Още на първи тур, с най-много гласове и над необходимият минимум от 9 гласа, е избран Врачанският митрополит Григорий.
Врачанският митрополит Григорий (Красимир Маринов Цветков) е роден на през 1970 г. в Ботевград. През 96-та г. е подстриган за монах в Хаджидимовския манастир "Св. Георги" от Неврокопският митрополит Натанаил. Завършва богословие в Атина три години по-късно. Бил е протосингел на Софийска митрополия, втори викарен епископ на Софийския митрополит и викарий на митрополията. През 2011г. става игумен на Троянския манастир. А преди 7 години с пълно единодушие е избран за Врачански митрополит.
При поемането на Врачанска митрополия митрополит Григорий очертава две основни насоки, върху които ще работи – благоустрояването на храмовете и духовното израстване на децата и младите хора.
И в действителност много храмове в митрополията се обновяват. Такъв е и един от най-емблематичните за Врачанска епархия храм „Свети Климент Охридски“, разположен по дефилето на река Искър край гара Черепиш. От 50-те години на миналия век до началото на промените там е била заточена Софийската духовна семинария.
По казуса с прогоненото от Белене сирийско семейство, което бе приютено временно от католически свещеник, митрополит Григорий заявява, че трябва да оказваме помощ на бежанци и нуждаещи се, но след като това бъде добре обмислено и адекватно.
Следващият кандидат за патриарх, посочен от Светия Синод е видинският митрополит Даниил. Той е избран на 32-ят тур с минимумът от 9 гласа.
Видинският митрополит Даниил (Атанас Николов) е роден през 72-ра г. в Смолян. Също като Варачанският митрополит Григорий е подстриган за монах от Неврокопският митрополит Натанаил, но три години по-късно – през 99-та година. През 2002 г. бъдещият митрополит Даниил завършва Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски". През 2008 г. е хиротонисан за епископ в патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски" и е назначен за викарий на Неврокопския митрополит. От 2010 г. е викарий на митрополита на САЩ, Канада и Австралия Йосиф. От 2018 е избран за Видински митрополит.
По време на служението си митрополит Даниил обновява много църкви в епархията. Един от храмовете, които възстановява е митрополитския храм „Св. Николай“.
Повече от две години Видинска митрополия осигурява топъл обяд за бедни по няколко пъти седмично. Към епархията е открито православното неделно училище, а от тази есен отваря врати ново начално училище в града.
Осем месеца след началото на войната в Украйна, митрополит Даниил се обърна към духовниците в своята епархия да отправят молитви за мир по време на службите. Според него никой от участниците в конфликта не може да бъде оневинен и оправдан за случващото се за сметка на другия. В писменото си обръщение митрополит Даниил подчертава, че се наблюдават „тенденции за посяване на омраза, отрицание ненавист, включително в нашето общество към едната от воюващите страни, нарочвана за единствен и непровокиран агресор.“
Последният кандидат за патриарх на Българската православна църква, избран след 42 гласувания е Ловчанският митрополит Гавриил. През 2013 по време на каноничният избор за патриарх след кончината на патриарх Максим, митрополит Гавриил беше трети в списъка с кандидати – след Старозагорският митрополит Галактион и Русенският митрополит Неофит.
Светското име на митрополит Гавриил е Цветан Методиев Динев. Той е роден е през 50-та г. в гр. София. От 1953 г. до 1966 г. семейството му живее в Чехословакия, където той завършва и основното си образование. През 79-та година е подстриган в монашество от епископ Партений – викарий на Софийския митрополит. През 1984 г. завършва Духовната академия "Св. Климент Охридски" в София. Защитава дисертация в Московксата духовна академия и става доктор на Богословието. През 1986 г. архимандрит Гавриил е назначен за предстоятел на Българското църковно подворие при Московската патриаршия, какъвто остава до 1991 г. До края на 98-ма година Гавриил е протосингел на Софийска митрополия. През време на служението си в София като архимандрит и епископ той се изявява като ревностен защитник на каузата на каноничната Българска православна църква - против разколническите действия на т. нар. "алтернативен синод". През 98-а г. е въздигнат в епископски сан с титлата "Макариополски" и е назначен за викарий на Софийския митрополит. През 2001 година е избран за Ловчански митрополит.
След избирането си за Ловчански митрополит Гавриил започва подготовката по изграждането на най-големият нов храм в България след промените „Св. Св. Кирил и Методий“. Строителството започва през 2003 години и завършва 14 години по-късно. По време на своето над 20 годишно служение като митрополит на Ловчанска епархия, митрополит Гавриил ремонтира десетки църкви и манастира, създава първото в България училище „Свети Седмочисленици“ към митрополията, което от тази есен става основно.
През 2018 година митрополит Гавриил заявява, че ако се приеме Истанбулската конвенция, ще има много по-голямо насилие за жените.
Следващата неделя Патриаршеският избирателен църковен събор, в който над 100 делегати от цялата страна ще репи кой от тримата митрополити – Врачанският Григорий, Видинският Даниил или Ловчанският Гавриил ще бъде новият български патриарх.
Репортаж на Виктория Петрова чуйте в звуковия файл.
Под диригентството на маестро Йордан Камджалов на 8 юли Плевенската филхармония започна Национално турне. Предвидени са 15 концерта "Музикална магия 2" в цялата страна. През 2011 година Камджалов беше избран за Музикант на годината. През 2019 година спечели в категория "Музикален проект на годината" на предаването "Алегро Виваче" на Българското..
" Не знам колко струват колите. Те не са наши . Дадени са от човек, който също е ощетен от това управление и каза, че понеже продава бизнеса си, продава всичко, ще си продаде и колите, иска да ги даде един-два месеца да се карат облепени, но това, което се случва, е, че веднъж ги спряха неоснователно от движение". Това коментира пред БНР Ивелин..
Сериозна промяна предстои в следващите месеци в регулацията на дроновете у нас . По-строги мерки за операторите на дронове предвиждат промени в Наредбата за безпилотни летателни системи и нови изисквания към центровете за обучение на пилоти на този тип летателни средства . Идва ли време, в което регулацията на дронове, ще прилича на тази,..
" Като цяло хотелиерите са поляризирани в оценката си за туризма у нас" . Това заяви пред БНР Георги Дучев - изпълнителен директор на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели: "Една трета от тях смятат, че той се е подобрил спрямо миналата година. Пак една трета смятат, че няма промяна и има една трета, която декларира..
Как чрез изкуство да вдъхновява младите хора към тяхното по-добро развитие - тази цел си е поставил Виолин Неделчев. Той е талантлив художник и отдаден учител по "Изобразително изкуство". В момента преподава в 143-то Основно училище "Георги Бенковски", но пътят му е свързан и с много други учебни заведения. Виолин три пъти получава..
14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..
Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
След множеството дискусии и скандали около професионалната реализация на младите лекари става ясно, че и в тази област има много за ремонт - както..