Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Брукнер, Джуров и дебют в заключителния концерт на Радиосимфониците

| Интервю
Виктор Теодосиев и Константин Илиевски

Седма симфония на Брукнер, Елегия от Пламен Джуров и дебют на Виктор Теодосиев ще представят Радиосимфониците под палката на главния диригент Константин Илиевски в заключителния си концерт на 5 юли, петък, от 19.00 ч. в зала "България". Програмата предлага в една вечер акцентите от сезона: световни шедьоври, фокус върху българските автори и сцена за младите музиканти.

Проф. Пламен Джуров

Концертът ще започне с Елегия от Пламен Джуров, известния диригент и дългогодишен ръководител на Камерен ансамбъл "Софийски солисти". Композиторските му търсения са насочени предимно към инструменталните жанрове. Професор по дирижиране в НМА "Проф. Панчо Владигеров" в София, Пламен Джуров е сред учредителите на организации, свързани с опазването на българското музикално наследство – фондациите "Борис Христов", "Панчо Владигеров", "Петко Стайнов" и "Софийски музикални седмици". Тази година проф. Джуров чества своята 75-годишнина, която Радиосимфониците ще отпразнуват в заключителния си концерт.

Програмата ще продължи с Първи концерт за валдхорна и оркестър от Рихард Щраус, чиято 160-годишнина от рождението светът празнува тази година. Солист ще е 19-годишният Виктор Теодосиев, който ще дебютира с Радиосимфониците на сцената на зала "България" като солист. Той е носител на първи награди от престижни международни конкурси, "Млад музикант на годината 2022", а от 2024 г. – и първи валдхорнист на Симфоничния оркестър на БНР. През 2023 г. е избран сред 400 кандидатури от цял свят за първи валдхорнист на младежкия Концертгебау оркестър, с който изнася концерти в Концертгебау в Амстердам и в Концертхаус в Берлин. През настоящата година, след прослушване на млади музиканти от цял свят, Виктор Теодосиев е избран за първи валдхорнист на Gustav Mahler Jugendorchester – водещият световен младежки оркестър, с който участва в шест концерта под диригентството на главния диригент на Берлинската филхармония Кирил Петренко. Виктор Теодосиев е бил солист на престижни оркестри у нас и в Европа, а с Радиосимфониците ще дебютира с изпълнение на едно от най-взискателните солови произведения за валдхорна, в което, често в бърза последователност, се използват най-високите и най-ниските тонове в регистъра на инструмента, което Рихард Щраус добре е познавал.

Константин Илиевски с Радиосимфониците

Програмата ще завърши с най-популярната творба на Антон Брукнер - неговата Седма симфония, която Радиосимфониците ще изпълнят в чест на 200-годишнината от рождението му. С тази симфония, пропита с мелодична щедрост и оркестрово разнообразие, с безграничен оптимизъм и радостно приемане на живота, е свързан повратът в живота на композитора. След години на хладно приемане от публиката, през 1884 г. Артур Никиш я дирижира в Лайпциг с огромен успех. Славата на Брукнер като голям симфоничен композитор обикаля Австрия и Германия, а пресата го сравнява със самия Бетовен. Започва триумфалното пътуване на Седмата симфония по най-големите сцени на Европа, дирижират я знаменитите диригенти Ханс Рихтер, Херман Леви и Феликс Мотл и тя носи закъснялото признание на Брукнер.

Вход свободен за ученици от музикалните училища и студенти от НМА "Проф. Панчо Владигеров", специалност "Музика" в СУ "Св. Климент Охридски", Департамент "Музика" в НБУ и АМТИИ Пловдив срещу ученическа или студентска карта.

Интервюто на Людмила Железова с Константин Илиевски и Виктор Теодосиев в предаването "12+4" можете да чуете от звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 18-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Акцент в столичния афиш през изминалата седмица: Концертът на Софийската филхармония с изпълнение на Концерта за цигулка "Offertorium" от София Губайдулина и “Стабат Матер“ от Джоакино Росини - Преди..

обновено на 11.02.25 в 15:06

“Парижката Света Богородица“ – гастролът на годината

Най-голямото събитие в областта на музикално-сценичните изкуства у нас през месец февруари е гастролът от 6-и до 11-и февруари в зала 1 на НДК на наследника на оригиналната продукция от 1998 г. на мюзикъла “Парижката Света Богородица“ от Рикардо Кочанте, при това с една от звездите в главните роли в нея – канадският артист Даниел Лавоа като..

публикувано на 11.02.25 в 12:05
Деми Мур във

Деми Мур и трагизмът на съвършенството във "Веществото"

Копнежът по блясъка е познат на почти всеки човек. В определен момент от живота си повечето от нас се стремят към това да са по-красиви, по-талантливи, по-привлекателни за околните. Стремежът да бъдеш по-добър от това, което си, обаче, понякога се превръща в мания. Особено често това се случва в днешни дни, когато дори и през телефона си..

публикувано на 11.02.25 в 09:21

Започва 75-ото издание на "Санремо"

От днес до 15 февруари ще се състои фестивала на италианската песен "Санремо". Това е 75-ото му издание, което стартира с една изненада. За първи път в историята на "Санремо" се оттегли един от участниците. Това е рапърът Емис Кила. Разследван е от прокуратурата в Милано във връзка с агитките на Интер и Милан. Срещу него тегне и обвинение за..

публикувано на 11.02.25 в 08:52

Изследователски проучвания на Валентин Йорданов

Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г."  ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..

публикувано на 10.02.25 в 08:51
Екипите на двете отличени продукции.

Два филма си поделиха голямата награда "Гоя"

Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..

публикувано на 09.02.25 в 09:00
Мирела Иванова

Мирела Иванова в любовно обяснение към поезията

" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..

публикувано на 08.02.25 в 16:29