подчерта президентът Румен Радев след среща с виетнамския си колега в Ханой. Двамата обсъдиха възможностите за задълбочаване на икономическите отношения между България и Виетнам. През февруари догодина се навършват 75 години от установяването на дипломатическите..
България сама ще реши къде и как ще извършва контрола по границата с Румъния след влизането си в Шенген по суша, съобщиха за БНР дипломатически източници в Брюксел. Преди дни Унгария, Австрия, България и Румъния подписаха споразумение, което трябва да проправи пътя за пълноправното ни членство в Шенген. Една от клаузите му предвижда, че сухопътният..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е, че през август тази година започнахме да получаваме сигнали от местни хора в квартала – българи и румънци, които алармираха за получени писма от местните общински власти с уведомление, че те трябва..
Преди 30 години никой не говореше за насилие над жени, нито за трафик на хора, нито за сексуално насилие. Това отчете Надя Кожухарова от "Анимус" – фондацията, която е създадена преди точно 30 години, за да помага на жертвите на насилие. "Сега имаме Закон за защита от домашно насилие, има услуги в подкрепа на жертвите, включително..
Таксата смет за Дупница скача с 30%, за селата - с 50% от 1 януари догодина. Такова е предложението на администрацията, което вече мина на обществено обсъждане, а в сряда трябва да се гласува от общинските съветници. С един промил - на 3,5 пункта, се увеличава и данъкът сгради. Увеличението е заради нарастващите разходи по сметосъбирането и..
Вицепрезидентът Илияна Йотова заявява, че за жертвите на насилие е без значение кой ден е днес. "Те се нуждаят всеки ден от нашето внимание, помощ, подкрепа, най-важното - справедливост", посочва Йотова в публикация във "Фейсбук". "Недостатъчната обществена чувствителност и бездействието на институциите, политиканстването по темата са поредният шамар..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..