Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Балотаж между митрополитите Григорий и Даниил

Снимка: БТА

Врачанският митрополит Григорий и Видинският митрополит Даниил са двамата претенденти за патриаршеския престол, които събраха най-много гласове след първи тур на гласуването за нов патриарх на Българската православна църква.

Общият брой на делегатите, които участват в Патриаршеския избирателен църковен събор е 138, като на първи тур за Врачанския митрополит Григорий са гласували 64 делегати, за Видинския Даниил -  51, а за Ловчанския Гавриил - 19. Има 4 невалидни бюлетини. След обявяване на резултатите от гласуването наместник-председателят на Светия Синод Врачанският митрополит Григорий съобщи:

"Поради обстоятелството, че никой от тримата митрополити не получи изискуемото мнозинство от 2/3 от присъстващите избиратели, се пристъпи към втори тур на гласоподаване. Вторият тур е за двамата с най-много подадени гласове, а именно Врачански митрополит Григорий и Видински митрополит Даниил".

Изборът протича при тайно гласуване според устава на Българската православна църква, за избран за патриарх се приема този, който получи 2/3, той ще бъде и обявен и провъзгласен за Български патриарх и Софийски митрополит.

"Ако ли пък има равен брой гласове или не достигнат тези гласове, се прави втори тур, докато се достигнат повече от половината гласове, за да бъде избран новия Български патриарх между двамата, които останат с най много гласове", обясни митрополит Киприан говорител на Светия Синод. Около 14,30 часа се очаква да се разбере името му новоизбрания Български патриарх.

Вселенският патриарх Вартоломей и представители на поместните православни църкви бяха посрещнати тази сутрин в митрополитския катедрален храм "Света Неделя". Службата започна с освещаване на храма и прочит на откъс от Светото Евангелие. Стотици миряни присъстваха на службата, сред които бившите министър-председатели на България Симеон Сакскобургготски, Николай Денков и Ренета Инджова. След това Вселенският патриарх Вартоломей отслужи заупокойна молитва на гроба на българския патриарх и Софийски митрополит Неофит.

По-късно представителите на поместните църкви ще присъстват на интронизацията на новоизбрания български патриарх в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски".

Снимка: БТА
Снимка: БТА
По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Цветков-Нойзи

Окончателно: Отнемат автомобила на Ивайло Цветков - Нойзи

Софийският градски съд отмени определението на Софийския районен съд и постанови да бъде конфискуван автомобилът на осъдения за шофиране след употреба на алкохол  на Ивайло Цветков - Нойзи. Решението е окончателно. Казусът с автомобила на Нойзи стана повод за поредица от изслушвания във Висшия съдебен съвет и дори протести пред сградата на..

публикувано на 26.02.25 в 11:36
Костадин Костадинов

Костадинов пред празна зала в НС: Протестите в защита на българския лев едва сега започват

Лидерът на партия "Възраждане" Костадин Костадинов прочете пред празна зала декларация, в която подчерта, че протестните действия в защита на българския лев едва сега започват. По думите му, в страната ни има двоен стандарт при прилагането на законите и даде примери с действията на полицията и прокуратурата. "Само ден след протеста на..

публикувано на 26.02.25 в 11:25

Задържаха в ареста жена от Монтана за домашно насилие

50-годишна жена от Монтана е задържана за домашно насилие над мъжа, с който живеела на семейни начала. Снощи около 21,30 ч. в ж.к. "Младост" в Монтана възникнал скандал между мъж на 52 години и две години по-млада от него жена. В създалата се ситуация жената нанесла удар с юмрук по лицето на мъжа. С полицейска заповед тя е задържана до..

публикувано на 26.02.25 в 11:15

Какво ще се случи с реализацията на Коридор № 8 в контекста на неизвестните пред Алианса, поставяни от Тръмп?

Отказват ли се САЩ и НАТО от инфраструктура по източния фланг на Алианса? Гръцки медии съобщиха, че Тръмп е решил да прекрати военното присъствие в пристанището на Александруполис. Президентът на Съединените щати отхвърли съобщенията. Но мястото на България в новите стратегически планове на НАТО не е от вчера.  Базата в Александруполис е..

публикувано на 26.02.25 в 11:10
Джевдет Чакъров

Чакъров поиска смяна на председателя на ССУ, не функционирал правилно

В кулоарите на парламента председателят на ПГ на ДПС-ДПС Джевдет Чакъров призова за смяна на ротационния председател на Съвета за съвместно управление, тъй като - според него - Съветът функционира не по правилния начин. "За нас е много важно, наистина, моделът Пеевски да бъде разграден, да не функционира. Ние сме с предложение да има спешен..

публикувано на 26.02.25 в 11:10

Прави ли държавата достатъчно за предотвратяване на тормоза в училище?

Последната сряда на февруари е известна като Ден на розовата фланелка. Всичко започва през 2007 година - като протест във връзка с тормоз в канадско училище. През 2008 г. премиерът на Британска Колумбия го обявява за  Ден срещу тормоза в училище. Все повече ученици го отбелязват, отивайки на училище с розови тениски и дрехи, на които пише:..

публикувано на 26.02.25 в 10:50
Росен Желязков

Желязков обяви цел на правителството – изсветляване на българската икономика

Премиерът Росен Желязков обяви, че изсветляването на българската икономика и събирането на повече приходи в бюджета са една от целите, които си поставя правителството. В началото на днешното редовно заседание на Министерсия съвет -  премиерът изиска от министрите на финансите и на регионалното развитие,  информационните системи на НАП и на..

публикувано на 26.02.25 в 10:47