Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зинаида Златанова: ЕС е най-големият в света гарант за стабилност, траен мир и благоденствие

Зинаида Златанова
Снимка: БГНЕС

Междуправителствените конференции за Молдова и Украйна са отделни, защото всяка държава има свой собствен път и се оценява по собствените си стъпки. Това каза за БНР Зинаида Златанова - бивш ръководител на представителството на ЕК в България по повод преговорите за разширяване на ЕС.

"Процесът на присъединяване всъщност е една история на реформи, които всяка държава трябва да извърши така, че да бъде готова за членство. В момента има 9 страни-кандидатки, включително от Западните Балкани. Това говори, че няма по-голям гарант за стабилност, траен мир и благоденствие в света от ЕС, независимо от всички недобронамерени наративи и от всички коментари в обратна посока, на които сме свидетели".  

Златанова коментира пред "Хоризонт" и твърденията, че преговарящите от страна на ЕС няма да са толкова прецизни в изискванията към Украйна заради войната там и ще се търсят съкратени срокове за присъединяването ѝ: 

"Това по-скоро няма как да бъде случаят. От 2022 г. насам имаме много близък мониторинг и непрекъснато наблюдение на реформите, които се случват в Украйна. Ако прочетете тези доклади, ще видите, че към днешна дата Украйна напредва с реформи, включително в областта на върховенството на правото, в антикорупцията”. 

България е преговаряла около 8 години и процесът "със сигурност не е бърз", още повече за голяма държава като Украйна, коментира Златанова в предаването "Преди всички":

“Всяко разширяване изисква определено напасване на ЕС и е провокирало реформи и промени. Да, Европа също трябва да се реформира, за да може да поеме това ново разширяване и ЕК мисли по този въпрос. Вече е очертала ключови сфери, в които трябва да се предприемат реформи. Очаква се Европейският съвет на 27 -28 юни да възложи на следващата ЕК до средата на 2025 година да бъде готова със задълбочен преглед на всички политики, които трябва да се променят във връзка с разширяването”. 

Златанова допусна, че е вероятно инструментите на европредседателството да бъдат ползвани от Унгария в опит за размразяване на евросредствата, предназначени за Будапеща, но подчерта, че не очаква промяна в европейския дневен ред:

"Когато една държава е председател, тя е по-склонна към кооперативност и осъзнава отговорността си във вземането на решения и в изработването на компромиси".

"Много сериозни процеси предстоят. Дано България съумее да участва пълноценно в тях, защото те са много важни за бъдещето ни", заключи Златанова. 


По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Разкриха "фабрика за бебета" на остров Крит

Полицията в Гърция разкри "фабрика за бебета" в клиника на остров Крит. Използвани са и жени от България. Бездетни семейства са плащали огромни суми за бебе. Печалбите на клиниката са над 8 милиона евро. Извършвали се е незаконни осиновявания, фиктивни инвитро процедури и донорство на яйцеклетки. Използвани са се бедни жени от Румъния,..

публикувано на 25.11.25 в 11:12

ОДМВР – Перник стартира тренировъчни занятия в училищна среда

ОДМВР – Перник стартира провеждането на поредица от учебно-тренировъчни занятия в училищна среда за повишаване готовността за действие при извънредни ситуации в учебните заведения. Занятията са част от ежегодната подготовка на служителите на МВР и училищния персонал, и са насочени към усъвършенстване на координацията между институциите, както..

публикувано на 25.11.25 в 11:00

"МЯРА": 54% от българите подкрепят ръста на минималната работна заплата

54 процента от българите подкрепят ръста на минималната работна заплата, сочи проучване за динамиката на доходите направено по поръчка на КНСБ от агенция "МЯРА", сред 804 пълнолетни граждани в периода 30 октомври - 7 ноември. Най-силна подкрепа за ръст на минималното възнаграждение дават 59 на сто от заетите от частния сектор, 54 на сто от..

публикувано на 25.11.25 в 10:58

Четирима младежи пострадаха при катастрофа край язовир "Огоста"

Малолетно момиче и три момчета на по 18 години са настанени в болницата в Монтана след катастрофа. Пътният инцидент е станал малко преди 22 часа снощи в района на стената на язовир "Огоста", като колата се е преобърнала по таван. При спускане на язовирната стена, посока Монтана, лек автомобил, управляван от 18 годишен водач, при движение с..

публикувано на 25.11.25 в 10:52

Децата с аутизъм имат нужда от социален живот и работа със специалисти: Как може да получат най-качествена услуга?

"Обществото ни е далече от това да приобщи децата с аутизъм. Те нямат подкрепа отникъде". Това заяви пред БНР Нонка Манчева, майка на дете с тази диагноза. Тя е инициатор за създаването на центъра за поведенческа и комплексна терапия в Стрелча. В България има около 140 хиляди души с аутизъм. За тях са предвидени 140 дневни центъра в цялата..

публикувано на 25.11.25 в 10:50
д-р Симона Велева

Симона Велева: Вярвам, че ще имаме нов директор на БНТ, избран след честен конкурс

Дали скоро ще има нов генерален директор на БНТ е един от най-важните въпроси за СЕМ . Това заяви пред БНР председателят на медийния регулатор д-р Симона Велева. "Положихме огромни усилия, за да изпълним своите правомощия по закон. В нито един момент не сме се нито разколебали, нито отказали от тази наша мисия и правомощие. Искрено..

публикувано на 25.11.25 в 10:45
Президентът Румен Радев участва във форума

Президентът Радев: Този бюджет явно издава страха на управляващите от предсрочни избори

Президентът Румен Радев не изключи възможността протестите заради бюджета за 2026 г  да се радикализират. Пред журналисти той коментира, че никой бюджет досега "не е мамил толкова очевидно". ПП на протест срещу предложеното увеличение на осигуровките, данък дивидент и СУПТО "Този бюджет явно издава страха на управляващите от предсрочни..

публикувано на 25.11.25 в 10:30