Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гутериш, ООН: Русия трябва да спазва санкциите срещу Северна Корея

Антонио Гутериш, генерален секретар на ООН
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Русия трябва да спазва санкциите на ООН срещу Северна Корея, каза в петък генералният секретар на ООН Антонио Гутериш, след като по-рано тази седмица Москва и Пхенян задълбочиха връзките си и се съгласиха да предоставят незабавна военна помощ, ако някоя от двете държави се изправи пред въоръжена агресия, предаде Ройтерс.

Пактът, подписан от руския президент Владимир Путин и севернокорейския лидер Ким Чен-ун в сряда, следва обвиненията на САЩ, че Пхенян е предоставил оръжия на Русия за използването им срещу Украйна. Както Москва, така и Пхенян отрекоха обвиненията.

Съветът за сигурност на ООН ще се събере на 28 юни за Северна Корея по искане на САЩ, Франция, Великобритания, Южна Корея и Япония, които искат да обсъдят трансфера на оръжия от Пхенян в нарушение на резолюциите на Съвета.

Официално известна като Корейската народнодемократична република (КНДР), Северна Корея е под санкции на ООН от 2006 г. насам заради своите ядрени програми и програми за балистични ракети и тези мерки бяха засилени през годините - при това с подкрепата на Русия, напомня агенцията.

"Има санкции, одобрени от Съвета за сигурност по отношение на КНДР. Всички отношения, които която и да е страна има с КНДР, включително Руската федерация, трябва изцяло да спазват тези санкции", заяви в петък пред репортери генералният секретар на ООН Гутериш пред репортери.

От Мисията на Русия в ООН отказа да коментира изказванията на Гутериш, посочва Ройтерс.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп

Тръмп ще домакиинства среща между Армения и Азербайджан

Американският президент Доналд Тръмп ще бъде домакин на среща на лидерите на Армения и Азербайджан в Белия дом в петък в опит да договори споразумение за слагане край на десетилетния конфликт между страните за Нагорни Карабах, съобщава "Вашингтон Поуст", цитиран от Ройтерс. Изданието се позовава на двама неназовани представители на..

публикувано на 06.08.25 в 03:59
Край село Доситеево  - 5 август 2025 г.

Има опасност пожар да навлезе в харманлийското село Доситеево (обновена)

Пожар може да навлезе в село Доситеево в община Харманли. Предупреждение за това разпрати тази вечер по Bg-Alert областният управител на Хасково. Разпоредена бе подготовка за евакуация. Засегнатите площи са около 6000 декара, седем противопожарни автомобила бяха разположени в подстъпите на Доситеево, за да пресекат приближаващия огън. Преди..

обновено на 05.08.25 в 21:11
Батискафът

Бреговата охрана на САЩ: Компанията "Оушън Гейт" носи вината за имплозията на батискафа "Титан"

Американската брегова охрана приписа цялата вина за имплозията на батискафа "Титан" преди 2 години на компанията "Оушън Гейт" и загиналия ѝ собственик Стоктън Ръш. Той и още четирима души загинаха при инцидента с плавателния съд, изследващ останките от потъналия кораб "Титаник".  Издирват безследно изчезнал батискаф в Атлантическия океан Нови..

публикувано на 05.08.25 в 20:45

НАСА ще опита да изгради ядрен реактор на Луната до 2030 г.

НАСА ще опита да изгради ядрен реактор на Луната до 2030 година. Такива обновени планове на новото ръководство на космическата агенция цитират американски медии, а основна причина е конкуренцията с Русия и Китай за изграждане на постоянна база на естествения спътник на Земята.  "Напредъкът в тази изключително важна технология за поддържка на..

публикувано на 05.08.25 в 20:32

Блумбърг: Русия обмисля въздушно примирие с Украйна, но без спиране на войната

Кремъл обмисля варианти за отстъпка спрямо президента на САЩ Доналд Тръмп, която би могла да включва ограничено въздушно примирие с Украйна , за да се опита да предотврати заплахата от вторични санкции, въпреки че Русия остава решена да продължи войната си, съобщава Блумбърг. Длъжностни лица признават, че посещението на американския пратеник..

публикувано на 05.08.25 в 20:29
Снимка: Сдружение на олимпийските отбори по природни науки

Медалистите от Международната олимпиада по информатика се завърнаха у нас

С полет от Милано на летище "Васил Левски" в София този следобед се прибраха българските ученици, които спечелиха два златни и два сребърни медала на 37-ото издание на Международната олимпиада по информатика в Боливия, която е най-престижното световно състезание в тази област. То се проведе между 27 юли и 3 август, а участие взеха 330 състезатели от..

публикувано на 05.08.25 в 19:43

Митата на Тръмп не пощадяват и най-големите му привърженици в ЕС

Митата на американският президент Доналд Тръмп на пощадяват и най-големите му привърженици в Европейския съюз, пише в коментар агенция Франс прес. Унгарският премиер Виктор Орбан обеща, че завръщането на неговия скъп приятел Доналд Тръмп на поста президент на Съединените щати ще постави началото на нова "златна епоха". Но профсъюзният лидер..

публикувано на 05.08.25 в 19:25