Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Феноменът "Ветрино" и двата "парка" като метафора на икономически модели

Снимка: Исторически парк

Поводът да пишем за парка във Ветрино преди 2 години беше конкретно изследване. Интересувахме се как протича комуникацията по отношение на климатичните промени. Видяхме през медийния дискурс как там, на място, се разиграва битка между "добрия” и "лошия” бизнес, между "добрия" и "лошия" господар. Добрият и лошият, разбира се, си сменят местата според това кой говори, а всъщност гласът на местните хора практически отсъства от публичността. Ветрино е и показателен пример за това как протичат процесите на европейско и на глобално ниво през призмата на климатичния преход и конкретно на така наречената "зелена сделка”. Казвам "така наречена”, защото е показателно, че от "пакт” стана "сделка”.

Това каза в предаването "Хоризонт до обед” Станислав Додов - редактор и автор в списание "Диверсия” по повод анализ от 2022г, който прави паралел между моделите на Исторически парк и парка за ВЕИ в общината, писан за платформата Transnational Social strike.

"Новият инвеститор, когато се отказа миналата година от голяма част от проекта си, каза: "решението на съда в полза на нашия парк е много радостно, но, за съжаление, не е достатъчно, защото очевидно общината работи против българското законодателство и взетите на европейско ниво решения”. Това противоречие кой трябва да го обере? Очевидно го обират местните, тъй като държавата е резигнирала".

"Спекулация е да се смята, че преобладаващото мнение в обществото е против зелена енергия. Поголовно проучванията показват, че няма такава съпротива. Съпротивата възниква, когато "Зелената сделка” добие материалност на местно ниво, както в случая с Ветрино, когато всъщност се вижда, че за да стане този преход, местните трябва да се опрат на нови гигантски бизнеси, без цялата тази предварителна, дългосрочна, изключително важна работа по комуникация да е била свършена. 

За това как функционира "Исторически парк” от финансова гледна точка има написано предостатъчно. За нас е важно е, че именно политикономията на единия и на другия модел не се различават същностно. По начина, по който Неофит Рилски - селото, а и в голяма степен цялата община Ветрино, е завладяна от "Исторически парк” и различните му структури, близки фирми и така нататък, нещо много подобно обещава и новият инвеститор, само че в много по-класически, добронамерен, благодетелен вид, където "заедно с индустрията ще създадем работни места", "ще платим сметки", "ще направим градини" и така нататък, което звучи много хубаво, но по същността си не е различно, тъй като това отново не е държавата, не е нещо, което подлежи на демократичен контрол. Това отново е сделка, договаряне. Въпросът е каква е стоката. Ако историята е стоката, то е стока, която ми позволява да се свързвам със своята деятелност и своята идентичност като човек, който на тази територия знае кой е и чувства силата да прави нещо. Ако стоката е вятър, се изисква много по-сериозно общуване и много по-същностно преживяване на демокрацията ежедневно, за да е ясно за какво ми е този вятър".

Никой не говори за демокрация от доста години, убеден е Додов. 

"В последните няколко години просто никой не го интересува. Тази ниска избирателна активност трябва да бъде четена като знак, че партиите трябва драстично да сменят курса, тъй като те се научиха в последните 5-6 години, че могат да играят само на маркетинг и на разправии помежду си, без да се занимават с никаква работа на терен и с комуникация със своя електорат. Именно заради това нови привидно измислени партии всъщност са успешни, защото те, противно на всички етикети, наистина тръгват отдолу. Всички партии са наясно, че легитимността им рязко се срива. Не мисля, че "Величие" ще станат новите "Възраждане”. Вероятно ще вдигнат процентите си на следващи избори. Ако президентът стъпи в това поле, той ще помете всички, това е ясно. Затова толкова много се говори за него, защото е ясно, че ще е единствената по-радикална промяна, която парламентарната система ще види от много години насам. Най-вероятно ще го направи, но това засега е в сферата на догадките".

Станислав Додов
По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирослав Боршош

До 1% от оборота на туроператорите - първоначалната вноска в Гаранционния фонд в туризма

До 1 процент от оборота на туроператорите ще бъде първоначалната вноска, която фирмите ще правят в Гаранционния фонд в туризма, който трябва да бъде създаден, за да обезпечи потребителската защита.  Министерството на туризма има готовност да публикува текстовете за промени в Закона за туризма за обществено обсъждане, каза министър Мирослав Боршош пред..

публикувано на 22.05.25 в 22:11

Седмица на турската кухня акцентира върху приятелските връзки между България и Турция

Седмица на турската кухня представя кулинарното богатство на южната ни съседка, както и избрани творби на българския художник Хубен Черкелов и турската художничка Бегюм Гюджюк. Седмицата, посветена на турските ястия, беше открита с гала вечеря в София на 21.05.2025 г. По време на събитието екип от турски кулинарни специалисти представи..

публикувано на 22.05.25 в 22:05

Земеделците ще бъдат компенсирани за разходите си за вода за напояване с бюджетни средства

Земеделските производители ще бъдат компенсирани за разходите си за вода за напояване със средства от държавния бюджет - това предвижда законопроект за изменение и допълнение на Закона за водите, приет на първо четене от парламентарната Комисия по земеделие. Законопроектът беше внесен по т. нар. "бърза писта" от народни представители, тъй като поливният..

публикувано на 22.05.25 в 22:05

Порой затрудни движението край силистренските села Богорово, Главан и Поп Кралево

Поройни валежи този следобед предизвикаха наводнение по пътя след село Богорово в посока Главан и Поп Кралево. Големи количества вода и земна маса се стичат от високите терени край шосето, а разклонът за село Главан е трудно проходим. В село Поп Кралево е паднала и градушка, а в двете населени места електрозахранването е било прекъснато за кратко. Към..

публикувано на 22.05.25 в 21:58

Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села

Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села, съобщиха от Община Севлиево. Щети има в селата Горна Росица, Шумата, Батошево, Карамичевци, Душевски колиби и Търхово, допълват от общинската администрация.  Градушка удари села в района на Габрово и Севлиево В област Разград три села, както и част от град Цар Калоян, са без..

публикувано на 22.05.25 в 21:56
Паметникът на св. равноапостоли Кирил и Методий, който се намира в двора на българското посолство в Рим.

Прием по случай 24 май в посолството на България в Рим

Държавна делегация, начело с премиера Росен Желязков, е в Рим в навечерието на 24 май, за да отдаде почит на светите братя равноапостоли и съпокровители на Европа Кирил и Методий. Премиерът заминава на традиционно посещение в Рим и Ватикана за 24 май Програмата на посещението започна с поднасяне на венци и цветя на бюст паметника на Капитан..

публикувано на 22.05.25 в 21:50

Благородните елени у нас са близо 44 хил., сърните - над 147 хиляди

Близо 44 хиляди благородни елена има у нас – това сочат резултатите от пролетната таксация за състоянието на дивечовите запаси в България. В сравнение с миналата година увеличението  на благородните елени е с над 2 300. Запасът от елен лопатар е над 13 хиляди броя, като повече от половината от тях са в държавните ловностопански райони.  Увеличение има и..

публикувано на 22.05.25 в 21:06