Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да задминеш „Майкрософт“ и „Епъл“ (макар и за кратко)

Снимка: Ройтерс

Бърз скок в цените на акциите и - макар и само за няколко дни - първото място в списъка с най-скъпите компании в света на американския широкообхватен индекс Стандард енд Пуърс 500. Това се случи миналата седмица с американската технологична компания „Енвидиа“, чиято стойност надхвърли три трилиона долара. Само преди няколко месеца беше оценявана на един трилион. И докато останалите две компании в челната тройка - „Майкрософт“ и „Епъл“, са познати от десетилетия, то „Енвидиа“ остава встрани от масовата култура. 


На какво се дължи изкачването й до върха на фондовата борса? С една дума - далновидност. А по-конкретно: производството на интегрални схеми, необходими за приложението на изкуствения интелект, което й отрежда уникална позиция в технологичната индустрия в момента. Всички технологични гиганти - „Майкрософт“, „Мета“, „Алфабет“, ги купуват за продуктите и услугите си. 

Енвидиа е лопатата на Златната треска на изкуствения интелект. В крайна сметка всеки ще си получи лопатата, но все още сме далеч от този момент“, е аналогията на финансовия специалист Лиз Милър. 


„Енвидиа“ по принцип произвежда видеокарти, които обработват и превръщат двоичните данни от процесора в компютъра ви в изображения и текст и след това ги изпраща към монитора. Компанията обаче подхожда предвидливо и още преди около 10 години, преди всички останали, започва да приспособява технологията си към изискванията на софтуера с изкуствен интелект. Така, с високото търсене в момента на тези чипове, е трудно конкурентите им да ги достигнат, защото проектирането на тази технология отнема време, а „Енвидиа“ вече е доста напред. 

„Това обаче няма да е трайно положение. Когато други производители на чипове и проектанти проумеят технологията за изработката им, тогава „Енвидиа“ може да се срине много бързо“, предупреждава Сет Сютел, заместник-главен редактор на репортерското звено на „Асошиейтед прес“, отговарящо за финансовите пазари. И наистина - тази седмица акциите на компанията паднаха с почти 13 процента за три дни. Така активите й се обезцениха с около 550 милиарда долара. Последва обаче покачване на акциите. 

Въпреки всичко възходът на компанията е впечатляващ - от първоначалното предлагане на акции на „Енвидиа“ на фондовата борса в началото на този век до днес стойността на акциите й се е вдигнала с над половин милион процента! 

Това е безпрецедентно в историята на капитализма. Подобни неща са се случвали единствено при отриването на петрола или създаването на двигателя с вътрешно горене“, смята журналистът от „The New Yorker“ Стивън Уит. 


Да си на правилното място в подходящия момент и да имаш качествено производство ти осигурява първото място в надпреварата за чипове. Или пък по-скоро сме свидетели на нов вариант на балона „дот ком“? 

„До известна степен това е обективно сравнение. Мащабът на ръста на стойността на „Енвидиа“ е нещо невиждано на фондовия пазар за последните 25 години. Преди две години компанията струваше 300 милиарда долара на фондовия пазар, а сега - 11 пъти повече. Това е забележително. Печалбите й се повишават много бързо. През февруари бяха нагоре с 260 процента, през май растежът беше същият“, казва Том Стивънсън, британски експерт по инвестиции.

Любопитството се насочи и към изпълнителния директор на компанията и нейн съосновател преди 31 години - 61-годишният Дженсън Хуанг. Той притежава 3 процента от „Енвидиа“ и личното му богатство в момента се равнява на над сто милиарда долара, и така става един от 15-те най-богати хора на планетата. Марк Зукърбърг го нарече „Тейлър Суифт на технологиите"


Той е много забавен и харизматичен. Весело е около него, но мисля, че може да бъде трудно да се работи за него. Бих го сравнил с генерал от армията или пък наистина отдаден спортен треньор. Натиска служителите си, за да получи най-доброто от тях. А те го обичат както се обича, по естествен път, един истински лидер. Но на моменти може да бъде много взискателен. Дженсън Хуанг сравнява създаденото от него с нова индустриална революция. Говори за завод, в който влизат данни, а излиза интелект. Ако това е вярно, то ще промени коренно начинът, по който работи икономиката ни. Ще се положи началото на нова епоха на производителност. Всичко ще работи по различен начин, ако това е истина. А инвеститорите залагат, че е така. Затова и акциите растат“, разказва журналистът от „The New Yorker“ Стивън Уит, който е интервюирал Дженсън Хуанг. 

