За поредна година в България започва инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July.
Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба.
"Пластмасата е гениално изобретение. Спасила е животи в медицината – коментира пред БНР-Радио София Данита Заричинова от екипа "Нулеви отпадъци" на екологичното сдружение "За Земята". – Но тя е петролен продукт. Изхвърлянето всяка секунда се отразява отрицателно на околната среда. Много хора осъзнават опасността от това, тревожат се, но отричат вредното въздействие, защото така е по-лесно. Няма разградена пластмаса. Да не забравяме, че дори и за рециклирането ѝ се използва много вода."
Според екозащитничката в много пластмасови изделия има примеси, чийто съставки не знаем и трябва д изискваме от индустрията те да станат известни.
Във връзка със световната инициатива Plastic Free July тази събота (6 юли) на плажа в Приморско се организира събитие, в което са предвидени записване на послания, забавления за деца и прожекция на филм за високопланински почиствания, съобщи още Заричинова.
Тя отбеляза, че вече във високите части на планините няма толкова боклуци, но около хижите има проблем с пластмасовите продукти за еднократна употреба.
Алтернативите на такива изделия също водят до изразходване на вода за някакво производство. Затова най-добре е хората да свикнат да ползват съдове – чаши или бутилки, за многократна употреба.
Заричинова обърна внимание на разделното събиране. Увери, че не е вярно твърдението, че всички отпадъци отиват на едно място, сепариращите системи работят, но за да бъдат мотивирани добросъвестните граждани, цветните контейнери трябва да са до 150 м от входа на жилищната сграда.
По думите ѝ, информация по темата се дава достатъчно в училищата, но не достига при жилищните блокове, при гражданите.
Директивата на ЕС за забрана на някои пластмасови изделия за еднократна употреба в България не даде очаквания резултат, засега. В София вече не се виждат толкова много пластмасови чинийки и сламки, но почти навсякъде няма разлика в положението. Оправданието е с текста в наредбата, че те се ползват до изчерпване на количествата.
Сега, от "За Земята" са подели инициатива да бъде привлечено вниманието върху въвеждане на национално ниво на депозитната система за бутилки и кенчета – връщане на бутилки например срещу определена сума.
Чуйте повече по темата в разговора на Данаил Конов.
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..