Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Венецуела и САЩ продължават преговорите за демократични реформи

Николас Мадуро
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Президентът на Венецуела Николас Мадуро е приел предложението за подновяване на директните преговори за демократични реформи, които водят със САЩ в продължение на повече от 2 години.

В рамките на тези разговори в края на 2023 г. Вашингтон и Каракас сключиха сделка за размяна на затворници с посредничеството на Катар.

През пролетта на тази година обаче САЩ подновиха петролните санкции срещу Венецуела зарази политическата репресия, която Мадуро извършва върху опозиционни кандидати, елиминирайки възможността им да се явят на избори. А повторното налагане на тези санкции затруднява усилията на Мадуро да рестартира икономиката на Венецуела, която изисква значителни чуждестранни инвестиции за възстановяване на амортизираната нефтена инфраструктура -  по която минава ценната петролна суровина, пълнеща държавния бюджет.

По думите на Мадуро венецуелският официален преговарящ и председател на Националното събрание Хорхе Родригес ще пътува за директни преговори, но конкретните теми, които ще бъдат обсъдени, не бяха уточнени.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сръбската петролна компания НИС търси алтернативни доставчици заради санкциите от САЩ

Сръбската петролна компания НИС, която е дъщерна на руската "Газпром Нефт", е принудена да търси алтернативни източници на петрол заради американските санкции върху руския петролен сектор, съобщава "Ройтерс".  Компанията получи отстъпка от мерките, но нейни клиенти се въздържат да купуват руски петрол или петролни продукти, за да не бъдат санкционирани..

публикувано на 09.04.25 в 22:07

Полицията в Добрич задържа мъж за разпространение на наркотици

На 8 април в хода на специализирана полицейска операция на изграден за целта КПП на входа на Добрич по бул. "25-ти септември“ органите на реда спират за проверка автомобил, управляван от 30-годишен мъж. В автомобила служителите от отдел "Криминална полиция“ и Първо РУ - Добрич откриват сумата от 3 300 лв. и полиетиленово топче с тегло 106..

публикувано на 09.04.25 в 21:50

Над 1000 фиданки ще бъдат засадени в Малешевската планина

Над 1000 фиданки ще бъдат засадени в Малешевската планина, където през лятото на миналата година пожар засегна над 16 хиляди декара горски територии. В залесяването ще вземат участие служители от Югозападното държавно предприятие, пожарникари, военни и доброволци от общините Струмяни и Кресна. Над 60 пожара гасиха огнеборците през..

публикувано на 09.04.25 в 21:32
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп обяви 90 дни пауза за митата за 75 държави, за Китай остават

Президентът на САЩ Доналд Тръмп увеличи за втори път драстично в рамките на  денонощието митническите тарифи за стоките от Китай от 104 на 125 процента. САЩ наложи обещаното мито в размер на 104% на китайските стоки В публикация в платформата Truth Social американският държавен глава съобщи, че е разпоредил 90-дневна пауза за 75 държави, които..

публикувано на 09.04.25 в 21:10
Йордан Иванов

Депутати от ПП-ДБ обвиниха вътрешния министър в лъжа

Депутатите от ПП-ДБ Йордан Иванов и Божидар Божанов обвиниха министъра на вътрешните работи Даниел Митов в лъжа. Те призоваха Митов да смекчи тона към опозицията и да изнесе информация за последните рокади в дирекцията: "Моля да покаже заповед от 3 април на заместник-главния секретар на МВР Мирослав Рашков с която се назначава на ръководна..

публикувано на 09.04.25 в 20:35
На снимката (от ляво надясно): директорът на ОД на МВР ст. комисар Светлин Петев, министърът на вътрешните работа Даниел Митов, и и.д. главен секретар на МВР гл. комисар Мирослав Рашков

Митов: Няма назначен нов директор в Пловдив

Няма назначен нов директор в Пловдив, както твърдеше един от ДБ днес. Чул някой си някаква клюка и я разпространява. Това каза министърът на вътрешните работи Даниел Митов в Търговище. Той присъства на годишният отчет-анализ на Областната дирекция на МВР в Търговище за 2024 година. "Когато им се каже нещо, което не им изнася, те се правят, че не го..

публикувано на 09.04.25 в 20:22

Изследване: Хората с увреждания са мотивирани да работят

Законодателната защита на хората с увреждания от уволнение, административни тежести и страховете, че те ще отсъстват по-често са сред основните фактори, които ограничават работодателите да ги наемат. Това сочат резултатите от проучване на Библиотечно-информационния и изследователски парламентарен център, което беше представено пред депутатите от..

публикувано на 09.04.25 в 20:14