Според службата на ООН повече от две трети от тези хора са вътрешно разселени, като само в Судан има над 9 милиона вътрешно разселени, а 2 милиона души са избягали в съседни държави. В Газа израелската сухопътна офанзива срещу Хамас и бомбардировките са принудили 1.7 милиона души или около 80% от населението на анклава да се мести във вътрешността на територията и то по няколко пъти. Най-голямото разселване в света досега е предизвикано от гражданската война в Сирия, която започна през 2011 година. Все още близо 14 милиона сирийци са далеч от родината си. Прези миналата година милиони са прокудени от домовете си в Демократична република Конго и Миянма заради сражения и активни бойни действия.
За съжаление броят на бежанците продължава неизменно да расте, отбеляза Гранди:.
"120 милиона е много голяма цифра. Важно е също да отбележим, че за съжаление за дванайсета поредна година броят се увеличава. Конфликтите остават една от най-големите причини за разселването."
Нови и стари кризи повишават броят на бежанците в световен мащаб, отчита агенцията и добавя, че не е вярно, че всички търсещи убежище се насочват към богати държави. Мнозинството от хората или около две трети от тези, които са избягали в чужбина, остават в съседни страни, често при трудни условия, но с надеждата, че ще може скоро да се завърнат в родината си. През изминалата година Съединените щати са били най-популярната дестинация за търсещите дългосрочна закрила и страната е получила най-голям брой молби за убежище, следвана от Германия.
"Конфликтите се водят почти навсякъде и от почти всички страни с пълно незачитане на законите на войната, на международните хуманитарни норми. А много често конкретната цел е да се тероризират хората, да се насади страх у тях, което разбира се води до още повече бежанци отколкото в миналото," изтъкна Гранди.
Върховният комисар за бежанците призова правителствата да се опитат да решат проблема в основата му. Вместо да политизират бежанския въпрос и да търсят временни решения като затварянето на граници, управляващите трябва да работят заедно за намиране на трайни решения:
"Ако не настъпи промяна в световната геополитика, прогнозирам със съжаление, че цифрата ще продължи да расте. Може би не сериозно, но само ако имаме късмет да не избухват нови конфликти. Но фактът, че старите конфликти не се решават, също предизвиква увеличен брой бежанци. Надявам се политиците да проумеят, че хората имат нужда от светлина в края на тунела. Към момента обаче съм предпазлив в надеждите си."
В рязък контраст с призивите на ООН за решаване на въоръжените конфликти е докладът на изследователи от Програмата за оръжия за масово унищожение в Стокхолмския международен институт за изследване на мира (СИПРИ), които са установили, че ядрените сили модернизират арсеналите си с нарастването на геополитическото напрежение в световен мащаб. Деветте държави с ядрени оръжия, Русия, САЩ, Франция, Индия, Китай, Израел, Великобритания, Пакистан и Северна Корея, са похарчили колосални суми, отбеляза Алиша Сандърс Закри от института:
"Установихме, че през 2023-а всичките девет страни, които разполагат с ядрени оръжия, са похарчили 91 милиарда и 400 милиона долара за тях. Това са около три хиляди долара на секунда."
Близо 9 585 са ядрените бойни глави, годни за потенцилна употреба, а 2 100 от тях се поддържат в състояние на "висока оперативна готовност" за балистични ракети. Почти всички от тях са в арсеналите на Русия и САЩ, които заедно притежават 90 % от ядрените оръжия в света. За първи път обаче СИПРИ предупреждава, че Китай разполага с "няколко бойни глави в състояние на повишена оперативна готовност", т.е. готови да бъдат използвани незабавно. "В момента живеем в един от най-опасните периоди в човешката история", предупреди Сузи Снайдър, съавтор на доклада:
"Възоснова на изчисленията ни може да заключим, че определено се връщаме към съревнованието за ядрено въоръжаване. Крайно притеснително е, че се харчат такива пари от всички държави. Проблемът с ядрените оръжия е, че ефектът им не спира до границите на съответната страна, не може да използвате ядрено оръжие с надеждата, че то ще порази само хората на бойното поле."
Колосалните суми дадени за ядрено въоражаване показват, че се връщаме към лъжливата логика, че този тип оръжия са ценни, а всъщност единственото, което е попречило да бъдат използвани към момента е късмет. Късметът не е добра стратегия за сигурност, заключава Снайдър.
Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..
Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана, и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..
По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...
" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей: " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот. Карл Юнг допълва: "Астрологията..
Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей . " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..
Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...
В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в..
Управлението на Тръмп ще бъде олигархично и тук ще бъде такова - леко олигархично, защото ние нямаме толкова богати хора. Това каза пред БНР..
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..