Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Българското гражданство в Северна Македония е стигматизирано"

Андрей Ковачев: Жалко е, че Мицкоски отново прави провокации. Означава, че не желае европейска интеграция

"Макрон направи голяма грешка, че веднага поиска избори"

| Интервю
Снимка: Личен архив

Българското гражданство в Северна Македония е стигматизирано. Това заяви пред БНР Андрей Ковачев, евродепутат от ЕНП.

Той коментира продължаващата негативната реторика от новите управляващи в югозападната ни съседка.

"Това, че Християн Мицкоски отново прави провокации е много жалко и означава, че не желае европейска интеграция за собствените си граждани. 

България си е свършила перфектно работата. Подписали сме договор през 2017 година, който обаче не се изпълнява. Той също е част от преговорната рамка на ЕС". 

Ковачев призова българските депутати да работят за промени в Закона за българското гражданство, публичен регистър и улесняване на получаването на гражданство за тези, които публично се самоопределят като българи. 

"Не може това да бъде нещо скришно и секретно". 

Той коментира предстоящия вот във Франция, който беше поискан от президента, след като партията му се срина на европейския вот. 

"Макрон направи голяма грешка, че веднага поиска избори.

Партията на Марин льо Пен вече не е същата. Те се стремят да привличат млади хора.

Изгонването на "Алтернатива за Германия" от тяхната група беше ясен сигнал, че се дистанцират от прокремълски и неонацистки елементи. Те вече не говорят за излизане на Франция от ЕС. Искат да станат по-умерени и приемливи". 

Европейските лидери одобриха номинациите на Урсула фон дер Лайен за втори мандат начело на ЕК и Андрей Ковачев смята, че този избор ще мине.

"Ръководствата на големите политически формации може да подпишат споразумение, но всеки индивидуален член на групите ще гласува по съвест. Ако всички следват партийната дисциплина, има достатъчно мнозинство – над 400 гласа". 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НС окончателно решава за реакторите на АЕЦ "Белене" след доклад на министъра на енергетиката

Днес парламентът на Украйна разреши на украинската компания "Енергоатом" да закупи от България двата атомни реактора от АЕЦ "Белене".  Киев се надява да придобие оборудването, за да удвои броя на реакторите в атомната си централа в Хмелницка област. Решението беше взето с голямо мнозинство във Върховната Рада в Киев.  Украинските депутати обаче не..

публикувано на 11.02.25 в 17:59
Фридрих Мерц

Весела Владкова: Консервативният блок води и е вероятно Фридрих Мерц да е следващият канцлер

Не очаквам в Германия скоро след изборите да има правителство.  След 23 февруари най-вероятно ще има голяма коалиция под ръководството на Фридрих Мерц и без участието на Олаф Шолц. Това прогнозира международният редактор на БНР Весела Владкова в интервю в предаването "Нещо повече". "Голяма коалиция означава коалиция между двете големи..

публикувано на 11.02.25 в 17:47

Световната среща за изкуствения интелект в Париж завърши с обещания за крупни инвестиции

Световната среща на върха за изкуствения интелект в Париж завърши с обещания за крупни инвестиции и обща декларация, подписана от 61 страни, без САЩ и Великобритания. "Отворен, приобщаващ и етичен" изкуствен интелект - за това се ангажират да допринасят 61 държави, включително Китай, подписали декларацията  на световната среща в Париж...

публикувано на 11.02.25 в 17:46
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп допусна, че "един ден" Украйна може да стане "руска"

Президентът на САЩ Доналд Тръмп допусна, че "един ден" Украйна може да стане "руска".  В интервю за телевизия "Фокс нюз", излъчено снощи, Тръмп настоя Съединените щати да получат от украинците достъп до природните богатства на страната им в замяна на материалната помощ срещу Русия. "Украинците разполагат със земя с огромна стойност във вид на..

публикувано на 11.02.25 в 17:36
Костадин Ангелов

Икономическата комисия: "Да" за забраната на вейповете и на енергийни напитки за деца

Комисията по икономическа политика и иновации с пълно единодушие гласува на първо четене Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия, внесен от Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС на 7 февруари. Текстовете предвиждат забрана на продажбата и употребата на вейпове у нас. Комисията гласува за забрана и на..

публикувано на 11.02.25 в 17:24
Снимката е илюстративна

Голям авиационен ремонтен комплекс ще бъде изграден в Бургас

120 млн. лева ще инвестира в Бургас една от най-големите български компании за ремонт на самолети от гражданската авиация. На площ от 74 дка фирмата ще изгради хангарни комплекси с капацитет за 7 производствени линии. В залата на Община Бургас днес беше подписано споразумение между Сливенската епархия и инвеститора за терена, върху който..

публикувано на 11.02.25 в 17:16

Кузман Илиев: Балканите стават все по-важни за геостратегическите интереси и на Изтока, и на Запада

Балканите стават все по-важни за геостратегическите интереси и на Изтока, и на Запада . Това мнение изказа пред БНР икономистът Кузман Илиев, председател на партия "България може". "Ако Доналд Тръмп тръгне към Китай, то на Балканите зейва едно пространство, което е много важно за геостратегическите интереси и на Изтока, и на Запада. ... Това, което..

публикувано на 11.02.25 в 16:53