Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От Враца до Севиля: Постелекторален изотопски преглед

Автор:
Снимка: БГНЕС


Спецификите на политическите процеси у нас и цялостно в Европа не остават незабелязани от "Изотопия". Изборите за депутати в Европейския парламент няма да направят изключение. Затова решихме да ви поведем на една следизборна разходка, която да ни запознае с някои локални и континентални процеси.  

Какво ви очаква: От Испания до Кипър, където ще си говорим за фурора на тиктокъри и ютюбъри, които бяха избрани за евродпутати през автентичен творчески, рентгеноложки поглед от Враца, та до екземплярна електорална неактивност от Ямбол. 

Постелекторалната ни обиколка, включваща китка от коментари, анализи, прогнози и портрети на герои от изборите за Европейски пърламент не започва от къде да е, а от Враца. При това с точния разрез на ситуацията от един наш стар познайник - рентгенологът Димитър Цолов, фронтмен и лидер на северозападните герой "Докторс Гого бенд". Пред кореспондента ни Ива Антонова д-р Цолов изложи своята визия за резултатите от вота в своя уважаван от нас самобитен стил. Един грамотен по врачански човек. 
Димитър Цолов, рентгенолог

Почти 70% от съгражданите ни с избирателно право не го упражниха на 9 юни. В публичния диалог сме свикнали да осъждаме това им решение, а от Автономията поискахме да чуем този глас.  55 - годишен мъж от Ямбол не гласува повече от 30 години. Не парадира с позицията си, но смята, че е взел правилното решение. Как и защо така нареченият демократичен преход е успял да откаже този избирател да упражнява гражданското си право и какво би променило решението му. С Трифон Иванов разговаря кореспондентът ни Даниела Костова.


Ямбол

И от Ямбол продължаваме следизборната си изотопска обиколка до Острова на Афродита.
24-годишен кипърец предизвика фурор на европейските избори в страната си, като направи шеметен пробив в националния и европейския политически елит. Неговото име е Фидиас Панайоту - инфлуенсър, популярен ютюбър и ТикТокър, фен на Илон Мъск.
Панайоту бе избран за един от шестимата евродепутатите на Кипър в Европейския парламент. Той е първият кипърец, независим кандидат, когото страната изпраща в Брюксел. При това получи шокиращите за аматьор 19,4% от всички подадени гласове при обща избирателна активност от над 50% и се нареди трети в крайната класация. 
Фидиас Панайоту
"Дошъл от нищото", както мнозина в страната му го определят и който, по собствените му признания, никога през живота си не е гласувал, не разбира нищо от политика, няма никакъв политически опит, без образование, с кариера само в социалните мрежи. 
Още за това кой е Фидиас Панайоту, който убеди над 71 000 гласоподователи да предпочетат него -  разказва кореспондентът ни в Кипър Бранислава Бобанац.

Алвисе Перес

Финалът на следизборната ни обиколка в "Изотопия" е за Испания. И там един онлайн герой размести картите на големите политически играчи. 34-годишният Алвисе Перес с неговата партия, носеща името "Партито свърши" (Se Acabo La Fiesta) - това е нова антисистемна формация с грабващо лого, а именно - рисунка на катерица с маска от филма "V for Vendetta".
Алвисе Перес, подобно на кипърския му колега, отправя всичките си послания чрез социалните мрежи, където има над 1 милион последователи. Той се обявява например за депортиране на имигранти.
Още при първата си поява на политическия терен Алвисе Перес получи 800 000 гласа и ще има трима свои представители от общо 61 евродепутати, които праща Испания. Формацията му ще има трима депутати в Европейския парламент, което е огромен резултат. 
Още за това какво постигна на евровота Алвисе Перес и какъв е генезисът на политическата му онлайн кариера - чуйте в интервюто с бившия кореспондент на БНР в Испания - Маргарита Ралчева.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30