Хуанг е роден в Тайван, но когато е на петгодишна възраст семейството му напуска острова и се мести в Тайланд. На девет, той и по-големият му брат, отиват да живеят в САЩ при свой чичо в Такома, щата Вашингтон. Няколко години по-късно, родителите му също се местят в САЩ и семейството се установява в Орегон, където Хуанг се дипломира с инженерна електротехническа специалност от държавния университет в щата. Магистратурата на Хуанг е отново по електротехника от университета Станфорд, където се завърна през април, за да говори пред студенти и им даде следния съвет:

„Мисля, че едно от моите предимства е, че имам ниски очаквания. Хората с високи очаквания имат ниска издръжливост. А, за нещастие, издръжливостта е важна за постигането на успех. И, както знаете, големите постижения не се равняват на интелект, а идват от силната личност. Тя не се формира в умните хора, а в изстрадалите хора, така че ви пожелавам болка и страдания.“ 

Хуанг е женен за Лори Милс - приятелката му от колежа и партньор в лабораторните изследвания. Тя също е електроинженер. Те имат две деца и живеят в Санта Клара, Калифорния.

„Изключително е, че едно нормално момче, което работеше като сервитьор порасна и се превърна в това. Няма магия, а само 61 години упорита работа всеки ден.“

Снимки: Ройтерс
По публикацията работи: Силвия Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Две села в Русенско са без ток заради проливните дъждове

Заради проливните дъждове, без ток все още са селата Караманово и Пиперково в област Русе. Екипите на "Енерго-Про" продължават да работят по отстраняване на възникналите аварии по електроразпределителната мрежа в района, съобщават от Областната администрация, предаде БТА. На територията на областта няма поражения по инфраструктурата. Имало е..

публикувано на 30.09.24 в 11:31

В Кюстендилско обсъждат действията при потушаване на горските пожари в планината

Да бъде организирана среща за обсъждане на действията при потушаване на горските пожари в планината в Кюстендилско предлагат от общинската управа  в Сапарева баня. Те изпращат мотивирано предложение за такова обсъждане до областните управители на Кюстендил и на Софийска област, респективно до Община-Самоков, за участие на техни специалисти,  каза..

публикувано на 30.09.24 в 11:24
Вени Марковски

Вени Марковски: Тръмп няма да се примири с още една загуба

" Опасността е - ако на 5 ноември Тръмп загуби, на 7 ноември може да има една велика октомврийска революция в САЩ. Той няма да се примири с още една загуба и съм сигурен, че ще бъде много по-суров в реакцията си отколкото беше. Като знаем, че преди 4 години почти можеше да спечели изборите незаконно, кой знае какво може да се случи ". Това..

публикувано на 30.09.24 в 11:10
Поразена от израелски удар сграда в южните предградия на ливанската столица Бейрут, 23 септември 2024 г.

Екип на Държавния авиационен оператор е в готовност да излети за Ливан

Екип на Държавния авиационен оператор е в готовност да излети за Ливан веднага щом има зелена светлина за осъществяване на полета, с който да започне поетапната евакуация на сънародниците ни. Това е било докладвано на премиера Димитър Главчев тази сутрин на среща в Министерския съвет по повод ситуацията в Бейрут, съобщиха от правителствената..

публикувано на 30.09.24 в 10:55
Заводът в Порт Талбот.

Най-големият стоманодобивен завод на Острова спира работа

Най-големият стоманодобивен завод в Обединеното кралство ще спре производството днес след повече от 100 години, което ще доведе до загуба на хиляди работни места в Южен Уелс. Доменна пещ 4 – последната работеща пещ в завода на Tata Steel в Порт Талбот, ще бъде напълно затворена късно вечерта, след като бъде произведена последната стомана. В..

публикувано на 30.09.24 в 10:52
Александър Джартов

Над 80 сигнала за щети от силния вятър са получени в пожарната

Над 80 сигнала са получени в пожарната за щети, нанесени от силния вятър. Това съобщи пред БНР директорът на Пожарната главен комисар Александър Джартов. Най-много са повикванията в Южна и Източна България. Най-сериозно положението е било в района на Пловдив, обясни комисар Александър Джартов. Силен вятър има и по Черноморието. Оранжев..

публикувано на 30.09.24 в 10:43

Фондация "Дари знание" търси учители доброволци, които да преподават на деца в неравностойно положение

Много деца в неравностойно положение не могат да си позволят частни уроци. Фондация "Дари знание" се грижи да премахне тази финансова бариера пред жадните за знание, като им осигурява безплатни уроци.  Вече три години в столичния район "Младост" се провеждат занимания по български език, математика и английски език, обясни пред БНР Мариана..

публикувано на 30.09.24 в 10:37