Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Най-малко 17 задържани в Брюксел за измами със социални помощи, пренасочвани към България

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Най-малко 17 души са задържани вчера в Белгия заради измама със социални помощи, впоследствие инвестирани в недвижима собственост в България, съобщават белгийски медии, като се позовават на Инспекцията по труда в Брюксел. 

20 обиски са извършени в региона Брюксел, провинциите Антверпен и фламандски Брабант по време на операцията. Открити са около 15 000 евро кеш.

От инспекцията поясняват, че нанесените от престъпната група щети на белгийската социална система възлизат на 1.5 млн. евро. Схемата е осъществявана чрез узурпиране на чужда самоличност, на която е даван статут на независим служител, за да получава незаконно обезщетения, които се полагат при преминаването му към такъв статут. 

Част от средствата са били прехвърляни по банкови сметки и инвестирани в недвижими имоти в България. Властите в Белгия са поискали страната ни да конфискува имотите, след като самите те са блокирали 105 сметки в кралството, чрез които са били извършвани транзакциите.

Операцията е осъществена съвместно с федералната полиция в Брюксел в тясно сътрудничество с Националния институт за социално осигуряване на независимите служители. От българското посолство в Белгия нямат коментар на този етап. 


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Братята Андрю (вдясно) и Тристан Тейт.

Инфлуенсърът Андрю Тейт e напуснал Румъния

Инфлуенсърът Андрю Тейт и неговият брат Тристан са напуснали Румъния с частен самолет и пътуват към САЩ, предаде Би Би Си. Братята бяха арестувани в Румъния преди 3 години по обвинения в трафик на хора, включително непълнолетни, пране на пари и създаване на организирана престъпна група. Прокурори са потвърдили, че молбата на братята..

публикувано на 27.02.25 в 12:02
Зам.-председателят и говорител на ЦИК Росица Матева дава брифинг във връзка с предстоящите предсрочни парламентарни избори на 27 октомври.

Няма да има повторно преброяване на бюлетините от изборите

Централната избирателна комисия (ЦИК) вече разполага с определението на Конституционния съд (КС) за преизчисляване на резултатите от изборите от 27 октомври миналата година.  КС нареди повторно преброяване на национално ниво на гласовете за 51-вото Народно събрание Даниел Стефанов: КС направи възможно най-широкото броене В предадените..

публикувано на 27.02.25 в 11:48

НС осъди в декларация системните агресивни действия на "Възраждане"

Парламентът прие декларация за осъждане на системните агресивни действия на партия "Възраждане" като опит за подкопаване на демократичния правов ред в България и отклоняване от нейния европейски път.  Вносители на проекта на декларацията са депутати от ПП-ДБ.  НС обсъжда проектодекларация, осъждаща агресивните действия на "Възраждане"..

публикувано на 27.02.25 в 11:44

Петков: Карадимов се е справил "добре" с изборите, сега го награждават с КЗК

Според съпредседателя на "Продължаваме промяната" Кирил Петков решението на КС поражда въпроса за отговорността на Росен Карадимов, който беше определен за координатор на последните парламентарни избори като министър на иновациите и растежа и последвалата му номинация за председател на КЗК. Карадимов с широка подкрепа от бизнеса и синдикатите за..

публикувано на 27.02.25 в 11:39

Драгомир Цанев: Санирането ще го платим всички ние - с външен дълг

2,5 милиарда лева са разписаните в бюджета средства, които ще бъдат инвестирани в следващите няколко години по националната програма за саниране на жилищния фонд. Пред провал ли е вторият етап на програмата за енергийна ефективност на многофамилните сгради след като стана ясно, че има риск за загуба на средства по Плана за възстановяване и..

публикувано на 27.02.25 в 11:37
Надежда Йорданова

Надежда Йорданова, ПП-ДБ: Нямаме покана за нови преговори за подкрепа на кабинет

Съпредседателят на ПГ на ПП-ДБ Надежда Йорданова не даде категоричен отговор дали биха приели покана от ГЕРБ-СДС за нови преговори за подкрепа на кабинет, ако се стигне да промяна в съотношението на парламентарните сили: "Такава покана няма. На хипотези не мога да отговарям". Йорданова отправи критики към КС, защото смята, че неговото определение за..

публикувано на 27.02.25 в 11:20

Кирил Добрев: БСП не се страхува от избори, но те не са нужни на страната

БСП не се страхува от избори, но те не са нужни на страната. Това заяви зам.-председателят на ПГ на БСП-ОЛ Кирил Добрев.  "На България в момента не са ѝ необходими избори, а бюджет и едно стабилно управление. БСП няма повод да се страхува от избори. БСП има ново ръководство, обновление в партията, така че изборите не ни притесняват, но БСП няма да..

публикувано на 27.02.25 в 11:10