Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фермери се отказват от субсидии след скандала с пасищата, застрашен е биосертификатът им

Снимка: FB на Дивата Ферма

Най-голямата биоговедовъдна ферма в Европа - “Дивата ферма” е изправена пред най-голямото си предизвикателство - да оцелее. Това каза собственикът на стопанството Николай Василиев в социалните мрежи. Причината - тази година Националните паркове въведоха нови правила за отдаване под наем на високопланинските пасища за едър рогат добитък, с които силно ограничиха допустимите терени. 

Благовеста Василиева и Николай Василиев коментираха пред БНР, че те са част от животновъдската гилдия, а не изключение от правилото. Фермата им има 2000 животни, но за паша високо в планината разрешителни тази година имат само 293.

"Останалите какво да ги правим? Това е нашата дилема! Нямаме достатъчно пасища в Източни Родопи, които и в момента вече са изгорели. Почти месец е близо 40 градуса температура и няма какво да пасат тези животни от началото на юни, а да не говорим до края на ноември”, каза Василиева пред БНР.

Николай Василиев е убеден, че забраната за употреба на пасищата не разрешава проблеми, тъй като капацитетът е значително по-голям.

“Всеки, когато създава ферма, си намира пасища. Преди 15 години намерихме тези, тогава бяха свободни, пасища в Рила. И нямаше никакъв проблем да караме животните от Източни Родопи към Рила. Това е естествена миграция. В Източни Родопи имаме пасища, но стигат да изхраним животните до края на юни. След това, дори и да остане трева, тя е суха и хранителността ѝ е колкото на картон.

Не виждам защо не може?! Тревата, която е в националните паркове, която я пасем, си е същата, дори повече става, когато животните са там, а пасищата са много по-поддържани и много богати на трева. Не разбирам защо има такъв конфликт. Когато преди 30 години е правен Планът за управление на парка, натовареността на пасищата е много по-голяма. Всеки може да прочете в Плана за управление на Рила. Там пише 4 декара на крава и 1 декар на овца. Като изчислим пасищата, които са в Националния парк, по 4 декара, стават 35 000 крави”.

Животновъдите не оспориха данните, изнасяни от природозащитници, че от 661 крави, пасящи в парк Рила през 2007 година, броят им е стигнал до 8338 през 2022 година, но са категорични, че преди 50 -100 години в планината са пасли “стотици хиляди говеда и още повече овце”.

Фермерите коментираха и други аргументи на природозащитниците - че кравите отъпкват и преизпасват тревни местообитания и редки растения, замърсяват извори и планински езера, навлизат в резервати, пречат на дивите кози да заемат оптималните си местообитания, създават конфликт с едрите хищници. 

"Кравата не може да преизпасе определена територия. Защото националните паркове не са остров. Ако бяха остров можеше да започне да има някакъв проблем. Тъй като не е остров, тези животни веднага ще напуснат тази територия, когато няма паша. На никой не е ясен терминът “преизпасване”. Аз съм зооинженер и на мен не ми е ясен", коментира Василиев и уточни, че той и съпругата му качват животните си в Рила от 7 години преди да има евросубсидии по мярка “пасторализъм” и дори са отказвали пасища, за които е предвидена такава мярка, за да отидат на по-добри терени. 

Относно твърденията, че животновъди залагат отрови за мечки и вълци, за да запазят животните си, той коментира, че: “тези конфликти почти не стават в националните паркове, а в територията около селата и оборите на тези животновъди:  

“В Националните паркове никога не сме чували такова нещо. Но хищникът се мести там, където са кравите. Ако оставим кравите да не са в националните паркове, този вълк няма да стои в националните паркове. Той ще дойде, където са кравите”. 

Василиев предложи да дари средствата, които получава по мярка “пасторализъм”, за да се използват средствата в България, а не да се връщат в Европа: 

“Когато не я усвоим, ние ще я върнем в Европа. Затова предлагаме да дарим нашата лична субсидия на обществото, за обществени инициативи и да покажем, че не качваме животните си в националните паркове заради мярката. Около 300 000 лева е за тези животни, които имаме”.

"Подпомагането по европейските програми много помогна на нашата ферма да се развие. Създадохме точно затова и този цех за преработка на месото. Ако се движехме само и единствено от субсидиите, нямаше да правим преработвателен цех и да искаме да храним децата на България с чиста, биологична храна. Това ни коства изключително много и е трудоемко, но искаме животните да бъдат отглеждани по екологичен начин, да бъдат пасищно отглеждани. Затова ги транспортираме на 250 км., а не ги храним с концентрирани фуражи. Най-страшното е, че “Дивата ферма” ще загуби биологичния си сертификат, ако не се качим на Рила”, допълни Василиева.

