В рубриката за българското музикално минало "Помните ли..." в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 90-годишнината от рождението на изтъкнатата камерна певица и вокална педагожка проф. Реса Колева, подготвила и възпитала плеяда наши певци, сред които Веселина Кацарова и Светла Василева, познати с голямата си международна кариера на оперните сцени по света.
Реса Колева е родена на 12 юни 1934 г. в Инсбрук, Австрия, където баща ѝ работи. Детството си прекарва в село Драганово, близо до Горна Оряховица. В къщата има много музика - баща ѝ свири на флейта, майка ѝ пее народни песни, а тя се изявява в училищната самодейност. Завършва Строителния техникум във Велико Търново със специалност архитектура, а бракът ѝ с журналист я води в София.
В периода 1957/1962 г. следва в Музикалната академия, в класа на Цветана Дякова, през 1967 г. защитава аспирантура по вокална педагогика, специализира в Москва при Оксана Свешникова и в Букурещ при Арта Флореску и Емилия Петреску. От 1967 г. Реса Колева е преподавател в Музикалната академия, през 1974 г. става доцент, а през 1987 - професор. Едновремено с това - между 1976/1978 г. - е старши специалист по музикално образование към Комитета за култура. Участва в Световния конгрес на вокалните педагози и учители в Страсбург, където изнася открит урок с Веселина Кацарова.
От 1987 до 1993 г. проф. Колева е декан на Вокалния факултет, а от 2000 г. две години е гост-професор в Япония. Изнася курсове в Пхенян, Токио, Киото, Хамамацу, у нас организира международна лятна академия „Русалка“. Участвала е в журитата на межуднародни певчески конкуси у нас и в Лайпциг, Тбилиси, Токио.
Реса Колева е автор на редица научни публикации, рецензии, съставител е на песенни сборници. За своите заслуги като вокален педагог е удостоена с титлата Доктор хонорис кауза на НМА "Проф. Панчо Владигеров" и наградата "Златен век" на Министерството на културата.
Освен с дейността като вокален педагог, Реса Колева е известна като великолепна камерна певица, изпълнителка на много неизвестни вокални творби у нас, както и на песни от български автори. Особено място заема в репертоара ѝ вокалното творчество на Йохан Себастиан Бах, арии от кантатите му тя изпълнява за първи път в България, съпровождана от орган, обой и флейта. Гостувала е в Австрия, Нидерландия, Германия, Югославия, Куба, Япония, Русия, Естония, Литва, Чехия, Полша и др., участвала е в Хенделовите тържества в трад Хале. Огромна е и звукозаписната ѝ дейност - има регистрирани 689 песни на композитори от 17. век до наши дни.
Реса Колева почина на 29 декември 2020 г.
В Златния фонд е запазено нейно изказване, а в богатата фонотека на БНР има много нейни записи. Чуйте в звуковия файл.
„Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването „Любими празнични истории“. Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред. С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото виждане, но..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на Христо Смирненски" в седми том от " Известия н На Националния литературен музей". Гледната точка на госпожа Тошева, а и на други имена в литературата,цитирани от нея, е, че лириката на Смирненски се..
Творчеството е проявата на висшето в човека, начинът му да предаде своето виждане за света, да го направи по-красив и да го сподели с другите. Затова и Маслоу в пирамидата на човешките потребности поставя творчеството като най-високото стъпало в нуждите на личността. Творчеството е различен начин да се свържеш с другите, да им покажеш част..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..