Владимир Шунев обича да пътува. Спира за кратка почивка, за да нарисува видяното и продължава пътя си към различни места в България.
Наричат го самобитен и самоук художник, защото по образование е минен инженер. Това го нарежда сред най-ярките представители на наивистичното изкуство у нас.
Неговите пейзажи са наситени с цветове и романтика, с географска точност и прецизност към детайла.
Спирка в неговите пътувания е град Севлиево. Там, в галерия Видима, се представя неговата 51 ва самостоятелна изложба, която носи името "Кратка почивка".
"Обичам да пътувам и пешеходно, и автомобилно, от тези мои пътувания получавам вдъхновение, като пътувам най-вече в България, която е богата на материал за творческо вдъхновение, разказа в "Нощен Хоризонт" Владимир Шунев.
"Аз съм минен геолог, минен инженер съм, но мойта страст са планините, реките, язовирите, реките, долините, всичко прекрасно в нашата страна.
Не съжалявам, че не се занимавам по специалността си, защото аз през петте години, докато учех, имах ателие и рисувах, излагах моите картини в кафенето на Института.
Оттам получих и първите си откупки, а когато се преместих в Кюстендил, където получих предложение за работа в "Оловно-цинкови мини", аз моментално влязох в групата на художниците като един активен член.
След като направих своята първа самостоятелна изложба в Кюстендилската галерия "Владимир Димитров - Майстора", моят генерален директор реши, че е по-добре според него да бъда само художник, а не и инженер и ме съкрати от работа.
Той ми подсказа бъдещето и аз започнах моята кариера на свободна практика, това беше през далечните 90-те години и от тогава насам съм добре справящ се художник на свободна практика, разказа още Шунев.
Шунев се вдъхновява от цъфналите поля със слънчогледи, долините и планините, като не ги рисува, както ги вижда, а в компилация от неговите впечатления.
Така създава своите композиции, обединени в цветове и усещане - една наивистична живопис, която Шунев смята, че на днешен етап е овладял в цялост. Негови учители са Ружа Маринска и Даниела Осиковска.
Още по темата в звуковия файл.
В шестото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Започва третото издание на международния балетен конкурс “Сара-Нора Прима“, в който на сцената на Бургаската опера ще се състезават млади балетисти от няколко континента. В навечерието му ви срещаме..
Средновековните църкви "Светите Архангели Михаил и Гавраил" и "Свети Георги" в архитектурния резерват Арбанаси за 15-а година стават сцена на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Той се открива тази вечер и ще продължи до 16 юли. Програмата на международния фестивал за камерна музика в арбанашките църкви умело съчетава..
От 28 юни до 6 юли в датския град Орхус се проведоха шестите поред Европейски хорови игри, наред с друг важен за хоровия свят конкурс – "Гран при на нациите". С два златни медала в категориите "Камерни хорове" и "Сакрална музика а капела" беше отличен Младежкият камерен хор „Охана“ с диригент Димитър Костанцалиев. Най-високата оценка на..
В китното село Арбанаси, близо до Велико Търново, вече се събраха музиканти за предстоящото издание на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Концертите в програмата тази година са три – два в църквата "Архангели Михаил и Гавраил" и един – в "Свети Георги". Изпълнителите са както българи от страната и чужбина, така и белгийски гости...
Започна 11-ото издание на Международния фестивал и академия "Алегра", което ще продължи до 19 юли. В края на миналата седмица в София пристигнаха елитни преподаватели от различни европейски държави и млади музиканти от различни краища на света, за да се включат в няколко майсторски класа. В четвъртък започват и концертите - те ще се провеждат в..
След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции. Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев – хореографи,..
Нов музикален фестивал, наречен "В Двореца", се появи на културната карта на България, за да радва жителите и гостите на град Балчик. От 30 юни до 3 юли дворецът на румънската кралица Мария се превръща в сцена за камерна музика и в Каменната зала се събират меломани от различни страни. А четирите вечери на първото издание предлагат достатъчно..
ПП ще подкрепи вота на недоверие срещу правителството на Росен Желязков за провала му в сектора на околната среда и несправяне с екологичната..
Изцяло политическо изпълнение – така д-р Николай Христов, общопрактикуващ лекар от Варна, определи програмата на здравните власти по която два..
На 10 юли е първият прием в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и приетите студенти само ще се запишат, но няма да плащат такси. Таксите ще..