Това каза за БНР Петьо Цеков - журналист и заместник-главен редактор на електронното издание “Сега”. "В България, на практика, правителството на малцинството веднага е раждане на много стабилно мнозинство", коментира той.
“Правителство на малцинството е вариант. Не бива да забравяме, че Борисов управляваше тази държава няколко мандата, а ГЕРБ никога не е имала такова мнозинство, което да му гарантира пълната власт.
Аз не съм много сигурен, че при следващи избори “Величие” ще влезе в парламента поради простата причина, че съм убеден, че “Величие” е плод на ниската избирателна активност. Те сериозно ще си помислят дали да се стремят към разваляне на този парламент или да подкрепят нещо. БСП е в процес на цепене. "Възраждане" не знаят дали ще се оттече още електорална мощ от тях към “Величие” или нещо от този род. Всички се колебаят какво ще се случи на следващи избори, така че има шансове да се промени тяхното мнение и да подкрепят някой временно, колкото да се конституира правителство, а след това да се опитват да му влияят по някакъв начин.
Очевидно е, че има някакво извиване на ръце. Малките виждат, че Борисов не е в позиция, в която да диктува условията. От друга страна, трябва много внимателно да си помислят дали е добре да отидат на избори или да не отидат, защото изборите носят и риск. Всички тези неизвестни със сигурност се пресмятат в този момент. Чак тогава ще стане ясно дали тръгваме към вот. В този момент като че ли сметките са такива - "5-6 човека дайте да намерим”.
Журналистът каза, че е скептичен относно евентуална подкрепа за кабинет на ГЕРБ след разцепване на парламентарната група на “Величие”:
"Вчера Николай Марков обясни, че това са спекулации и че групата е единна".
Според Цеков е невъзможен кабинет с третия мандат.
"В парламента има един блок, който е срещу Пеевски, срещу Борисов, но този блок не е единен. “Възраждане” по някакъв начин носи стигма. Няма как партия от ЕНП да си контактува с тях".
"От февруари, когато сглобката се провали с трясък, въпреки че имаше всички податки, че няма да се провали, че ще има ново “завъртане на властта”, не смятам, че трябва да правим някакви прогнози, защото всички политици са толкова нелогични", коментира Цеков в предаването "Преди всички" по "Хоризонт".
Относно твърденията на Борисов, че са нужни промени в изборната система, Цеков коментира:
"За трети път като че ли отиваме към промяна на Конституцията към гръцки модел. Взехме задължителното гласуване, но то не работи и при тях. След това взехме модела със служебните премиери - типично гръцки. И този модел категорично не действа. Вчера Борисов говореше за “бонус депутатите”, които в Гърция се получават, ако партия мине 25%. В момента ГЕРБ няма 25%. Ако се вземе гръцкият вариант, в български условия той няма да тръгне, защото първата политическа партия трябва да има поне 25%, за да получи 20 депутати бонус. Според мен тази система базово е зле, защото изкривява представителността. Нали гласуваме за някакви хора, а получаваме други хора - “бонус”, които не са били избрани".
"Кой ще промени тази Конституция в момента, при положение, че тези хора в парламента не могат да се съберат да излъчат правителство, та камо ли да променят Конституцията. Това е малко пресилено изказване на Борисов", обобщи журналистът.
Какъв курс пое ДПС на консултациите при президента:
“Тук можем да се върнем на въпроса защо Пеевски не беше вчера. Може би и там играят на “доброто и лошото ченге”. ДПС никога не са имали притеснения от нови избори. Те ще продължат да нямат притеснения. Просто зоват Радев да окаже някакво влияние, което също ми е малко чужда процедурна форма - как така държавният глава ще оказва влияние на политическите партии?! Какво точно се очаква от него? Радев не би трябвало да извършва действия по конструиране на редовно правителство. Те служебно не му дават да конструира, а сега искат редовно”.
За третия мандат в ръцете на някоя от по-малките партии:
"Това е в сферата не на научната, а на приказната фантастика, която не почива на никаква реалност. "Има такъв народ” игра преди 2 години подобна сценка. Спомняте си, имаше един продавач на акваланги и други неща...".
Как да се намалят жертвите на пътя? Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри , но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, а той още не е заработил. България е страната в ЕС с най-висока смъртност при катастрофи Автомобилният състезател Илия Царски..
Независимият кандидат Калин Джорджеску печели президентските избори в Румъния. Известен с критичните си позиции към НАТО и определян като проруски настроен, за Джорджеску са гласували малко по-малко от 23% от избирателите в северната ни съседка. На второ място с 19,17 на сто подкрепа е кандидатката на дясноцентристкия "Съюз за спасение на Румъния"..
Трийсет и три годишен мъж в Истанбул е убил седем души, предимно членове на семейството си, след което се е самоубил, съобщиха турски медии, цитирани от БТА. Убийствата са извършени в рамките на час и половина вчера, в които мъжът обикалял от къща на къща и ликвидирал една по една жертвите, посочва турската частна телевизия НТВ. Убиецът..
Бронзовият медалист от олимпиадата в Париж 2024 година по вдигане на тежести Божидар Андреев спира спортната си кариера. Това потвърди пред БНР треньорът му Пламен Братойчев. Според лансираните версии Андреев се отказва от спорта, заради неизплатената олимпийска премия и заплати от федерацията. Репортер на БНР бе в залата по вдигане на..
Ръст на случаите на домашно насилие за тази година спрямо всяка от предходните, откакто съществува Закон за домашното насилие. Това сочат данните за Габровска област, които бяха обявени по повод днешния международен ден за елиминиране на насилието над жените. Протести под наслов "Нито една повече" предстоят довечера в Габрово и Трявна. В..
Жител на област Кърджали е участвал като доброволец на фронта в Украйна още в началото на военните действия. След тежка контузия Ерол Алиевич се завръща у нас и започва да прави Клуб за любители на военната история. Идеята му е да участва във възстановки на най-славните битки на българската армия. Той е събрал различни реплики и оригинални военни..
Т ова, с което Турция печели пациентите е отношението към тях и обслужването на пациента, има много какво да научим от тях. Това, което колегите правят са някои процедури, които не може в България - чернодробни трансплантации, пластична хирургия - на глава и шия, но това са ограничен брой случаи, коментира д-р Николай Недев, онколог и..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..
Като дете обича да разглобява различни предмети, след това започва да ги сглобява. И да изобретява. Обича да работи с ръцете си. Хирургът д-р Тургай..