Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От 1 юли край на хартиените ваучери, ще се приемат до датата на валидността им

Стоилка Арсова: С електронни ваучери ще може да се плащат битови сметки, ако има договор с дружеството

"Направихме продукт, който се търси от търговците. Натрупаната сума може да се проверява и на банкомат"

| Интервю
Снимка: личен архив

Валидността на електронна карта за ваучери - bcard e-vouchers, бикарта, в повечето случаи е 5 години, а самите ваучери, които се зареждат всеки месец, са с едногодишна валидност. Бикартите предлагат на клиентите сайтове, където могат да проверят всеки ваучер с каква валидност е и винаги се ползват първо най-отдавна постъпилите суми.

Това обясни в интервю пред БНР Стоилка Арсова, директор на Национална картова и платежна схема в "Борика".

И допълни, че съгласно Закона и наредбата те се ползват само за храна. "Но в Закона за бюджета са включени комунални услуги, туризъм и култура да се плащат с електронната карта за ваучери. И ще видим дали някой от операторите предлага тази услуга“, съобщи Арсова.

И допълни:

"Плащането на битови сметки може, стига операторът да е сключил договор със самото дружество и всеки оператор ще си го публикува на сайта. Може и почивка да се плати, стига да имате достатъчно пари".

Днес има дискусия и "това ще бъде една от темите и някои от операторите смятат, че трябва да се направят нови услуги, за да може клиентът да разграничава плащането“.

От понеделник, 1 юли т. г., хартиените ваучери за храна, които работодателите дават, стават изцяло електронни, хартиени повече няма да се предоставят. А получените вече хартиени ще се ползват до изтичане на валидността им.

А подробностите разясни пред БНР Стоилка Арсова, която коментира и социологическо проучване за ваучерите.

"Днес дни преди старта на изцяло преминаването към електронните ваучери, което за България беше доста амбициозна цел, може да се каже, че беше постигната. Точно преди година стартираха разговорите, законодателят прие закона, а МФ направиха съответната наредба", коментира Стоилка Арсова от Борика.

От 12 оператора 8 са избрали продукта на "Борика".

"Регулираха наредбата и имаше малко време да се създаде продукт. Доста бързо се случи и ние като продукт - бикарти и ваучери, изцяло български - от 12 оператора 8 избраха нас.

"28,5% от работещите ползват ваучери, малко над 800 000 ползват и 2/3 от настоящите потребители са преминали към електронни. Миграцията към електронните носители се случва бързо, предимно с най-висок дял е частният сектор. Остават държавни и обществени предприятия, при които се случва по-бавно, защото е въпрос на обществени търгове и решение", коментира Арсова.

Тя обясни, че като цяло добре се приема новият продукт с електронната карта, но все още се появяват проблеми – на потребителите им е трудно да се ориентират.

"Направихме продукта да се възприема от търговците и те започнаха да търсят. На апликациите, които се предлагат на клиентите, трябва да са посочени търговските обекти", каза представителят на "Борика".

И обясни, че валидността на ваучерите е за година.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20