"Искаме да ни бъдат отпуснати пасища от резерв, който има в Национален парк “Рила”. Той е може би около 30% от пасищата, които в момента не са раздадени, защото са оставени стръмни, захрастени или за местообитания на дивите кози. Това нещо - за местообитанията на дивите кози - миналата година ние го съдихме, че не може да оставят пасища за тази цел, защото не се знаят къде са точните местообитания на дивите кози. Съдът постанови, че такива пасища не трябва да се оставят”, предложи решение Василиев.

Фермерите са категорични, че МЗХ е трябвало да оспори екологичната оценка за района и сега единственият начин да се реши проблемът на тях и колегите им - близо 8000 животни, които остават без паша - е да се ползват терени от резерва.

“Това не е спечелена война! Тази година, ако се разреши, ще бъде само една битка, която е спечелена от животновъдите. Трябва да се седне на масата заедно с учени, с еколози, с ботаници, съвместно с селскостопанска академия, с Аграрния университет...”, каза Василиева.


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Архитект Богдана Панайотова

Арх. Богдана Панайотова е преминала успешно последния етап на конкурса за главен архитект на София

Архитект Богдана Панайотова е преминала успешно последния етап на конкурса за главен архитект на София, съобщава пресцентърът на Столичната община. Протоколът с окончателните резултати на кандидатите и оценките на членовете на комисията от всички етапи на конкурса са публикувани на сайта на общината.  Панайотова е получила над 4,3 точки..

публикувано на 03.04.25 в 22:09

Изслушаха кандидатите за зам.-председатели на Сметната палата в бюджетната комисия на НС

Кандидатите за заместник-председатели на Сметната палата биха поели поста на служебен министър-председател. Това потвърдиха в отговор на депутатски въпрос Силвия Къдрева и Маргарита Николова - и двете предложени от председателя на одитната институция, и служебен премиер в два мандата Димитър Главчев. След промените в Конституцията..

публикувано на 03.04.25 в 21:59

Земеделският бранш отменя протестната си готовност заради провала на поливния сезон

Земеделският бранш отменя обявената в началото на седмицата протестна готовност заради провала на поливния сезон, съобщават от Българската аграрна камара. Решението е взето след проведена днес среща в Министерски съвет между представители на Аграрната камара и министър-председателя Росен Желязков, министъра на земеделието и храните Георги Тахов,..

публикувано на 03.04.25 в 21:31

Ще ремонтират пътя Рилски манастир-Кирилова поляна

Община-Рила залага средства по бюджета, който се готви за внасяне на Общинския съвет, за ремонт на пътя Рилски манастир-Кирилова поляна, 7 км, казаха от администрацията. Ще се предвидят средства и за изготвяне на проект за цялостно преасфалтиране на трасето, което води до интересни и забележителни места по маршрута. Често състоянието на пътя..

публикувано на 03.04.25 в 20:46
Президентът на Франция Еманюел Макрон

Макрон призова Европа да преустанови инвестициите си в САЩ

Президентът на Франция Еманюел Макрон призова европейските компании да преустановят инвестициите си в САЩ докато ситуацията с "бруталните и неоснователни" мита, обявени от американския му колега Доналд Тръмп, не се изясни.  "Какво би било посланието, ако големи европейски играчи инвестират милиарди евро в американската икономика в момента, в който те ни..

публикувано на 03.04.25 в 20:20
Премиерът на Канада Марк Карни

Канадският премиер определи митата на Тръмп като "трагедия за глобалната търговия"

Канадският премиер Марк Карни обяви ограничени контрамерки на новите американски мита за страната му, наричайки протекционистичните мерки, които обяви снощи президентът на Съединените щати Доналд Тръмп "трагедия за глобалната търговия": "Правителството на Канада отвръща със същия подход като американския - техните 25 процента с наши 25..

публикувано на 03.04.25 в 20:20

Атанас Зафиров се срещна с посланика на Германия Ирене Планк

България заявява готовност да улесни достъпа на германски компании до високотехнологични индустриални зони у нас. Това е обявил вицепремиерът Атанас Зафиров пред извънредния и пълномощен посланик на Федерална република Германия у нас Ирене Мария Планк. На срещата е констатирано, че България и Германия задълбочават стратегическото си..

публикувано на 03.04.25 в 19:54