Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Големите европейски теми не достигат до хората"

Марко Бадя: Европа продължава да се движи на две скорости, независимо дали ни харесва

"Старият континент е на кръстопът"

| Интервю
Марко Бадя
Снимка: Личен архив

Журналистът Марко Бадя направи за БНР анализ на отминалите европейски избори и на начина, по който се възприемат резултатите от тях в Румъния. С него разговаря колегата от Румънската реакция на Радио България Владимир Митев. 

Бадя коментира също значението за Европейския съюз на изборите за президент в Съединените щати, както и проблемите пред общността.

Как оценявате отминалия вот в Румъния ?

След изборите Румъния е в много по-добро положение от другите европейски страни, защото при нас не се забелязва този възход на крайната десница, който има във Франция, Германия, Австрия, Италия, Испания. Що се отнася до представителите ни в новия Европейски парламент, то за съжаление в него отново ще влязат хора, които в предишния си мандат не допринесоха с нищо за страната ни, а и за Европа. Все пак има и добри румънски евродепутати. Трябва да отбележим и успеха на независимия кандидат Нику Щефануца, изпращането на депутати от партията SOS Румъния и на Демократичния съюз на унгарците, чиито представител Юлиу Винклер е най-възрастният румънски евродепутат от 33-членната делегация на страната в следващия мандат. Каква ще е работата им занапред предстои да разберем.

Как си обяснявате отсъствието на европейските въпроси от темите, по които дебатираха в кампаниите си кандидатите за евродепутати?

Трябва да сме прагматични в преценката си по този въпрос и да виждаме реалността, изпълнена с кризи. Европа живее в сложни времена. Освен войната в Украйна, все още ни се налага да се справяме и с кризата на разходите за живот, която се наблюдава и в Румъния, и  в България. Заедно с това на дневен ред са и проблемите с проектите по Плана за възстановяване и с отклоняването на европейски средства в определени държави. Като цяло Европа е на кръстопът и много хора са загрижени за това какво се случва с общността, част от която са и те. Добре е да се говори за проблемите на миграцията и изменението на климата, за бъдещето на ядрените централи и соларните паркове, но е хубаво да се помисли и за проблемите, които среща един фермер в Гюргево, който се вълнува от това как да продаде произведеното от него.

Тези въпроси обаче липсват в обществения дневен ред в Югоизточна Европа, защо ?

Големите европейски теми не достигат до хората по предназначение и причината за това е все по-слабия политически елит на европейско равнище. Европа продължава да се движи на две скорости, независимо дали ни харесва, или не. България и Румъния често, дори и при възможност да участват в европейските дискусии, не знаят какво да кажат, защото и в двете страни лидерите не представят български или румънски решения на европейските проблеми.

Как изглежда ЕС в глобален контекст ?

За Европа все още не се мисли глобално, а в коридорите на европейските канцеларии  продължава да се задава въпросът дали е субект или обект на международното право? Защо? Защото или сте ангажиран играч и водите много по-променена конфронтация с Китай и Съединените щати, или сте просто терен, на който Пекин и Вашингтон водят битките си. И новоизбраният Европейски парламент има за задача да е фактор в изграждането на отговора за ролята на Съюза на международната сцена. Но, мисля, че отговорът ще зависи и от изборите в Съединените щати, които ще са тест за демокрацията като правилен избор. Ако демокрацията в Америка приключи с идването на Доналд Тръмп в Белия дом и се увеличи откъсването от съюзите, в които САЩ участва с европейските си партньори, тогава Европа ще се окаже в изключително сложна ситуация.

Как да си обясним по-големият интерес на младите румънци към европейските теми, отколкото сред техните връстници в България?

Това е балон. Много по-малък е процентът на младите хора, участвали в тези избори, а това още веднъж показва, че те са политически неангажирани. Те могат да са силата, която издига победителите, но за да се случи това, усилие трябва да направят политиците. Все още няма група с конкретни послания към младите, които са сериозна категория гласоподаватели за всеки с намерение да прави истинска политика. Проблемът на някои млади хора е, че все още не са се сблъскали с реалността. Те все още разчитат на подкрепата на родителите си и не осъзнават ролята си в гражданското общество. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Б. Борисов: Арестът на кмета на Варна внесе "лъжичка катран" в най-успешната седмица за България

Според лидера на ГЕРБ Бойко Борисов арестът на кмета на Варна Благомир Коцев е събитието, което е внесло "катран" в най-успешната седмица за България. Цяла Европа застана зад България, а агенциите повишиха кредитния рейтинг на страната ни, а всички въпроси са свързани с кмета на Варна, коментира пред журналисти Борисов. Желязков не вижда..

публикувано на 13.07.25 в 13:14

Села в Дупнишко са без вода заради ремонти по язовир "Дяково"

Четири села в Дупнишко са без вода заради ремонти по язовир "Дяково". Става дума за Дяково, Палатово, Кременик и Червен брег, а водоподаването ще бъде възобновено до 23 ч. тази вечер, От  "Кюстендилска вода" се извиняват на абонатите за причинените неудобства, като апелират за толерантност в случай на възникване на аварии по водопреносната..

публикувано на 13.07.25 в 13:06

С водосвет откриха ремонтираното детското УНГ отделение в ИСУЛ

С водосвет, отслужен от Ловчанския митрополит Гавриил, беше открито ремонтираното Детско отделение "Уши, нос и гърло" на столичната болница "Царица Йоанна - ИСУЛ". То е вече на един етаж и с увеличен капацитет, а ремонтът беше направен с помощта на Българската православна църква и на много дарители. В благотворителната кампания, която..

публикувано на 13.07.25 в 13:00
Стою Стоев

Стою Стоев, ПП: Ще подкрепим всички вотове на недоверие, които не отдалечават България от Европа

"Процесът срещу Благомир Коцев е политически. Ако смятат да продължават по този начин, ще бъде един голям автогол за тях". Това заяви пред БНР Стою Стоев, зам.- председател на парламентарната група на ПП-ДБ. "Истинските корупционери натискат единствената истинска опозиция. Всеки в България знае кои са хората, които трябва да бъдат..

публикувано на 13.07.25 в 12:45

Четирима пострадали в ПТП в прохода "Петрохан"

Тежка катастрофа на прохода "Петрохан" прати четирима в болницата в Монтана. В пътния инцидент вчера са участвали мотоциклет и два автомобила. Катастрофата е станала вчера около 19 часа. Мотоциклет, управляван от 47-годишен жител от Монтана, пътувал от София към Монтана, при движение с несъобразена скорост, на десен продължителен завой,..

публикувано на 13.07.25 в 12:40
Министърът на здравеопазването д-р Силви Кирилов

Силви Кирилов: Прогнозната цена за изграждането на Националната детска болница е 382 млн. евро

Прогнозната стойност за изграждането на Националната детска болница е 382 млн. евро без ДДС. В тази сума се включват абсолютно всички дейности, а не само строителството, обяви на брифинг министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов. Той определи като "лъжа" твърдението, че се строи "златна болница за един милиард лева": "Прави се опит за..

публикувано на 13.07.25 в 12:19
Татяна Дончева

Татяна Дончева: Трябва да се постигне обединение на добрите сили

Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с минимално количество гласове.  Вотът вече не дава знак на никого и за нищо. И не е въпросът, дали ще го поискаме сега или през септември. Така адв. Татяна Дончева, лидер на Движение 21, коментира в..

публикувано на 13.07.25 в 12:11