Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ясен Георгиев: Може да забележим изместване на фокуса към това как Европа да бъде по-самодостатъчна

"Противопоставянето между САЩ и Китай и предстоящите избори в Щатите могат да се окажат по-голям шок за европейската икономика, отколкото вътрешните проблеми"

| Интервю
Снимка: БТА

Свикването на предсрочни избори във Франция изправи международните финансови пазари на нокти и дори се заговори за евентуална намеса на Европейската централна банка. Не се стигна до това, но остават опасенията от икономическите заявки на новите френски политически фаворити.

Какво ще се случи, ако "Националният сбор" на Марин льо Пен спечели мнозинство и изпълни популистките си обещания за повече пари за различни сфери на икономиката без ясен план откъде да бъдат взети? Ще потъне ли Франция във фискална криза? И може ли да повлече Европа?

Франция посрещна годината в не особено завидна икономическа форма, обясни пред БНР Ясен Георгиев, изпълнителен директор на Института за икономическа политика.

"Пролетната икономическа прогноза на ЕК сочи, че очакванията са френската икономика да нарасне с 0.7% тази година. Франция навлиза в периода с много по-високи нива на бюджетен дефицит и на публична задлъжнялост". 

ЕС и европейските икономики не са в тази форма, в която ни се иска да бъдат, а това изисква преформулиране на много политики в ЕС, посочи Георгиев в предаването "Събота 150". 

"Противопоставянето между САЩ и Китай и предстоящите избори в Щатите могат да се окажат по-голям шок за европейската икономика, отколкото вътрешните проблеми. 

Европейските лидери съзнават, че ЕС може би не е перфектната формула за развитие на Европа и на техните държави, но трябва да си задедем въпрос какво би било, ако няма ЕС и всяка държава трябва да се справя сама с този непредвидим глобален хоризонт". 

Изборите дадоха възможност да се види къде се намират страните членки и каква е подкрепата на техните правителства, каза Георгиев. 

"От друга страна сме в период, в който се нареждат картите за водещите европейски институции за следващите 5 години. Ще започнат и преговорите за следващата 7-годишна рамка.

Перспективата е за това дали ЕС ще продължи своите усилия в декарбонизацията по същия начин и със същия интензитет, както и доколко темата за стратегическата автономия и конкурентоспособността ще добият по-голямо значение.

Може да забележим едно изместване на фокуса към това как Европа да се опита да бъде по-самодостатъчна. Живеем в едни по-различен свят".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НС окончателно решава за реакторите на АЕЦ "Белене" след доклад на министъра на енергетиката

Днес парламентът на Украйна разреши на украинската компания "Енергоатом" да закупи от България двата атомни реактора от АЕЦ "Белене".  Киев се надява да придобие оборудването, за да удвои броя на реакторите в атомната си централа в Хмелницка област. Решението беше взето с голямо мнозинство във Върховната Рада в Киев.  Украинските депутати обаче не..

публикувано на 11.02.25 в 17:59
Фридрих Мерц

Весела Владкова: Консервативният блок води и е вероятно Фридрих Мерц да е следващият канцлер

Не очаквам в Германия скоро след изборите да има правителство.  След 23 февруари най-вероятно ще има голяма коалиция под ръководството на Фридрих Мерц и без участието на Олаф Шолц. Това прогнозира международният редактор на БНР Весела Владкова в интервю в предаването "Нещо повече". "Голяма коалиция означава коалиция между двете големи..

публикувано на 11.02.25 в 17:47

Световната среща за изкуствения интелект в Париж завърши с обещания за крупни инвестиции

Световната среща на върха за изкуствения интелект в Париж завърши с обещания за крупни инвестиции и обща декларация, подписана от 61 страни, без САЩ и Великобритания. "Отворен, приобщаващ и етичен" изкуствен интелект - за това се ангажират да допринасят 61 държави, включително Китай, подписали декларацията  на световната среща в Париж...

публикувано на 11.02.25 в 17:46
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп допусна, че "един ден" Украйна може да стане "руска"

Президентът на САЩ Доналд Тръмп допусна, че "един ден" Украйна може да стане "руска".  В интервю за телевизия "Фокс нюз", излъчено снощи, Тръмп настоя Съединените щати да получат от украинците достъп до природните богатства на страната им в замяна на материалната помощ срещу Русия. "Украинците разполагат със земя с огромна стойност във вид на..

публикувано на 11.02.25 в 17:36
Костадин Ангелов

Икономическата комисия: "Да" за забраната на вейповете и на енергийни напитки за деца

Комисията по икономическа политика и иновации с пълно единодушие гласува на първо четене Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия, внесен от Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС на 7 февруари. Текстовете предвиждат забрана на продажбата и употребата на вейпове у нас. Комисията гласува за забрана и на..

публикувано на 11.02.25 в 17:24
Снимката е илюстративна

Голям авиационен ремонтен комплекс ще бъде изграден в Бургас

120 млн. лева ще инвестира в Бургас една от най-големите български компании за ремонт на самолети от гражданската авиация. На площ от 74 дка фирмата ще изгради хангарни комплекси с капацитет за 7 производствени линии. В залата на Община Бургас днес беше подписано споразумение между Сливенската епархия и инвеститора за терена, върху който..

публикувано на 11.02.25 в 17:16

Кузман Илиев: Балканите стават все по-важни за геостратегическите интереси и на Изтока, и на Запада

Балканите стават все по-важни за геостратегическите интереси и на Изтока, и на Запада . Това мнение изказа пред БНР икономистът Кузман Илиев, председател на партия "България може". "Ако Доналд Тръмп тръгне към Китай, то на Балканите зейва едно пространство, което е много важно за геостратегическите интереси и на Изтока, и на Запада. ... Това, което..

публикувано на 11.02.25 в 16:53